Názory k článku Jak dopadají kolísající měny na ekonomiku?

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 7. 2014 14:02

    VlK

    "Nyní však chce německý obchodník uskutečnit velkou objednávku a získat díky tomu lepší cenu. Hodnota kurzu zároveň v průběhu času poklesla na 27 CZK/EUR, což by v předešlé situaci znamenalo, že bychom dostali přibližně 370 370 eur – 0,37 eura za kus. I když tedy hodnota kurzu poklesla a pro německého obchodníka se cena jeví jako výhodnější, my stále získáme v přepočtu přibližně 10 Kč za výrobek."

    Nicméně mu narostou náklady za dovážené polotovary (především benzín/doprava...), služby ze zahraničí (pojištění, audity...)
    Pak je proklamovaná výhoda slabé měny diskutabilní, závislá případ od případu, viz průzkum mezi firmami v Ekonomu.
    Navíc popsaný scénář je jednorázový, aby se projevoval stále, musela by měna stále oslabovat.
    Měnové kurzy jsou součty s nulovým výsledkem v dlouhodobém horizontu. Jednorázově se dají peníze měnový kurzem přesunout "neviditelně" z jedněch kapes do druhých... Kdysi se takovým přesunům říkalo krádež.

  • 11. 7. 2014 16:04

    Lukas Kracik (neregistrovaný)

    Dekuji za nazor. Samozrejme realita je mnohem komplexnejsi a vytvorit nejaky konkretni model, ktery by zahrnoval uplne vsechny moznosti, by bylo prakticky nemozne, protoze tech ruznych promennych tam bude nepochybne mnoho. Kazdopadne, pokud me pamet neklame, tak empiricky bylo dokazano, ze depreciace meny ma pozitivni vliv na vyvoj vykonove bilance v ramci bezneho uctu platebni bilance pri splneni Marshall-Lernerovy podminky (nebudu rozepisovat, oc se jedna, pripadne google). Stejne tak by melo platit pri zvazeni tzv. J-krivky, ze z kratkodobeho pohledu depreciace meny vykonovou bilanci nezlepsi (viz listopad 2013 a intervence CNB = lidi se zacli bat zdrazeni a spekulativne zvysovali import, firmy hledaly nova partnerstvi, mohly se menit smlouvy atd, coz vse stoji cas), ale z dlouhodobeho hlediska by ten vliv mel byt pozitivni na ekonomiku jako celek, resp. na vykonovou bilanci. Tech duvodu, kdyz uz budem konkretni v navaznosti na CR, mela CNB vice, s nejakymi temi duvody se da souhlasit, s nekterymi zase pomerne dost polemizovat. Ja osobne to neberu jako velkou chybu, ale ani jako super vec - proste neco mezi ;-)

  • 12. 7. 2014 11:01

    jirka (neregistrovaný)

    A co domácí podniky, které mají dlouhodobé smouvy na dodávky pro domácí odběratele?

    Pokud většinu surovin musí dovážet ze zahraničí, tak je nečekávané oslabení kurzu (např. zásahem ČNB) poškodí.

    Pokud to podnik neustojí, tak na jeho místo nastoupí zahraniční konkurence a pracovní místa v ČR zaniknou.

    Škoda auto není jediný podnik v ČR.

  • 13. 7. 2014 9:55

    mantrid (neregistrovaný)

    Špatný příklad. Pokud to má poškodit podnik ve výrobě s malou přidanou hodnotou, který má vysoké náklady na vstupy ze zahraničí, tak mu jeho výrobek zdraží o až 8%, ale konkurence v ten samý čas je taky dražší o 8-10%. A pokud yb ho to mělo zlikvidovat, tak hold musí zatlačit na svého odběratele a nebo rázně nsížit náklady ve své firmě. Výsledek je, že krátkodobě ho změna kurzu poškodí, zvlášť tak výrazná během dne, ale pak má dost příležitostí si pomoct v dlouhodobém horizontu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).