Hlavní navigace

Jak dlouho vydrží trhům závan optimismu?

15. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa.com
Lehký závan optimismu na trzích ke konci uplynulého týdne a během víkendu způsobil lednový maloobchod v USA i vystoupení šéfa Fedu New York, který vyloučil debatu o zavedení záporných sazeb v USA.

Lehký závan optimismu se objevil na trzích ke konci uplynulého týdne a během víkendu. Za prvé, lednový maloobchod ukázal, že americkému spotřebiteli je na začátku roku nehledě na propad akciových trhů dál do zpěvu a zvesela utrácí (meziročně + 3,4%). Vedle toho vystoupil šéf Fedu New York Wiliam Dudley, jinak jedna z holubic, a mluvil poněkud překvapivě o síle americké ekonomiky. Poměrně jednoznačně také vyloučil debatu o zavedení záporných sazeb v USA.

skoleni_29_6

To je téma, které dnes bezesporu hýbe Evropou a nově i Japonskem. V uplynulém týdnu srazila sazby hlouběji do záporu švédská centrální banka a je pravděpodobné, že k podobnému kroku v březnu přistoupí i ECB. Lecos ze záměrů ECB může tento týden poodhalit zápis z posledního zasedání. A dnes by měl v Evropském parlamentu mluvit o podobném tématu Mario Draghi. My nečekáme v březnu žádný dramaticky pohyb sazeb do záporu (-10 až –15 bps), jednak kvůli přetrvávajícím neshodám uvnitř bankovní rady a současně také proto, že si centrální bankéři nemohou být jisti řadou vedlejších negativních účinků záporných sazeb.

Přes víkend trhy také trochu zklidnil rozhovor šéfa čínské centrální banky, který se postavil proti výraznější devalvaci juanu. Dnes po ránu nastavili Číňané nový “centrální” kurz na silnějších úrovních a yuanu na frontě s dolarem v zásadě vymazal letošní ztráty. To je pro trhy dobrá zpráva. I když by  slabý kurz střednědobě mohl zpomalujícímu čínskému obrovi ulevit, krátkodobě by byla prudká devalvace pro čínskou investičně zaměřenou ekonomiku nepříjemným šokem. Ten by zdražil řadu nezbytných dovážených vstupů a mohl výrazně zchladit investiční aktivitu tvořící dnes skoro 50% HDP.  Dnes po ránu i proto aijské akcie míří díky silnějšímu juanu vzhůru, a to nehledě na relativně slabá makro-čísla z Číny i z Japonska.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).