Hlavní navigace

Jak a kde využít spolujízdu?

16. 7. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Ceny pohonných hmot stále rostou. S tím samozřejmě souvisí i růst nákladů na cestování osobním automobilem. Jaké má proto výhody spolujízda a jaká přináší úskalí?

Většina lidí se snaží najít levnější alternativy pro cestování. Jednou takovou je spolujízda. Jaké má výhody a jaká s sebou na druhé straně přináší úskalí? Princip spolujízdy je znám již dlouhou řadu let. Každý z nás se jistě někdy dostal do situace, kdy se nechal svézt někým, kdo jel stejným směrem.

Spolujízdu lze definovat jako způsob cestování, při kterém dvě nebo více osob využívají společného dopravního prostředku k přepravě z místa na místo. Mezi nejčastější takto využívané dopravní prostředky patří automobil.

Argumenty pro využití spolujízdy

Existuje mnoho výhod, které, ať už časté, nebo jen občasné využití spolujízdy, přináší. Mezi první z nich patří zejména úspora finančních prostředků, které s provozem automobilu souvisí. Jedná se zejména o náklady na nákup pohonných hmot a provozních kapalin a v neposlední řadě nelze opomenout ani amortizaci samotného automobilu. Právě amortizace, ke které při denním dojíždění dochází, tvoří nemalou část nákladů. Výše zmíněné výhody může ocenit hlavně řidič. Nemalé výhody však získává i spolujezdec.

První výhodou je úspora finančních prostředků a také jistota určitého komfortu při tomto způsobu cestování. Nikdo se na Vás netlačí v prostředcích městské hromadné dopravy a nehrozí ani odcizení osobních věcí. Další nespornou výhodou je také úspora času, kterou využití spolujízdy přináší.

Argumenty proti využití spolujízdy

I když se může zdát, že využití spolujízdy s sebou přináší samé klady, samozřejmě tomu tak není. Prvním a nejvíce zásadním argumentem proti využití spolujízdy je bezpečnostní riziko. Nikdy nevíte, ke komu vlastně usedáte, pokud to není známý, nebo spolužák a nikdo Vám nezaručí, že osoba, která automobil řídí, o sobě na webových stránkách, které spolujízdu umožňují, uvedla pravdivé informace. Mezi další nevýhody patří určité zlozvyky, například kouření v automobilu, což můžou špatně snášet zejména nekuřáci.

V Česku vede Jízdomat

Internet. Právě ten je ideální pro nabízení a poptávání spolujízd. Existuje celá řada serverů, které se právě poskytováním těchto služeb zabývají. Prvním z nich jsou webové stránky spolujízda.cz. Ta nabízí nejen cestování v rámci České republiky, ale i celé Evropy.

Spolujízda.cz

Zájemci zde naleznou aktuální nabídky spojení, s uvedením přesného data, trasy a ceny za jeden směr jízdy. Zájemce o využití spolujízdy má možnost buď zavolat jeden týden před odjezdem, nebo vyplnit formulář na webových stránkách. Určitou nevýhodou je nutnost zaplacení zprostředkovatelského poplatku a až po této úhradě zájemce získá kontakt na řidiče.

Tarify jízdného jsou stanovené v rámci České a Slovenské republiky ve výši 60 haléřů/1km a zprostředkovatelský poplatek se pohybuje v rozmezí od 20 do 80 Kč. Pokud se jedná o cestování do zahraničí, je jízdní tarif ve výši 1 Kč/km a zprostředkovatelský poplatek v rozmezí od 100 do 350 Kč. Na druhé straně si však zprostředkovávající agentura vyžádá informace od obou zúčastněných, což zajišťuje určitou eliminaci rizika.

Spolujízda.cz

Jízdaspolu.cz

Tento server má oproti předchozímu tu výhodu, že kontakt na zprostředkovatele je uveden přímo na webových stránkách a vlastní zprostředkování jízdy je zdarma. Cena za svezení je stanovena od 60 haléřů do 1 Kč/km. Vzhledem k tomu, že tento server nevyžaduje žádné zprostředkovatelské poplatky, vychází z pohledu zájemců levněji. Podrobnější informace o tomto poskytovateli lze nalézt na webových stránkách.

skoleni_4_3

Jízdaspolu.cz

Jízdomat.cz

Třetím poskytovatelem je server jízdomat.cz. Tento server poskytuje svoje služby také bezplatně. Cenu za spolujízdu si volí řidič sám, průměrná cena za jeden km se pohybuje do 1 Kč. Pro využití je nutná registrace na webových stránkách, kde je také možné získat další detailní informace.Jízdomat má vlastní marketingovou podporu a registrovaným uživatelům nabízí slevu 0,30 Kč na litr pohonných hmot u čerpacích stanic Euro Oil. Ze všech webů nabízejících spolujízdu má však nejpropracovanější stránky a kromě běžné nabídky a poptávky umožňuje hledat jízdy na festivaly, školní výlety či jen jízdy holek s holkami, pokud mají obavy z mužského osazení vozidla.

Jízdomat.cz

Spolujízda se stala lákavou alternativou zejména pro studenty. A právě v současné době, kdy dochází ke spekulacím ohledně zrušení studentských slev, se pro ně právě tento způsob cestování může stát zajímavějším. Dle statistických údajů se spolujízda stává stále více využívaným způsobem cestování, protože přibývá lidí, kteří dojíždí za studiem nebo za prací a hledají možnosti, jak ušetřit. A právě spolujízda jim tuto možnost poskytuje. 

Waybook.cz

Spolujízda.eu

Spolujizda.com

Autostop.cz

BlaBlaCar.pl

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).