Hlavní navigace

J&T Banka: Ranní přehled 7.3.2012

7. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Denní přehled, ohlédnutí a doporučení v podání Milana Vaníčka a Davida Nového.

Pražská burza

Pražská burza stejně jako ostatní světové burzy včera oslabovala (-1,3 %, 990 b.). zeleným ostrůvkem byl ČEZ, který přidal 1,4 % (816 Kč) a Komerční banka s růstem o 0,7 % (3 654 Kč). Ostatní tituly oslabily. Největší propad zaznamenala společnost KITD (-7,3 %, 170 Kč) a následovala obchodování v USA. Téměř 5 % odepsala Erste Group (-4,9 %, 449,2 Kč) následovaná těžařskou společností NWR (4,6 %, 147 Kč).

USA

Americké trhy včera výrazně ztrácely, když pokračovala negativní reakce investorů na pondělní snížení výhledu růstu čínské ekonomiky a přetrvávající nejistota ohledně řešení řeckého dluhu. Index Dow Jones propadl o 1,6 % na 12 759 bodů, technologický NASDAQ pak ztratil 1,4 % na 2 910 bodů. Nejvyšší ztráty zaznamenal finanční sektor (kvůli Řecku) a sektor základních materiálů (kvůli Číně).

skoleni_8_6

Jako čekání na Godota bylo čekání na korekci, teď když přišla, je otázkou za milion dolarů – jak bude hluboká a kam až bude pokračovat? Nebo máme nový medvědí trh? Klíčovou událostí tohoto týdne je výměna řeckého dluhu a spuštění CDS. Pokud by se výměna nepodařila a zapojení soukromého sektoru bylo neúspěšné, tak můžeme říci, že mezi bílé labutě na rybníku přilétla minimálně jedna černá a trhy zažijí černý pátek. Doufejme, že jich nebude plné hejno. Euro k dolaru těsně nad 1,31, koruna k dolaru pod 19, k euru na 24,90 korunách. Propadly se i vzácné kovy. Zlato se v závěru pohybovalo na 1670 dolarech za unci, což bylo jen 7 dolarů pod 200denním klouzavým průměrem. Pro další vývoj zlata bude důležité, jak na propad zareaguje Asie, zda bude nakupovat. Možná je ještě brzy, ale lze očekávat korekci korekce, nebo alespoň konsolidaci a pak ještě jeden posun směrem dolů. Řecko je opět na radaru všech investorů pro další dny.

ČEZ: Spekulace o prodeji elektráren Chvaletice a Počerady

  • Doporučení: Koupit
  • Cílová cena: 894 Kč

Podle denního tisku plánuje společnost Energetický a průmyslový holding (EPH) několik
významných investic. Jedna z nich by mohla být nákup elektráren Chvaletice a Počerady od ČEZu. Spekuluje se o částce kolem 1 mld. EUR (24,9 mld. Kč). Obě elektrárny zásobuje uhlím společnost Czech Coal, ale kontrakt na dodávky uhlí od příštího roku končí a obě společnosti se zatím marně snaží domluvit na prodloužení. V posledních komentářích uvádí ČEZ, že studuje všechny možnosti, co se týká elektrárny Počerady v případě, že se obě strany nedomluví. Elektrárna Chvaletice je vyčleněna do samostatné jednotky a dlouhodobě určená k prodeji. Zprávu nyní vnímáme neutrálně.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).