Hlavní navigace

IPO Facebooku je průšvih

24. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si Ranní komentář od Marka Hatlapatky z Cyrrusu

Ještě než se dostaneme k události včerejšího večera, kterou byl „předsummit“ EU, podívejme se do USA. Tamní indexy se včera po většinu dne pohybovaly v červených číslech, v posledních desítkách minut nicméně změnily směr a nakonec zakončily v plusu (S&P 500 +0,2%). Přibližně tříprocentní růst na akciích Facebook nic nemění na tom, že IPO je považováno za „průšvih“ a pod stále větším tlakem jsou nejen investiční banky, které úpis prováděly, ale také burzovní operátor Nasdaq. Včera večer se dokonce objevily informace o tom, že NYSE údajně vyjednává s Facebookem o případném přesunu kotace těchto akcií z Nasdaqu právě na NYSE.

V Číně byl zveřejněn index ekonomické aktivity PMI dle HSBC. Ten klesl na 48,7 bodů z minulých 49,3 bodů a jedná se již o sedmý pokles v řadě. Tuto negativní zprávu se snažili vyvážit čínští politikové, kteří opět hovořili o možnosti dalších stimulů pro čínskou ekonomiku. To německá ekonomika i podle revidovaných údajů v prvním kvartále rostla o 0,5%, v souladu s očekáváním.

Tak pojďme k summitu: vlastně není moc o čem psát, žádné klíčové závěry jednání zveřejněny nebyly – koneckonců nic jiného se ani čekat nedalo. Nový francouzský prezident se podle očekávání snažil vyprofilovat jako silný protivník Angely Merkelové, do štítu si přitom vzal boj za společné eurobondy. Německo a některé další země však ze svých pozicí v tomto směru neustoupily. Na čem panuje shoda, je podpora setrvání Řecka v eurozóně, ovšem pouze za podmínky plnění dohod, na základě nichž Řecko obdrželo finanční pomoc. I když to oficiálně všichni popírají, zdá se být jasné, že politikové již mají v rukou zadání vypracovat krizové scénáře pro případ odchodu Řecka z EZ. Diskutovalo se také o bankách, konkrétně se diskuse točila například o možnosti nadnárodního pojištění vkladů a zaznívaly také tlaky na ECB, aby opět začala nakupovat bondy ohrožených zemí. Celkově vnímáme summit neutrálně.

Pegas Nonwovens dnes reportoval své hospodářské výsledky za 1Q 2012. Díky zprovoznění nové výrobní linky bylo dosaženo 8% růstu výnosů na 44,3 mil. EUR. Tato hodnota mírně překonala náš i tržní odhad (42 mil. EUR, resp. 43 mil. EUR). I na úrovni EBITDA (9,5 mil. EUR) se společnosti podařilo mírně překonat náš odhad i odhad ostatních analytiků (8,7 mil. EUR, resp. 9,1 mil. EUR). Kvůli výrazně vyšším nerealizovaným kurzovým výnosům dosáhl Pegas Nonwovens vysokého čistého zisku (8,7 mil. EUR vs. náš odhad 7 mil. EUR). Management i přes vyjádření obav o budoucí vývoj cen polymerů potvrzuje svůj cíl dosáhnout meziročního růstu  EBITDA o 5 – 15 %. Celkově hodnotíme výsledky mírně pozitivně. (Jiří Šimara)

skoleni_29_6

Dnes očekáváme:

Předběžný ukazatel PMI za květen v Německu (9:30) a v celé eurozóně (10:00). V Německu kromě toho bude zveřejněn také index podnikatelského klimatu Ifo (10:00). V USA nás potom čekají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben (14:30) a žádosti o podporu v nezaměstnanosti (14:30).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).