Hlavní navigace

Inflace v Evropě na vzestupu

28. 2. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Předběžná inflační data za únor z Francie a Itálie potvrdí vzestup meziroční dynamiky spotřebitelských cen. To bude příslibem pro čtvrteční číslo za celou eurozónu, kde očekáváme zvýšení na 1,9 % y/y. Z

Zpoza Atlantiku bude pozornost směřovat k prvnímu projevu prezidenta Trumpa ke kongresmanům. Tuzemská lednová data o cenách průmyslových výrobců budou znamenat konec jejich tříletého meziročního poklesu.

Americké HDP ta Q4 16 zřejmě bude revidováno mírně výše

Předběžná data únorové harmonizované inflace ukáží na vzestup francouzského HICP o 1,7 % y/y primárně díky meziročně vyšším cenám energií. Únorový výsledek měl znamenat dosažení lokálního maxima. Po zbytek roku očekáváme stabilizaci kolem 1,5 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v Itálii by měl zrychlit o dvě desetiny procentního bodu na 1,2 %.

Americký ekonomický kalendář dnes přinese vzestupnou revizi předběžného odhadu HDP za Q4 16. Ze struktury růstu by pak měl být patrný zejména příspěvek spotřeby domácností. Na vyšší dynamiku průmyslové aktivity by měl ukázat chicagský PMI a navázat tak na včerejší ukazatel z Dallasu. Naopak mírný pokles zřejmě zaznamená spotřebitelská důvěra.

Euro profitovalo ze zveřejněných dat

Společné evropské měně se vstup do nového týdne celkem vydařil. Euro vůči dolaru posilovalo prakticky v průběhu celého včerejška, i když trend nebyl nijak agresivní. Zatímco první ranní kotace se nacházely pod 1,057 USD/EUR, v průběhu americké seance kurz atakoval úrovně o půl centu výše. Dnes ráno se nacházel na 1,06 USD/EUR.

Euro profitovalo z příznivých evropských čísel. Statistiky úvěrové aktivity, které přineslo zveřejnění lednového měnového přehledu za eurozónu, ukázaly, že objemy úvěrů soukromému sektoru zrychlují tempo svého růstu. Zatímco ještě před půl rokem činilo 1,5 %, v lednu to již bylo 2,7 %. Roste poptávka po úvěrovém financování jak ze strany domácností, tak i firem. Z teritoriální struktury je zřejmé, že hlavním tahounem v úvěrové aktivitě zůstávají Německo a Francie. Povzbudivé ale je, že vidíme první známky konce dluhové konsolidace na straně firem i domácností v periferních evropských zemích. Evropská komise pak zveřejnila únorové statistiky ekonomické důvěry. A výsledek prakticky ve všech segmentech s výjimkou spotřebitelské důvěry příjemně překvapil.

Naopak dolaru příliš nepomohly statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Navzdory mírné vzestupné revizi za prosinec zůstala lednová data za očekáváním trhu. Slabá data odhalila především čísla očištěná o dopravní prostředky.

Meziroční pokles tuzemských průmyslových cen je u konce

Z domova se dnes dočkáme statistiky cenového vývoje v primárních okruzích za leden a vývoj peněžní zásoby za stejný měsíc. Cenové statistiky z průmyslu ukáží, že v ekonomice se vytvářejí nákladové tlaky. Meziměsíčně ceny v průmyslu podle našeho odhadu vzrostly o 0,7 % m/m. V meziročním vyjádření by se inflace průmyslových cen měla přehoupnout do kladných čísel, když by měla dosáhnout 1,9 %. Velkou roli hraje zejména růst cen komodit na světových trzích. Meziroční pokles cen tak po dlouhých třech letech skončil.

Struktura polského HDP by měla potvrdit, že velmi dobrý ekonomický růst v posledním čtvrtletí loňského roku byl tažen zejména domácí spotřebou. Mírný příspěvek zřejmě přinesl i zahraniční obchod a investiční aktivita.

skoleni_13_10

Maďarská centrální banka by dnes v souladu s tržním očekáváním měla ponechat svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou. Nastavení měnové politiky v Maďarsku by se podle nás nemělo měnit po celý letošní rok.

Z regionálních měn si včera polepšil pouze forint

Na středoevropských devizových trzích včera panoval klid. Samozřejmě to platilo pro českou korunu, jejíž kurz se stále drží stabilní v samotné blízkosti kurzového závazku, tak i pro polský zlotý. Jedinou měnou, která si včera polepšila, byl maďarský forint se ziskem zhruba 0,4 %. Tomu mohlo pomoci i další snížení míry nezaměstnanosti v Maďarsku na historicky nejnižších 4,3 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).