Vlákno názorů k článku Inflace šokuje, ale nejspíš ji trumfne stagflace. Co to pro nás znamená? od karl59 - Měnová reforma po válce zasáhla celou Evropu ,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 12. 10. 2021 8:47

    karl59

    Měnová reforma po válce zasáhla celou Evropu , s oblibou se však mluví zásadně jen o komunistech jak okradly lid v 50 letech . I v 90 letech tu bylo něco podobného jen se to skrylo za liberalizaci cen . A nyní přijde tzv. DIGITÁLNÍ EURO docela hezký název pro mněnu co říkáte , možná jsem to celé popletl

  • 12. 10. 2021 14:24

    Patrik Chrz

    Jenže u nás po (druhé světové) válce ty měnové reformy byly dvě. Jedna v roce 1945 - bylo možné vyměnit maximálně 500 Kčs, kurz amerického dolaru v té době byl 1:50, tedy šlo o 10 amerických dolarů.
    Zbytek hotovosti a bankovních vkladů byl převeden na tzv. vázané vklady, které byly při měnové reformě v roce 1953 zrušeny bez náhrady.

    Měnová reforma po válce byla pochopitelná, na našem území obíhala řada různých měn (československé koruny, potektorátní koruny, německé marky, slovenské koruny, maďarské pengö a dále různé markové a korunové poukázky), banky měly nevyplatitelný objem vkladů, podniky nesplatitelné dluhy. Řešení pomocí měnové reformy bylo jediné možné.

    Z obdobných důvodů proběhla měnová reforma v Německu (1948) a Rakousku (1945 a 1947).

    Rozhodně ale nelze říct, že by měnová reforma proběhla ve všech evropských zemích.

    Další měnová reforma proběhla v ČR v roce 1953. Hotovost a vklady byly (dle částky, ale i např. dle typu vkladu a politické angažovanosti) směněny v poměru 1:5 až 1:50 (průměr za celé národní hospodářství byl 1:10).

    Přestože na našem území (v novodobé historii) proběhly celkem tři měnové reformy (1918, 1945 a 1953), když se hovoří o měnové reformě v Československu, většinou se má na mysli ta v roce 1953. Zatímco při rozdělení státu (1918) a po válce (1945) ji lze chápat; zejména po válce postihla zejména výnosy z kriminální činnosti / šedé ekonomiky, v roce 1953 to byly skutečně "prací vydělané peníze", proto je dodnes tato měnová reforma chápána jako nejvíce "nespravedlivá" a budí tolik vášní.

  • 12. 10. 2021 16:10

    PřezdíFka

    Ani náhodou by mě nenapadlo hájit ty komunistické hajz1y.
    Ale je pravdou, že i USA mají "pěknou" historii měnových reforem a vlastně i státních bankrotů.

    Od vzniku USA byl dolar definován takto: 20 dolarů = 1 troyská unce zlata.
    Akorát že v roce 1913 si bankéři na tajném jednání vylobovali na vládě vznik centrální banky: Fedu (ne, opravdu to nebylo téma voleb či referenda).
    A bankéři začali tak pilně tisknout peníze, že najednou těch dolarů bylo DALEKO víc, než zlatých rezerv.
    Místo aby vláda Fed zrušila a bankéře pozavírala za tisk nekrytých peněz, tak jako obvykle zaútočila na běžné občany a jejich úspory.
    V roce 1933 prezident vydal dekret (protože ve volbách by to lidi nikdy neschválili) o VYVLASTNĚNÍ (= krádeži!) zlata. Každý člověk musel odevzdat své zlato a za unci dostal těch již zoufale neodpovídajících 20 dolarů.
    A jakmile stát lidem zlato ukradl (a zákonem na 40 let ZAKÁZAL VLASTNIT!!!), tak dolar devalvoval na 35dolarů za unci.

    Jelikož tisk (=padělání) peněz nebyl potrestán, bankéři tiskli vesele dál a ještě intenzivněji.
    Američané již zlato pod hrozbou trestu nesměli vlastnit, ale navenek, pro cizí vlády, dolar za zlato (v tom devalvovaném poměru 35:1) stále směnitelný byl.

    A jelikož ty vlády viděly, že USA tisknou dolary asi tak 1000x rychleji, než těží či kupují zlato, tak začali za své dodávky zboží chtít místo dolarů raději právě to zlato.

    US zlaté rezervy se začaly povážlivě smršťovat a tak v 1971 prezident Nixon vyhlásil "uzavření zlatého okna", což byl v podstatě eufemismus již pro 2. státní bankrot (bankrot, resp default = neschopnost dostát svým závazkům) - na věřitele, kteří měli přislíbenu možnost platby ve zlatě udělal dlouhý nos.

    Klasický státní bankrot, jen že jaderné supervelmoci se to do očí říká daleko hůře, než nějaké Argentině.
    Principiálně to je totiž stejné, jako kdyby se Argentina dluhy nabrané v dolarech jednostranně rozhodla splatit v argentinských pesech, kterých si za tím účelem natiskla plnej valník.

    A jaké z toho plyne poučení?
    Předně to, že když se erár dostane (svou nezodpovědností a rozežraností) do finančních potíží, tak se neštítí ničeho. Včetně oloupení vlastních občanů. A to ani v zemích, které považujeme za svobodné a demokratické - i etalon "slušného státu", Velká Británie, udělala něco podobného. Všichni lidé pod hrozbou trestu museli odevzdat své zlato, až na drobné výjimky osobní povahy (snubák, náušnice po babičce).

    Ono totiž obrat vlastní lidi je daleko jednodušší, než obrat zahraniční investory. Ti by rychle utekli a dlouho by do takové země žádný nepáchl (= hodně vleklá krize). Kdežto vlastní občany, vlastní daňoví nevolníci, jsou zkrátka rukojmím, se kterými si mohou dělat prakticky cokoli.

    Před státem v bezpečí je POUZE ten majetek, na který nemůže (možná zlato ve švýcarském sejfu), nebo pokud možno o kterém ani neví, že ho máte: zlato (zakopané na zahradě - ovšem jen to koupené anonymně za hotovost, ne to placené převodem a zaslané poštou), nebo bitcoin.

  • 12. 10. 2021 18:32

    karl59

    v roce 1953 došlo k odluce od MMF , proto se začalo od nuly a co se týče „vydělaných " peněz 1945-1953 byly to právě vydělané peníze z kriminální činnosti a keťasení v žádném případě poctivou prací . Ve finále to byl právě stát i občané kdo na tom vydělal .A co se týče Německa mohli mít kolik chtěly a čeho chtěli dostaly 60 marek a ani o fenik víc . Vášní budí proto že to byly komunisti

  • 13. 10. 2021 20:27

    Tom

    Soukromý obchodník vždy byl a je pro levicově smýšlející keťas.
    Jenže ona celodenní práce uklízečky, havíře, obchodníka i třeba účetní je jen tak poctivou prací, jak poctivě se jí člověk věnuje. Pak není rozdíl mezi keťasem a kopáčem. A za socializmu se většina lidí v práci rozhodně nepřetrhla. Řekl bych, že ten keťas kterému obchod znárodnili pracoval mnohem tvrději než většina lidí před pádem socialismu.
    Nebejt keťasů, nekoupíš si ani toaleťák a budeš si utírat zadek lopuchem.
    Opovrhování prací druhého je ubohost!

  • 14. 10. 2021 6:40

    karl59

    Neopovrhuji žádnou prací tedy poctivou prací , stačí se podívat do minulosti i současnosti keťas , šmelinář , tunelář , odkloňovač , pátá kolona , pobírač dávek , individuum práce se štítící a mnoho dalších to vše bylo je a bude a těch skutečně poctivých je vždy méně

  • 15. 10. 2021 20:59

    Tom

    Právě jste potvrdil co jsem psal.
    Ve vašich očích jsou všichni šejdíři a vyžírkové.
    Přesně s touto logikou se všechno v minulosti vyvlasnilo a postupně začal ráj pro nemakačenky. Poctivě pracujícím (poctivé je i nakupování a prodej se ziskem!) se zabavilo to co si za leta vybudovali a to od nich stát získával i prostředky z daní. Připravila se půda pro spolupracující se stranickými elitami, co pak na černo opravdu jen šmelili, případně pásli.
    A tuneláři? To byly a jsou především lidé dosazení Komunisty do vedení podniků, kteří je pak po pádu socializmu sami "zprivatizovali" (uměle snížili jejich cenu různými manipulacemi s majetky), vyždímali z nich co se dalo a pak jako suchej hadr odhodili. Oni měli stranické knížky.

  • 17. 10. 2021 20:09

    karl59

    cituji...Tom V ......poctivé je i nakupování a prodej se ziskem! A kde je přidaná hodnota ? Takovým se říká PŘEKUPNÍCI nic nedělají , nevyrábí takový se vám líbí? No potěš koště mám dost

  • 14. 10. 2021 4:46

    Patrik Chrz

    Bylo to obráceně - Československo bylo vyloučeno (31.12.1954) z MMF právě z důvodu měnové reformy provedené v rozporu s pravidly MMF.

    O tom, na koho dopadla měnová reforma především, svědčí např. to, že plzeňská Škodovka úmyslně vyplatila mzdy v předstihu, tj. reforma dopadla právě na dělníky.

  • 14. 10. 2021 6:33

    karl59

    Už jste někdy viděl že by se MMF vzdal možnosti vysát zadlužit stát ? Já tedy ne , pravdou ovšem je že Československo odmítlo zaplatit dluhy za první republiku a ty byly nemalé na tehdejší dobu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).