Hlavní navigace

Inflace se vytratila

9. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace, neboli růst spotřebitelských cen, se vytratila. V červnu zůstaly ceny stejné, jako to bylo přesně před rokem

Po naději na nastartování inflace v květnu, kdy ceny rostly o čtyři desetiny procenta, přišla studená sprcha. Meziměsíční i meziroční inflace je nulová. Nulovou inflaci přitom Česko dlouhá léta nepamatuje. 

FIN21

Naposledy v září 2009, a o měsíc později přišla krátkodobá deflace. O té doby ale byla v Česku vždy aspoň minimální inflace. Ve výsledku to znamená, že průměrné ceny nerostou ani neklesají. Konkrétní ceny se ale liší u jednotlivých druhů zboží. Například u potravin ceny klesají o 1,1 % a v oblasti bydlení a energií o 1,4 %. Tyto dvě oblasti byly zároveň největší přispěvatelé k tomu, aby inflace zůstala nulová. Naopak žádná ze sekcí nedokázala přinést takový růst cen, který by je převážil. O tři procenta rostly ceny oblečení a obuvi; o 3,1 % rostly ceny alkoholických nápojů. Jejich podíl na celkové inflaci je ale relativně malý a tak výsledek zůstal negativní. Vývoj cen ukazuje, že spotřebitelská poptávka je stále relativně slabá, a netlačí k tomu, aby ceny musely růst. Druhý faktor, neméně důležitý, je i vývoj cen v zahraničí. 

Například Slovensko se celý letošní rok nedokázalo dostat do inflace větší než je nula a eurozóna se pohybuje kolem růstu cen o půl procenta. Teď přichází ale otázka, jak na vývoj zareaguje centrální banka. Zda zpřísní své devizové intervence a pošle korunu ještě dál, k hranici 28 korun za euro. Dnešní data říkají, že pravděpodobnost takového kroku výrazně roste. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).