Hlavní navigace

Inflace překvapila

10. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Česká inflace v červenci překvapivě o desetinu procenta m/m klesla, trh i my jsme čekali růst (0,2% m/m resp. 0,3% m/m).

Překvapivě výrazně totiž klesly ceny potravin a nealkoholických nápojů, meziměsíčně (jako každý rok a dle očekávání) vzrostly ceny dovolených. Poptávková inflace zůstala mírně pod nulou je tam už poslední tři roky. Včerejší inflace byla i pod očekáváním ČNB – ta čekala meziročně 3,4% pro 07/12, skutečnost byla 3,1% (vs. 3,5% v 06/12).

 ČNB ve svém prohlášení konstatuje, že by celková inflace v souladu s prognózou měla klesnout na přelomu letošního a příštího roku k cíli ČNB. Nejvíce ke zpomalení (oproti červnu) u meziročního růstu cen přispěly potraviny; za meziročním růstem o 3,1% jsou tak nyní zejména regulované ceny a ceny paliv. Včerejší číslo je určitě povzbuzením pro holubice v rámci BR ČNB. Již na posledním zasedání chtěli dva členové bankovní rady další snížení sazeb. Dle nás není důvod čekat – ekonomika je v recesi (mělká ale protáhlá), inflační tlaky nejsou, příští rok je v plánu další fiskální restrikce v ČR a v EMU se situace nelepší. To vše dává ČNB prostor k akci. Koruna je také znormalizovaná (relativně), trh se snížením sazeb počítá a tudíž by neměl nějak přehnaně reagovat. Dle nás tak na konci září ČNB pravděpodobně přistoupí ke snížení sazeb. 

Člen bankovní rady ECB Noyer se slovní intervencí připojil k jejímu prezidentovi Draghimu když řekl, že ECB je odhodlána stlačit níž nepřiměřené rizikové prémie na dluhopisových trzích a měla by být připravena konat velmi brzo v dostatečném rozsahu aby měly silný dopad na trhu a s koncentrací na krátký konec výnosové křivky. Noyer zároveň řekl, že se ECB v žádném případě nechystá na odchod Řecka z eurozóny. Draghiho vystoupení a zasedání ECB sice zastavily růst španělských a italských výnosů, ale nestačily na to, aby otočily trend a vedly k jejich poklesu. ECB tak možná skutečně bude muset Noyerovu slovní intervenci podpořit reálnými nákupy. • Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA byly pod odhadem trhu na 361 000 a obchodní bilance skončila výrazně nižším než očekávaným schodkem. 

FIN21

Obchodní bilance

Obchodní bilanci pomohl především pokles cen ropy, který vedl k poměrně výraznému poklesu dovozů. Export naproti tomu rostl. Nižší deficit pravděpodobně dost výrazně pozitivně ovlivní také další zpřesnění údajů o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí. Z HDP by naopak mohly ubrat zásoby, protože ty velkoobchodní namísto očekávaného růstu mírně klesly. Nepříjemné je ovšem především to, že mnohem rychleji než zásoby klesly velkoobchodní prodeje, což vedlo k růstu poměru mezi zásobami a prodeji na 1,20. Další negativní zprávou byl nárůst počtu nesplácených hypoték a to jak u prime tak subprime. Příčinou je nevalná ekonomická situace negativně ovlivňující domácnosti. Statistika National Association of Realtors potvrdila široce založený obrat k růstu cen nemovitostí a tedy postupné oživování trhu s rezidenčními nemovitostmi. 

Čína

Čínská data zklamala, došlo k prudkému a nečekanému poklesu dynamiky zahraničního obchodu (jak dovozu tak vývozu, takž bilance zůstává v přebytku) a výrazně zaostala také úvěrová emise. Další důvody spekulovat na čínskou stimulaci. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).