Hlavní navigace

Inflace opět velmi nízká

9. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Inflace v červenci jako celek klesla. Z červnové hodnoty 1,6 % klesla na 1,4 %. Celkově je hodnota inflace velmi nízká, stále pod cílem okolo dvou procent.

Problematická je ale její struktura. Rozhodně není vyrovnaná, a při pohledu na její strukturu je vidět, jak v některých oblastech ceny rostou výrazně, zatímco jinde klesají. Jde o kontrast mezi oddílem potravin a zbožím dlouhodobé spotřeby. Že je inflace nízká, potvrzuje i měnově-politická inflace, kterou sleduje ČNB. Ta se dlouhodobě pohybuje pod hranicí jednoho procenta.

Červencový výsledek inflace zásadně ovlivnily ceny potravin. Ceny potravin meziročně rostou o 5,7 % a jsou jedním z největších přispěvatelů k inflaci jako takové. Na inflaci se podílely devíti desetinami procentního bodu. Nejvíce rostly ceny mouky, zeleniny nebo mléka. Česko ale není osamocené a i ostatní země v Evropa trápí podobný problém. V eurozóně rostly ceny potravin meziročně podle odhadu Eurostatu o 3,5 %. Slovensko zatím nezveřejnilo svou inflaci za červenec, ale růst bude také kolem čtyř procent, když v červnu rostly ceny potravin o 4,4 %. Pozitivní zpráva je ale v pohledu na meziměsíční srovnání, tedy červen s červencem. Tam celá inflace, ale i ceny potravin, klesaly.

Inflace se zůstala velmi nízká hlavně díky oblasti pošty a komunikace, kde ceny klesly meziročně o bezmála 12 %. Bez tohoto výrazného propadu cen by inflace byla o čtyři desetiny vyšší. Tam hrají rozhodující roli ceny telekomunikačních služeb. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).