Hlavní navigace

Inflace nebezpečně roste

15. 3. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtete si komentáře Martina Lobotky z České spořitelny

• Včera v EMU finální data za inflaci. Ta dosáhla v únoru 2,7% r/r, a vzhledem k tomu, že v tom podstatnou část hrají (vše ovlivňující) ceny energií (skoro +10% r/r), není to moc dobrá zpráva pro poptávku domácností, zejména pokud uvážíme, že spotřebu již i tak snižují prováděná úsporná opatření. Slabý trh práce, pomalý růst ekonomiky v letošním roce a nervozita = slabá poptávka domácností a slabá poptávková inflace. Inflaci tak i v EMU budou letos zvyšovat pouze věci, na které má ECB minimální dosah – a vzhledem k tomu, že tam tomu teď vládne Draghi, neměla by vyšší inflace způsobit podobnou reakci jako touhle dobou loni. 

• Data z EMU ukazují mírné zlepšení od 1Q/12 – po dvou m/m poklesech (-0,4% m/m v 11/11 a –1,1% m/m v 12/11) vzrostla produkce o 0,2%. To je sice mírně pozitivní, trend je však stále k poklesu – 3M průměr ve Francii, Itálii i Německu je shodně kolem –0,3% m/m. Divergence v únoru je však velká – +1,5% m/m v Německu vs. –2,5% v Itálii. Tato data tak potvrzují nás příběh,že v 1Q/11 bude dno cyklu (na severu EMU) a že oživení bude nerovnoměrné – Německo (a ČR) rychleji, periferie nic moc a později. 

• Itálie měla včera úspěšnou aukci 3Y bondu, prodala 5 mld. EUR za průměrný výnos 2,8%, což je nejnižší hodnota od října 2010. Evidentně funguje dodatečná likvidita (i kvartální zpráva BIS uvedla, že zejména španělské a italské banky zvýšily nákupy dluhopisů svých vlád) a vůbec zlepšený sentiment poté, co a(u)kce ECB výrazně snížily systémové riziko evropského fin. sektoru a co se z hledáčku trhů na chvíli vytratilo Řecko. Momentální ITA-GER spread na 10Y bondech je kolem 300 bodů, což je 1) obrovská úleva ve srovnání se 4Q/11 2) tak akorát vzhledem k tomu, že ITA finance mají stále dost prostoru pro zlepšování. A to nemluvíme o nutnosti strukturálních reforem k nastartování vyššího růstu. 

skoleni_27_5

• Řecká vláda včera oficiálně schválila podmínky pomoci v rámci druhého balíčku od EMU. Koncem měsíce o tom bude hlasovat parlament, žádné problémy se nečekají. Po Moody‘s před měsícem včera i Fitch snížil výhled ratingu VB na negativní. Příští týden bude Osborne prezentovat návrh rozpočtu, tohle jej nepotěší. 

• K.Janáček z ČNB pookřál a znovu začíná na horizontu vidět možnost zvýšení sazeb, naznačujíc ale, že to bude zřejmě až za rokem 2012. Vše samozřejmě závisí od vývoje v EMU. Dle nás však česká ekonomika bude mít sazby 0,75% 2013 – růst kolem 2% nebude stačit na výraznější stlačení nezaměstnanosti, což bude poptávkovou inflaci držet nízko. Navíc, očekávání pokračujícího posilování koruny bude tlumit i externí inflační tlaky. ČR byla vždy nízko inflační zemí – a pokud si sečteme slabý růst, posilující korunu a možnou fiskální restrikci (plány Kalouska), těžko vidět pro-inflační poptávkové tlaky. Souhlasíme s K.Janáčkem v tom, že se nejedná o recesi, spíše stagnaci, a že od 2Q/12 budeme vidět oživení. To však dle nás nebude nijak rychlé – letos čekáme zhruba stagnaci ekonomiky s rizikem k mírně rychlejšímu růstu kvůli zlepšení vyhlídek v EMU po aukcích LTRO. Nový čtvrtletník vzdáme za 3 týdny, sledujte nás. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).