Názory k článku Hypotéky - skrytá hrozba

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 7. 2002 7:33

    Zdeněk (neregistrovaný)

    Souhlasím s autorem článku. Mnoho lidí si opravdu tuto skrytou "hrozbu" neuvědomuje. Myslím si, že to může být další aféra, tak jako tomu bylo s bankami, penzijními fondy, kampeličkami, obchodníky s CP (pozn.: a podle mého názoru i v budoucnu s některými pojišťovnami).

    Domnívám se však, že se tomuto skrytému problému lze bránit a to vcelku úspěšně. Mnoho lidí, jak je pro nás čechy typické, chce všechno vyřešit "okamžitě" a pokud to nejde, tak je všechno špatně. V zahraničí je naprosto běžnou záležitostí, že si lidé řeší bytovou situaci dlouhodobě. Začnou spořit hned, jakmile začnou vydělávat.

    Naopak mladí lidé v ČR v minulých letech neměly zájem uzavírat stavební spoření (převládaly názory typu: "stejně si za to co naspořím byt nepořídím, tak to spoření nemá smysl"), ale nyní se tyto názory konečně postupně začaly měnit.
    A právě stavební spoření je tím řešením, resp. kombinace SS + hypotéka. Málo se této možnosti hovoří a stavební spořitelny zrovna neoplývají informacemi o tomto způsobu financování.

    Pokud si klient jako mladý začně spořit na SS nebo mu již začali spořit rodiče, může si sjednat HÚ se splatností např. 20 let a po 5 letech (což je standardní doba fixace úrokové sazby HÚ) požádá o úvěr ze SS a uhradí tak HÚ. Tím má zaručenu nízkou úrokouvou sazabu ne cca 15-20 let (fix 5 let u HÚ + asi 10-15 let splácení úvěru ze SS - podle stavební spořitelny).

    Někdo může namítat, že to není všelék, a že v tomto případě bude klient finančně zatížen a dostupnost HÚ se díky spoření na SS sníží, ale jaksi není moc možností jak se vyrovnat s "hrozbou" případného zvýšení úrokové sazby z HÚ po ukončení doby fixace. Mnohem lepší je si prvních 5 let "utrhávat od huby" než aby banka v budoucnu realizovala zástavu vysněného bytu nebo domu kvůli neschopnosti splácet zvýšené splátky HÚ.

    Rád bych znal názory na tuto možnost jak ze strany autora článku tak ze strany ostatních čtenářů.

  • 4. 7. 2002 10:38

    Lubor Kolar (neregistrovaný)

    No ja tedy nevim, jestli to chapu dobre.
    Pokud si vezmu hypoteku napr. jeden milion, mel bych si uzavrit stavebni sporeni na cilovou castku take 1.000.000? Mate zkusenosti s tak velkym uverem ze SS? Rodice si brali uver ve standardni vysi (tusim ze 120kKc) a stalo to neuveritelne penez, trvalo to neuveritelne dlouho a bylo kolem toho silene problemu a komplikaci. Obavam se, ze v pripade uveru petkrat vyssiho by to nedopadlo dobre (da-li se rict, ze to dopadlo dobre u uveru 120kKc, kdyz jen zadost u uver a poplatky spojene s poskytnutim uveru vysly pres 10kKc).
    Navic mi prijde, ze tech prvnich pet let se musi platit jak SS, tak HU, coz take nemusi byt pro kazdeho unosne.

  • 6. 7. 2002 18:41

    Obyvatel (neregistrovaný)

    Navic tohle vsechno je pomerne dost nevypocitatelne v tomhle ekonomicky nestabilnim state s cim dal tim vetsi socialistickou orientaci.

  • 4. 7. 2002 13:00

    Ján Simkanič (neregistrovaný)

    O této možnosti jsme na Měšci už psali v článku Stavební spoření+hypotéka aneb Pumpněte stát o podporu. Tato kombinace by však podle odborníků měla být výhodná je v tom případě, že existuje podstatný rozdíl mezi úrokovou sazbou úvěru ze stavebního spoření (dnes 5-6%) a úroky z hypotečního úvěrů (dnes kolem 7%). Současný rozdíl tedy k tomuto administrativně dost složitému kroku příliš nevybízí. Stavební spoření se spíše dá využít k tomu, aby o nějakou částku snížilo výši potřebného hypotečního úvěru - v tom já osobně vidím jeho výhodnost.

  • 8. 7. 2002 7:55

    Rene (neregistrovaný)

    Opravdu účinný lék, ale pro bohaté. Ti však pořízení bytu teoreticky nepotřebují neboť mají dostatek volných zdrojů. Tito sází na efekt inflace a vyššího zhodnocení na jiných finančních produktech. Pokud jsou hypotéky prezentovány jako podpora pro mladé, tak je to trestuhodné a to z několika důvodů:
    1. mladí těžko najdou uplatnění a trvalý pracovní poměr, nemají praxi, zkušenosti. Nemají tudíž stabilizovaný výdělek.
    2. pokud se podaří mladým stabilizovat v pracovním poměru, pak jejich výdělek není na takové úrovni, aby si mohli dovolit splácet hypotéku ve výši 8 až 10 tisíc. měsíčně, k tomu stavební spoření cca 3 až 5 tisíc. Kde jsou pak provozní náklady na bydlení, vybavení bytu, stravování, ošacení, rekreaci,zdravotní péči a do toho starost o dítě se vším všudy.
    Závěr, hypotéky jsou opravdu trikem jak udělat lidi nešťastnými a zoufalými. Tudy řešení nevede a jen blázen může do takového rizika jít. Může si vláda říkat co chce. Je to produkt jen a jen pro bohaté podnikatele. Ještě že komanči tu zanechali panelákové králikárny v kterých bude žít většina národa a bude ještě ráda, že je má.

  • 5. 7. 2002 0:11

    kostej (neregistrovaný)

    Ja jenom nerozumim tomu v cem je vyhoda, ze vsichni prosazuji byt do OV. A hlavne nevim proc vsichni mysli ze je to nejlepsi reseni. Jde o to ze sice mate byt a muzete ho prodat a mit za nej penize, ale bydlet nekde musite takze ho muzete prodat jen tehdy kdyz si zajistite nove bydleni (za vyssi nebo nizsi prachy) ale jinak ty prachy za byt nevyuzijete. Takze dokud platim nizky najem a regulace bude jeste min. 3 roky tak to neni jednoznacne. Takze se serte do hypotek a pak se nedoplatite.

  • 5. 7. 2002 16:59

    Honza Tichy (neregistrovaný)

    Pan Kostej ma opravdu "svetovy" nazor - zrejme bydli v byte, ktery patri nekomu, kdo z jeho najmu (resp. najmu vsech najemniku) neni schopen pokryt ani naklady na provoz nemovitosti - a vubec mu to nepripada divne. Neuvedomuje si asi, ze existuje mnoho, predevsim mladych, lidi, kteri nemaji kde bydlet a do podobneho bytu jako pan Kostej se nikdy nedostanou. Nezbyva jim tedy nez se zadluzit az po usi a koupit si byt vlastni. Nebo platit neuveritelne vysoke najemne v najemnim bytu - tzn. nic nemaji a nikdy nic mit nebudou, protoze pri vysi najmu na nasem trhu se moc usetrit neda. A vlada stale drzi regulaci najemneho, cimz neuveritelne pokrivuje trh s najemnimi byty

  • 6. 7. 2002 15:16

    mojda (neregistrovaný)

    Ty Honzo Tichy, mam k tomu poznamku. Tak at se odstehujou nekam kde jsou levne byty treba do MOstu tam jsou byty za 180 000 Kc --- 3+1 (internet za 300 mesicne-muzou delat z domova)!!!! A to snad nasetri kazdy. Pokud uvazujete Prahu tak mate pravdu a musite pocitat s tim ze tahle vlada bude deregulovat jeste tak 3-4 roky !!! O tom to je. Je potreba hledat, zkoumat a snazit se sam a neee cekat a sedet na prdeli az vam urady daji byt. To se nikdy nedockate. Ja sem taky shanel rok a nakonec sehnal.

  • 6. 7. 2002 18:38

    Obyvatel (neregistrovaný)

    To je jeste chytrejsi nazor. Ono se taky neda jen spat, jist a pracovat. A bohuzel Most neni zrovna "mesto kultury". Jiste, da se sehnat takovy byt za takove penize, ovsem ono tech prilezitosti k praci v takove dire zase tolik neni. Resenim je predevsim uvolnit najemne, aby se zacal resit "cerny" trh s byty a astronomicke najmy vyplyvajici z nedostatku najemniho bydleni a dale se prestaly davat dotace na byty, kde bydli ve 4+1 v centru jeden duchodce (ktery to jinak nemuze nikdy zaplatit).

  • 8. 7. 2002 8:02

    Rene (neregistrovaný)

    Jen trouba se může srát do regulovaného nájemného. Už vidím jak uvolnění nájemného narovná trh s byty a jak se tyto stanou dostupnější a levnější. Jak se to stane to mi ještě nikdo nevysvětlil a asi nevysvětlí. Je to jen papouškování politiků 4K a ODS. Tyto strany však reprezentují pány podnikatele, kterří opravdu mají na bydlení bez hypoték. Takže zaplať pánbůh, že je regulace nájemného. A majitelé bytů, že nemají na údržbu? Jsou přeci podnikatelé, tak my obyčejní knechti jim nebudeme radit jak mají podnikat, nebo ano, ale musí za tu radu zaplatit. Máme přeci tržní hospodářství a nic není zadarmo. Jen neschopný majitel domu nemá na údržbu!!!!!!

  • 8. 7. 2002 11:10

    Zdeněk N. (neregistrovaný)

    Co jste s tím myslel "pány podnikatele"? Jsem rovněž podnikatel/živnostník a domnívám se, že dřu rozhodně víc než nějaký zaměstnanec - běžně 12 i více hodin denně a nemám pocit, že bych "tuneloval" přitom banky a pod. Naopak mám pocit, že stát tuneluje mne a v okamžiku, kdy řeknu, že jsem živnostník, všichni očekávají, že začnu sypat z rukávu miliony. A přitom můj příjem je stejný jako mají mí zaměstnanci. Kde se ve vás - spoluobčanech - bere tolik nenávistného falešného předsudku, kdy škatulkujete dle způsobu živobytí? Paradoxně jsem měl několik zaměstnanců, které jsem musel propustit kvůli prokázanému rozkrádání a přesto netvrdím "zlodějští zaměstnanci". Kamarád vlastní činžák. Zatímco mu několik nájemníků neplatí, on musí platit daně, jinak přijde exekutor. Vrátili mu barák v dezolátním stavu a z regulovaného nájemného (které navíc nedostává) opravu není schopen zajistit. Tak co, pane chytrej Rene, je to zlodějskej a navíc neschopnej podnikatel a jistě ODSák, co?

  • 8. 7. 2002 12:09

    Xaver (neregistrovaný)

    Pokud mu nájemníci neplatí déle než 3 měsíce, soud jistě přivolí k výpovědi z nájmu bytu bez přidělení náhradního bytu. Proč tuto možnost Váš kamarád nevyužije?

  • 8. 7. 2002 13:09

    Viktor N. (neregistrovaný)

    Myslím si, že to zas tak jednoduché asi není. U nás v domě, hned pod náma, bydlí "rodinka" neplatičů. Odpojený plyn, odpojená elektřina a na nájmu nedoplatky za několik let. Akorát vodu jim platíme (společný odběr). Tak nevím, nechtěl bych být na místě majitele domu...
    Se Zdeňkem víceméně souhlasím. Stát nás živnostníky škube jak se dá a kdykoliv nás chytne pod krkem. Na velké (zahraniční a polostátní) firmy jsou krátcí, tak se hojí na nás, aby bylo na sociální vymoženosti. Nevím jak z toho kruhu ven, jednoduché řešení asi není a s levicovou ČSSD to jistě lepší nebude. Někde se na jejich dluhy (kterými nás více a více zatěžuje) pak vzít musí a s tím také souvisí hypotéky. Začnou se zvedat úroky, státní příspěvek se zruší atd.

  • 8. 7. 2002 13:49

    Xaver (neregistrovaný)

    Třeba by pomohlo všimné na patřičném místě :-((. V Plzni nedávno dostala od města byt cikánská rodina, která měla výpověď od soukromého majitele, protože neplatila. Městu určitě platit budou :-((

  • 8. 7. 2002 17:00

    Patrik Chrz (neregistrovaný)

    No to právě není tak jednoduché. Pokud mají děti, tak jsou prakticky nevystěhovatelní. Soud v takovém případě totiž většinou nesvolí.

  • 8. 7. 2002 13:42

    Michal (neregistrovaný)

    Chtu vasi komentare a chci Vam rict, ze je to smesne. Jsem cizinec a musim take bydlet v pronajmu, platim 13.000 mesicne a hypoteka by pro mohla byt nejlepsim resenim. Kdy bych ji mohl dostat, rad zaplatim i 10% rocni urok, i 20-30.000 za vyrizeni. Neudelam to ale proto, ze jsem bohaty cizinec, to ne. Vydelavam akorat na najem a jidlo, a muzu nasporit tak 1.000 mesicne. Udelam to ale proto, ze za posledni 3 roky jsem zaplatil "necomu cizimu" skoro 500.000, a nemuzu od toho v klidu spat. Radeji budu splacet bance a za 10 let mam svuj byt, ktery muzu prodat, vymenit nebo nechat do konce zivota. Problem je ale v tom, ze pravdepodobne nedostanu hypoteku ani s 10% urokem. A nejsem zadny prachac, jinak by to tady nepsal. Takze myslim si, 7% rocne a zadluzenost bance i na 20 let je lepsi, nez drazsi najem na cely zivot.

  • 26. 7. 2002 14:11

    Deno (neregistrovaný)

    Konečně někdo kdo uvažuje rozumě. Předsně tak to mám já... Nejsem tedy cizinec ani nevydělávám těžký peníze, ale z Prahy třeba do Mostu, jak tu někdo zmínil, se nehnu!! - Radši budu platit hypotéku 10 let desítku měsíčně + služby a pak je to moje, než to platit někomu do chřtánu....

  • 8. 7. 2002 16:13

    Zdeněk (neregistrovaný)

    Tak se opět projevila inteligence českého člověka. Místo toho, aby se zde reagovalo na problém, tak se diskuze dostala někam jinam. Hašteření a nadávání si rozhodně nic nevyřeší. Tak trochu mi to zde připomíná poslaneckou sněmovnu a naše politiky. Všicni se zde předhánějí a dělají ze sebe ty nejchytřejší, ale řešení nenabízí skoro nikdo.

    Vím že to co jsem uvedl není všelék a hlavně to neřeší okamžitě problémy s bydlením. Podstatou mého příspěvku je úplně něco jiného.
    Vím, že pokud mladý člověk nastoupí do zaměstnání tak má nejistotu a hlavně nemá vlastní zdroje, které jsou u HÚ potřeba. Právě to je ten problém. Lidé chtějí řešit vše teď hned. Ale ani v zahraničí si mladí lidé nevezmou hypotéku pokud nemají vlastní zdroje.
    Takže tedy podle mého názoru řešení kombinace SS+HÚ opravdu funguje, ale není možné ho považovat za všelék. Je tedy potřeba spořit na stavební spoření delší dobu a ne jen 5 roků. Například v Německu je min.doba spoření 7 let, ale lidé spoří mnohem delší dobu než využijí úvěr.
    Další věc je také ta, že nejdříve si lidé pořizují menší byty a později po splacení prvního úvěru využijí nový a pořídí si větší byt.

    Určitě to není jednoduché, ale nabízí někdo lepší řešení??? Pokud ano, tak by nebylo na škodu, aby se o něj podělil.

    Když nemám nic, tak je logické, že mi banka nepůjčí. Musí mít zajištěnu návratnost.

    ???Spíše by bylo vhodné popřemýšlet nad tím, proč banky poskytují úvěry fyzickým osobám za sazby 12-20%
    a podnikům za PRIME-RATE 4,4% apod.???
    HLAVNĚ TOTO JE BORDEL!!!

    TO BY MĚLO BÝT PŘEDMĚTEM DISKUZE.

  • 9. 7. 2002 0:12

    Viktor N. (neregistrovaný)

    No to je snad jasné pane Zdeňku, ne? To PRIME-RATE je totiž podpora malého podnikání v praxi (rozuměj: i takový velký polostátní/event. zahraniční podnik je v podstatě také podnikatelský subjekt, že?) a fyzické osoby - živnostníci - to je škodná, kterou Špidla vztekle vymýtí. Jo a která banka půjčí alespoň na těch 12-20 %? Vždyť krátkodobě je to celkem snesitelné, zažil jsem i vyšší...
    Skutečnost je taková, že totiž banky nepůjčí vůbec. A nezajímá je, zda-li jste v zisku a zda-li platíte všechny závazky. Ale zaplatíte přitom za posouzení žádosti o úvěr, o jejímž výsledku je předem negativně rozhodnuto. Ta reklama od ČSOB, kdy na koncertě se chlap zeptá souseda na půjčku a ten svým smíchem koncert přeruší - a v zápětí reklamní text "nás můžete požádat o úvěr" - jakožto dlouholetý klient ČSOB jsem tedy spěchal do své pobočky v Brně, aby mi to vysvětlili. Nevysvětlili. Jenom mi řekli, že všechny úvěry posílají na schválení do Prahy a stejně vše zamítnou. Ale kdybych chtěl tak 10, 12 miliónů a ručil dvaceti milionovým zůstatkem na účtě, tak na fleku sepíšou žádost, kterou jistě schválí (to nebyl vtip!) a navrhnou slabých 6 až 6,5 % nad PRIMETENTO. Takže ČSOB jsou prolhaní zloději, stejně jako většina dalších bank u nás. Proč to nedělají jako v zahraničí? Tam půjčí - zpočátku relativně malou částku (malé riziko). V okamžiku, kdy klient včas platí, je možné zvýšit důvěru. U nás každého žadatele, (pokud to není Soudek, či jiný Salzmanův kámoš /např.) hned odkáží do análního otvoru, ale v některých případech ho oškubou při "zpracování podkladů k úvěru" a ještě získají další informace. Mor, salmonelu a inflaci na banky a jejich vedení!
    A ty hypotéky - to je v podstatě součást systému "chléb a hry" pro voliče/daňové poplatníky.

    Kontrolní otázka na závěr: co je morálnější? Vykrást banku nebo založit banku?
    Mně osobně to první řešení připadá jako mnohem etičtější.

  • 9. 7. 2002 18:09

    brucewilllis (neregistrovaný)

    Obávám se, že české banky se ještě hodně dlouho budou chovat jako na divokém východě, protože je nic nenutí k tomu, aby se chovaly jinak. Nedávno jsem měl možnost zažít na vlastní kůži zmiňované - žádal jsem o úvěr, který vzhledem k mým příjmům nebyl nijak kor vysoký a tedy pro banku relativně bezpečný - začalo to pohrdlivými pohledy a skončilo tím, že jsem se dozvěděl podmínky a začal jsem hledat jinde - a podobně neúspěšně. Prošel jsem takto několik bank a výsledkem byla jedna veliká nula. Úrok přes 20 procent mi nepřipadá jako férová nabídka, když nejvyšší zhodnocení, který mi banka nabízí je kolem 3 % na roční výpovědní lhůtu.

    Ke kontrolní otázce - první varianta mi taky připadá malinko víc košer...

  • 17. 7. 2002 18:18

    ldvk (neregistrovaný)

    Rád bych reagoval na několik názorů zde. 1) Banky jsou tržní instituce, proto souhlasím s brucewilllisem: "nic je nenutí k tomu, aby se chovaly jinak". Když budu prodávat obyčejný kartáček na zuby za 5000,- a lidi ho budou kupovat, měl bych ho snad zlevnit kvůli jejich reptání?? eh. 2) Pro Zděňka: I já si myslím, že výhodnější si je vzít hypotéku a stav.spoření kvůli snížení HU. Osobně to hodlám řešit tak, že se vezmu hypotéku na menší byt a až budeme potřebovat větší, sáhnu po SS. Problémem jsou akorát peníze, které musí mít klient našetřený před uzavřením HU (100% HU je možná až moc "drahý"). PRIME-RATE 4,4%: a proč ne? Snad podstupují menší riziko a určitě to je jednodušší než vydělávat na drobných úvěrech. Až bude větší konkurence bankovních produktů tak možná bude líp, ale to bych se vracel k bodu 1. 3) Menší příklad s praxe pro Reneho, kosteje a jim podobným: Bydlíme(je nám 24 a 22) v Praze v podnájmu v bytě 1+1, platíme 9 000,- měsíčně (což není mimochodem tak špatný - myslím v porovnání s ostatními). Stavební spoření platíme měsíčně 3 000,-. Můžete mi naopak vy vysvětlit jak mi pomůže dále pokračující regulace nájemného!? Proč jsou ceny pronájmů takové jaké jsou? Protože jich je hodně a zájemců málo? No to asi ne. Naopak. Když nastane deregulace, cena REGULOVANÉHO nájemného bude vyšší. Bude se tudíž platit za byt v Praze i méně než 3000,- ? (to je realita!). Ne. Bude moc v takovém bytě bydlet člověk, který se každý den v práci sklouzne a jde reptat do hospody o politice (no, to je docela dost negativní příklad, jen pro názorný vysvětlení). Ne - protože na něj nebude mít. Výsledek je takový, že se trh s byty narovná - každý bude bydlet podle svého přání s svých možností. KDYŽ BUDOU NÁJEMNÍ BYTY DRAŽŠÍ, BUDE JICH VÍCE NEBO MÉNĚ? Tudíž, bude nájemné vyšší než naše momentální nebo stejné/nižší? Nejsem pro to, aby se trh s byty zcela uvolnil - je to důležitá sociální komodita, ale co mi je platná současná regulace, když někomu musím platit peníze, které už v životě neuvidím! Řešení podlé mého názoru spočívá právě v úlevách na daních, spoluúčasti státu (čili všech ostatních daňových poplatníků, tzn. aplikace solidarity - žádný stát "reálně" neexistuje). Pomůže mi snad že socani NĚKOMU (zřejmě kdo dřív přijde a více podplatí, mimochodem není to další prostor pro úplatky, že ne?) půjčí 300 000,- (nabídka samozřejmě omezena do vyprodání zásob)??? A právě takoví jako Rene by měli raději mlčet a uvědomit si, že naopak my na NĚ zprostředkovaně doplácíme a realita je taková, že smetanu slíznou nejedenkrát lidé, kteří se o své současné příjmy (2, 3 byty v Praze a nemusí pracovat, naopak dále zvyšují své příjmy pronájmem dalších bytů) NIJAK nezasloužili. Dejme tomu, že stačilo přidělení za éry komunistů, dobré kontakty nebo restituce. Ale tuto realitu já respektuji, protože tento stav vznikl umělým budováním "trhu" s byty ve zmiňované éře komunistické. Tak to prostě bylo a je a těžko na tom něco měnit (ledaže nějaké přerozdělení :(). Realita je tedy taková, že na bydlení vynakládáme polovinu našeho čistého příjmu. V takové situaci je skutečně lepší si zařídit HU (7-9000,- měsíčně) a platit energii (dejme tomu 3000,-) a snad ještě spořit na SS. Ten byt totiž bude náš, budu vynákladat peníze pro nás. A mimochodem až jednou zestárneme a bude nám stačit chalupa někdě na venkově (či menší byt) a ten byt prodám, tak z toho budeme mít více než ze všech penzijních připojištění (otázku potomků zde neřeším). Co myslíte, že tedy míním o příspěvkách na bydlení, o bezplatných lécích od 70 let (FAKT BY MĚ ZAJÍMALO, KDO ZROVNA PŘIŠEL NA 70, to jako že je tam nula a sedmička pro štěstí, proč ne třeba 64?) - dokonce jsem zaslechl, že nějakýho idiota snad napadlo i půjčovat na starší auta (asi proto aby se nám lépe dýchalo), no ale tomu už nevěřím. - ??? Co si myslím o architektonicky velice zajímavých panelácích a sociální kultuře na sídlištích??? A kolik myslíte že je 1 + 1?

    Takže já se ptám, kde leží odpověď a v čem tkví řešení těchto problémů? Ve vedení bank? Na politicích, vládě? V EU? Možná by bylo lepší se přestat bavit O NICH (oni udělali, oni za to můžou, oni jsou...) a začít diskutovat O NÁS (co můžem udělat, jak to můžem vyřešit, jaký je náš názor...). Zdá se mi, že někdo ještě úplně nepochopil, že komunismus/socialismus v dnešním věku a mezi lidmi prostě NEFUNGUJE, přesto jsou mezi námi stále (možná jich i přibývá) "věřící", kteří více věří JIM než svému vlastnímu rozumu.

  • 5. 8. 2002 17:37

    michal (neregistrovaný)

    Regulovane najemne je hnus, sam to pozoruju ve svem okoli, bydlim ve sklepnim byte za 7000 mesicne, je to sice docela malo na Prahu, ale tolik zdravotnich problemu, jako mam z bydleni ve sklepe sem jeste nikdy za svuj zivot nemel.
    Dovedel sem se, ze jedinej byt, kterej domu prinasi zisk, je ten ve kterem bydlim ja, dum ma nekolik velkych a slunych bytu. Vsichni plati regulovane najemne a majitelka s tim nic neudela i kdyby chtela. A dum chatra (kde ma ziskat prachy na rekonstrukci ?) Dokonce nejakej chytrak byt pronajima dal za daleko vetsi penize a ani soud nepomuze.
    Proc ja musim bydlet ve sklepe a nejakej chytrak rejzuje na cizim byte prachy ? To je proste hnus.

    Ve scitani lidu sme se dovedeli, kolik ze je prazdnych bytu, jenze to je blbost, ty byty nejsou prazdne, sou pronajimany nacerno, aby z nich majitele (ci najemnici) nemuseli platit dane.

    Bohuzel nic nenasetrim, takze je problem si vzit hypoteku, jinak uz bych to davno udelal, super nabidka sta procent je nerealna, z hlediska podminek. takze clovek hleda jine moznosti.
    Slysel sem, ze kdyz se sikovne podmazne odhadce, bude nemovitost odhadnuta tak, aby vam banka dala skutecnou hodnotu za kterou koupite. Ale bojim se takove spiny, nikdy sem nikoho neuplacel a uplaceni se mi hnusi.
    Asi se budu muset prestehovat nekam, kde to neni tak zabehla praxe jako v Cechach.

  • 18. 10. 2002 16:15

    Jarmila (neregistrovaný)

    Brácha měl taky finanční problémy. Našla se ale firma (ne banka), která mu půjčila na 3,5%-ní úrok p.a. (nekecám, je to pravda, skutečně za rok!!!) už na 900.000,- Kč. Padlo to na splátku dluhu bance (ta ho prvotřídně oškubala). Dneska splácí oné firmě a pomalu se hrabe z dluhů od banky. I na slušné bydlení se nechá vydělat, chce to jen chtít a hledat možnosti. A tiše závidět možnosti, které mají třeba v Německu.

  • 17. 11. 2002 15:35

    Viktor K. (neregistrovaný)


    Po tom co jsem tu četl se mi akorát tak točí hlava. Tak za prvé. Všichni (skoro) si tu stěžujete,jak je v Praze draho.Ale kdo za to může, no vy. Kdo vás nutí tam bydlet.Tak zbalte si svých pět švestek a běžte za prací někam jinam.Jó, to všichni se tlačí do Prahy za vydinou vysokých výdělků a tak se nedivte. Co se týče hypotéky, já ji mám a myslím si,že to není až tak špatný, protože s ní jsem neměl tolik starostí jako s stavebním spořením , které jsem si prožil dvakrát. Za SS jsme si koupily z manželkou starší domek a teď ho splácíme. Po 4 letech splácení jsme si vzaly hypotéku na opravu domečku a splácíme tedy dva úvěry SS a jeden HU. Měsdíčně nám odchází 12000 CZK ,ikdyž u nás je průměrný plat mezi 8000 a 9000CZK. Děláme oba dva a to , že manželka na tři směny a já v nepřetržitém provozu.Máme 5letou holku a do práce oba dojíždíme ze vsnice.A žijeme, musíme. Můj názor je ten NA CO SI NEVYDĚLÁM, TO NEMÁM.Zapomeňte na stát a jeho dotace,taky je nemám( na HU) a makejte. Myslete na to , že až vaše děti a děti jejich dětí budou mít z toho co vy uděláte užitek, jinak se tento stát z těch sraček nevyhrabe. Ještě jeden názor k jednomu článku a to o těch odhadcích. Jsou to největší hajzly na světě. Když jsme kupovali starý domeček na vsi, tak nám udělal jeden takový šikula odhad na 650000CZK a když jsme si nechali udělat odhad jen pro sebe,ne pro banku, či někoho jiného, vyšel nám odhad na 283000CZK. Dobrý co?!!!! Takový bych přikoval řetězem a do kamenolomu s ním.
    Takžře závěrem , věřte si a dělejte pro to něco.Pražáci,je na vás ,jestli sde necháte škubat,nebo do toho praštíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).