Podívejte se na to z druhý strany. Buďto budeme používat elektronický peníze (transakce, karty) a nebo hotovost. Manipulace s hotovostí na pobočkách bank, v bankomatech, v ČNB, v obchodech je velmi drahá a platíme za ni všichni ať už ve formě vysokých poplatků, malých úroků, nebo daní a nebo vyšší ceny zboží. Problémem elektronických peněz je to, z důvodu bezpečnosti jsou vysoké náklady. Využívání karet k nákupu je např. oproti USA na podstatně nižší úrovni i proto, že naše populace tohle nechce chápat. Většina investic tek není dostatečně využita a rozvoj zejména směrem ke zrychlení odbavení karty na pokladně je brzdou obchodu. Nic zdá se nenutí supermarket k tomu, aby si pořídil technologii která z půlminuty platby kartou učiní několik sekund. Současný stav kdy platíme za větší nákupy hotovostí i kartami je ten ekonomicky nejhorší. Vlivem konkurence jsou poplatky bank za výběr z bankomatu hluboko pod náklady na výběr (které činí asi něco mezi 20 až 70 Kč na tuzemský výběr u svého bankomatu!!!) Cena bankomatu je mezi 2 až 4 mil. Kč + náklady na distribuci peněz + servis + odpisy + pronájmy budov. Už tedy víte kam se ztrácejí poplatky a proč jsou nízké úroky? Banky jimi dotují neefektivní služby. Mf místo aby podpořilo elektronický obchod, používání karet a pod, tak vymýšlí zhovadilosti jako zachování čísla účtu při změně banky, což nepřinese žádný rozumný efekt pro klienty, ale jen hodně velký zdražení služeb.
Ivan Kopa
Jenže přijímat hotovost musí všechny obchody ze zákona!
(mimochodem, tohle platí i v EU a jedna Francouzska tak vyzrála na dopravní polici, když vyhrála soud, kvůli placení pokud proto, že automaty v Paříži neberou hotovost, ale jen karty). A jestli veze obchodník večer do banky milion, nebo deset milionů se na nákladech výrazně neprojeví.
A bylo by nefér, pokud by stát nutil obchodníky, aby ze své marže povinně odváděli nějakou část soukromé společnosti (VISA, EUROPAY, ...). Takže, jediné, co by mohl stát udělat, zavést povinnost příjímat např. speciální platební karty ČNB, která by ovšem nesměla účtovat žádné provize. Zezačátku by tímto mohly být placeny nákupy všech státních úřadů, rozpočtových a příspěvkových organizací a pokud by se to osvědčilo, třeba by na to dobrovolně přešli i občané. Náklady by ale musel v tomto případě nést stát (na druhou stranu by se možná ušetřilo za tisk bankovek - méně by se opotřebovávaly, otázkou je, jestli by to bylo dostatečné).
Ale já bych si podobnou regulaci určitě nepřál. Stejně tak, jako netrpělivě čekám, jestli konečně budou zrušeny stravenky (a peníze vypláceny zaměstnancům přímo), aby nemuseli být živeni paraziti typu Sodexhopass, Aramark atd.
Opravdu se v nákladech neprojeví, jestli obchodník veze do banky milión nebo deset miliónů? Já bych řekl, že na deset miliónů musí mit obchodník větší trezor, vyšší pojisné krytí a tedy i vyšší cenu pojistky, těch deset miliónů bude pokladní u obchodníka desetkrát déle přepočítávat, pak asi zaplatí vyšší cenu za převoz (nebo deset miliónů odnese pokladní do banky v igelitce?), v bance je většinou poplatek za příjem hotovosti dán procentem z částky, tedy je taky desetkrát větší, a kdo ví, jestli to jsou všechny náklady spojené s hotovostí.
Tak s tím přijímáním hotovosti jste vedle jak ta jedle!!! Budiž Vám útěchou, že jsem si to naivně myslel taky ;-).
Takže když před časem na iHeute vyšla zpráva, že čertvíjaká plynárenská přestává přijímat platby v hotovosti, napsal jsem zdvořilý mailík na ČNB, jestli náhodou nejde o porušení zákona...
A dostalo se mně odpovědi (přesné znění nevím, mám to na jiném PC, ale můžu to sem zítra zkopírovat), že přijímání hotovosti žádný zákon nenařizuje, jediné, co zákon nařizuje, je NEpřijímání hotovosti u částek nad 500 kKč...
Takže až si vyrazíte do své oblíbené hospůdky a putykář po Vás bude chtít po konzumaci místo penízků králičí kožky, vůbec se nedivte, je to v souladu s názorem České Národní Banky a zákony této velmi podivné republiky...