Hlavní navigace

Hazard se zdaní méně

5. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ministr financí Andrej Babiš zřejmě zdaní hazard méně, než sliboval v prosinci.

Hlavní události

Sportovní kurzové sázky by nakonec mohly být zdaněny pouze 25 % oproti původnímu návrhu 30 %.

Západoevropské akcie by měly otevřít poměrně hlubokým poklesem.Dnes bude zveřejněna americká obchodní bilance a pravidelné čtvrteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Na pravém břehu Atlantiku bylo dnes ráno publikované číslo o německých továrních objednávkách, které překvapily silným růstem, jenž překonal i nejoptimističtější odhad na trhu.

Výsledková sezóna dnes pokračuje zveřejňováním hospodářských výsledků celé řady firem. Mezi nimi budou například Philip Morris International, Twitter, v Evropě BNP Paribas, Daimler či Sanofi.

Société Générale zvýšila doporučení pro akcie francouzské potravinářské společnosti  Naturex na koupit.

Obchodování na zámořských trzích

Americké indexy v poslední půlhodině včerejšího obchodování přišly o všechny zisky. Index S&P 500 dokonce uzavřel se ztrátou 0,4 %. Důvodem bylo večerní prohlášení ECB, že odmítá řecké cenné papíry jako kolaterál. S nejvyššími zisky nakonec včera zakončily mediální společnosti a automobilky poté, co výsledky firem Walt Disney nebo General Motors překonaly očekávání. Naopak nejhůře se dařilo energetickým titulům, které reagovaly na pokles cen ropy poté, co týdenní data o zásobách černého zlata ukázala na jejich nárůst na nejvyšší úroveň přinejmenším od roku 1982.

Většina asijských burz během ranního obchodování ztrácela, přestože vstupovala do dnešní seance se zisky. Především čínský index rostl o téměř 2,5 %, když akcie pozitivně reagovaly na další uvolnění měnové politiky čínskou centrální bankou, která snížila výši povinných minimálních rezerv bank. Nicméně nepříznivý vývoj u energetických a síťových titulů nakonec poslal index do mínusu, který tak ztrácí zhruba čtyři desetiny procenta. Jedno procento dnes odepsala i japonská burza.

Fortuna

Ministr financí Andrej Babiš zřejmě zdaní hazard méně, než sliboval v prosinci. Pro kurzové sportovní sázky původně počítal se zvýšením sazby na 30 % ze současných 20 %, dle nového návrhu by se však mělo jednat jen o zdanění ve výši 25 %. Zdanění výherních automatů by mělo činit 35 % oproti původnímu návrhu 40 %, sazba pro číselné loterie by pak měla zůstat na 30 %.

Návrh na zmírnění zvýšení zdanění vnímáme jako pozitivní signál pro akcie Fortuny. Před necelým měsícem jsme publikovali aktualizovanou analýzu, ve které jsme odhadovali díky zvýšení sazby o 10 pb pokles roční EBITDA v roce 2016 o více než pětinu. Nižší zdanění by tak nakonec neznamenalo tak výrazné snížení EBITDA, jak jsme odhadovali.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).