Hlavní navigace

Fortuna bude mít „konkurenci“. Španělsko láká na dividendy své loterijní společnosti

29. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Španělsko hledá rezervy ve státním majetku. Na burze tak prodá 30 % státní loterie. Lákat chce na dividendovou politiku.

V těchto dnech tak startuje road show k primární nabídce akcií (IPO) státní loterijní společnosti Sociedad Estatal Loterias & Apuestas del Estado SA. Vláda tak údajně plánuje získat až 7 mld. EUR, což je vůbec nejvíce v tamní historii. Přesné datum IPO není dosud stanoveno, nicméně se spekuluje o termínu 17.10., kdyby titul mohl být oceněn. Na španělské akciové burzy by se tak měl dostat do listopadu.

Investory chce firma nalákat svou dividendovou politikou, jelikož v tomto ohledu by měla vyplácet min. 80 % ze zisku. V roce 2010 přitom hospodařila se ziskem 2,6 mld. EUR.

Za manažery emise byli vybráni velcí hráči, jako Goldman Sachs, J&P Morgan, Credit Suisse, Banco Bilbao a Banco Santander. Ti jako obvykle budou mít i opci na získání akcií. Mělo by se jednat o 10 % z plánovaných nabízených 30 %.

skoleni_29_6

Vzhledem k situaci na trzích jsme v poslední době mohli zaznamenat řadu rušení plánovaných IPO. Např. v Británii zřejmě 3Q v tomto ohledu bude nejhorší kvartál za posledních 18 let. Nyní se zdá, že tak přilétá první vlaštovka, navíc poměrně velká. Zda se však IPO skutečně uskuteční,na to bychom si mohli začít snad i sázet. Kurs by však nejspíše vypovídal, že nikoliv.

V oblasti loterií možno ještě dodatkově zmínit jednu zprávu. Společnost Full Till Poker specializující se na online hraní pokeru má již delší dobu problémy. Na majitele, resp. vedení, se sneslo obvinění, že celý systém fungoval na základě tzv. Ponzi schématu, tj. pyramidové hry. Společnost má mít na účtech snad jen 60 mil. USD, když přitom klientům dluží přes 300 mil. USD. Sami majitelé si dle obvinění měli do vlastních kapes za poslední roky „přihrát“ asi 443 mil. USD.

Autor článku

Autor je makléřem společnosti Conectium.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).