Hlavní navigace

Forint v blízkosti desetiměsíčního minima

15. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Uplynulý týden byla na středoevropských devizových trzích ve znamení pokračujícího oslabování maďarského forintu, což se částečně odrazilo i na ztrátách české koruny, respektive polského zlotého.

Zatímco maďarská měna v průběhu týdne ztrácela téměř dvě procenta a dostala se na svou nejslabší úroveň za posledních téměř 10 měsíců, ztráty české koruny se vešly do jednoho procenta, oslabení zlotého pak bylo minimální. Silný výprodejní tlak souvisí s nástupem nového vedení centrální banky. Trhy tak vyjadřují obavy z rostoucích tendencí na omezení nezávislosti centrální banky. Olej do ohně přilil v průběhu týdne premiér Orbán, který volal po dalším snižování úrokových sazeb.

Koruně neprospěla v průběhu týdne zveřejněná makroekonomická data.

Zatímco ještě na samotném počátku týdne se kurz nacházel ještě pod 25,40 CZK/EUR, ve středu týdne se již kurz dostal na dosah hladině 25,70 CZK/EUR. O její zdolání se však kurz tentokráte ani nepokusil; ve druhé polovině týdne jsme pak byli svědky stabilizace nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Publikované ekonomické indikátory potvrdily naše obavy z toho, že česká ekonomika se bude i na začátku nového roku potýkat s recesí, se kterou zápasila po celý rok 2012, což potvrdila i zveřejněná čísla HDP za závěrečné loňské čtvrtletí. Lednová čísla maloobchodních tržeb sice neskončila tak špatně, jak jsme my i další hráči na trhu očekávali, přesto je zřejmé, že domácí poptávka zůstává slabá. A bohužel kvůli recesi v eurozóně slábne i zahraniční poptávka, což potvrdila dnes ráno zveřejněná data lednové průmyslové výroby.

Účto_tip_změny21

Vstup do nového roku nebyl nijak spektakulární, v podstatě český průmysl navázal na slabé výsledky z konce loňského roku.

Zatímco se slabou domácí poptávkou český průmysl žije již po mnoho čtvrtletí, prohloubení recese v eurozóně v závěru loňského roku včetně poklesu německé aktivity se na číslech českého průmyslu začíná projevovat právě nyní. A bohužel pro nás se do problémů dostává automobilový průmysl, což potvrdila i lednová česká data. Pokles průmyslové produkce v odvětví výroby motorových vozidel ve výši 8,6 % y/y znamenal nejvýraznější příspěvek (ve výši –1,5 procentního bodu) k celkovému lednovému poklesu průmyslu. Na potíže automobilového průmyslu se ovšem nabalují i další navazující odvětví. Pokles tak zaznamenala výroba pryžových a plastových výrobků (-6,1 % y/y) a poklesla i výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla (-3,3 % y/y). Naopak celkem slušné růstové dynamiky dosáhla výroba potravinářských výrobků (+ 5,4 % y/y), výroba nápojů (+ 9,8 % y/y) a ostatní zpracovatelský průmysl (+ 6,4 %). To může naznačovat i ve světle mírného vzestupu spotřebitelské důvěry, že extrémně slabá spotřeba domácností v důsledku potlačené poptávky se začíná odrážet ode dna.

Kurz koruny se nachází na hodnotách, se kterými může být v současné době centrální banka spokojena. Při pohledu na kurzový vývoj v posledních pár týdnech je zřejmá stabilizace kurzového vývoje v širším pásmu 25,20/30 až 25,70 CZK/EUR. Tedy kolem úrovně 25,50, kterou očekává centrální banka jako průměr za první čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že nadcházející týden již žádné důležité domácí indikátory nepřinese, není příliš pravděpodobné, že by uvedené pásmo kurz koruny opustil. Hlavním kurzotvorným faktorem bude pro další dny nálada v celém středoevropském regionu ve světle vývoje na globálních finančních trzích.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).