Půlka lidí v Čechách by tam mohla přednášet v cyklu "jak s příjmem okolo životního minima mít děti, uživit rodinu, bydlet a ještě vzít děti na dovolenou".
Myslim, ze se mylis a places nad nesmyslem. Podle mne je to tak, ze se 90% Cechu ma lepe nez 90% svetoveho obyvatelstva, a tak tu breci jen zavistivci, co nevidi dal nez sousedovi do garaze.
Takový pindy fakt miluju. Každej si za svůj příjem může sám. Takže: vystřílet děti, pokud se ti náhodou narodí alergik, LMD, autista nebo jen dítko hyperaktivní. Zaplatit hlídání, když děda s babičkou bydlí moc daleko nebo jsou to takoví pitomci, co ještě makaj a nemaj čas hlídat moje děti. Makat do noci, když o prázdninách zavře školka na 6 neděl, vlastně co mi brání dát dítě do děcáku, tam se bude mít líp a já můžu mezitim vydělávat prachy. Vlastně - na co si pořizovat ňáký fakany, stejně jsou to vyhozený prachy. Ať maj´ fakany ty druhý, co já, mně by jen ubírali zdroje. Uškrtit rodiče, když zestárnou a nemají na pobyt v domově důchodců, páč já na ně nemam čas a musim vydělávat prachy. Jo, a hlavně bejt zdravej, abych nemusel platit pobyt v nemocnici, páč bych neměl čas na vydělávání prachů, nehledě na to, že bych si musel zaplatit i utření pos*anýho zadku, páč po neutřeným se dělaj´ opruzeniny a ty bolí.
Takle si to myslel, ty chytrolíne?
Když se plánovalo za socialismu, bylo plánování jako takové p. Havlem, Klausem, Dybou, Dlouhém a jim podobných přisluhovačů při převratu v r. 1989 tvrdě odsuzováno. A když se plánuje nyní, je to v nejlepším pořádku? Nenapadám způsoby plnění plánů - to už je jiná věc, ale plánování jako takové.
Plán jako takový sám o sobě nic špatného není. Problém je ale v efektivitě při vymýšlení a provádění toho plánu...
Zásadní rozdíl mezi plánovanou ekonomikou a plánem rodiny nebo firmy je v tom, že majitel firmy nebo "majitel" rodiny plánují se svými penězi, a jsou zodpovědní za to, když se jim něco nepovede - a to je vede k podstatně větší efektivitě než úředníky plánující státní ekonomiku...
A to bohužel platí i pro současnou vládní politiku (ale už podle slibů by byli komunisti - i ti "soft" oranžoví - ještě horší)
Jak píše kolega, na plánování není nic špatného. Pokud si domácnost / firma připravuje svůj vlastní rozpočet a na základě toho dělá další plán výdajů/investic.
Pokud ovšem nějaký státní úředník "zabije" nějaký výrobek, protože "není určen pro socialistického (nebo jakéhokoliv jiného podle jeho gusta) člověka" (případ několika "nenarozených" modelů Škodovky), nebo rovnou zavře celou továrnu, "protože toto zboží ve státě vyrábí již jiná továrna" (když si vezmu příklad z mého minulého oboru - tak výroba náramkových hodinek v Adamovských strojírnách), tak je to špatně.
Co si vzpomínám, tak právě to plánování bylo při převratu odsuzováno. Tak na něm asi tehdejší Očekávatelé Funkcí něco špatného viděli. Soudný člověk si kladl otázku, jak to bez plánování může fungovat, když i kapitalisté plánují, ale tenkrát byli všude "odborníci" na svých místech, kteří nás ujišťovali, že plánování je opravdovým přežitkem - a kam jsme to dnes dotáhli s tolik odsuzovaným plánováním, vidíme dnes sami
Jenže to, co bylo po převratu odsuzováno nebylo plánování jako taková, ale centrální a navíc direktivní plánování. Tedy že stát nařizoval firmám co a kolik mají vyrobit a jednou nastavený plán pak pružně nereagoval na aktuální potřeby.
Ano, i kapitalisté plánují, ale také (více či méně) pružně reagují na aktuální potřeby trhu a pokud ne, tak zkrachují.
tak ještě jednou polopaticky pro blbý:
na plánování SVÉHO nic špatného není, naopak na kvalitní plánování je postavena ekonomika euroatlantické civilizace.
na plánování CIZÍHO je špatné to, že nějaký ouřada plánuje zdroje jež mu nenáleží, a za svá rozhodnutí nenese žádnou zodpovědnost.
Z čehož vyplývá, že vláda provádí reformy cizích zdrojů a nemá teda za svoje kroky nést žádnou zodpovědnost? Nebylo by lepší, kdybychom odevzdali všechno těm děsně chytrým a moudrým vladařům a oni by za nás rozhodovali?
Přesně v duchu Wericha: o nepodstatnostech, jako co k obědu, kam na dovolenou, jaké auto - rozhoduje moje žena. O věcech podstatných, třeba jaký je vztah naší rodiny k Thaj-wanu (skvrnám na Slunci, biologické diverzitě amazonských přítoků, potopení Titaniku, rozšíření bylanské kultury), o tom rozhoduji já.
Nebo by bylo lepší - v duchu, který po revoluci propagovali - aby byl stát malý a výkonný, lidem zůstaly JEJICH peníze v JEJICH kešeni a oni si rozhodovali, co s nimi udělají? Nebo budeme jen kritizovat komunisty, jak byli špatní, zatímco dnešní vláda je daleko horší než celí slavní komunisti a dá se srovnat maximálně s hejnem sarančat?
No, samozrejme ze by to nejjednodussi bylo, akorat spousta lidi najde milion duvodu proc je nutne jednem penize vzit, prohnat je masinerii uredniku ktere znacna cast uvizne za prsty a pak zase lidem vratit (z casti i tem samym co ty penize dali).
Ty seš jezevče taky MBA?
Tady se furt řeší princip plánování: zkrátka jestliže při revoluci někteří odsuzovali plánování, tak na tom samém nemohou nyní stavět. Furt a stále jde o plánování!!! Chápeš to jezevče a jemu podobní teoretici?
jo jsem taky mba i když jsem si to studoval jen pro zábavu ve čtyřiceti. jsem taky phd a studuju na professorship, kdyby tě to zajímalo.
jinak jestliže někteří při revoluci odsuzovali plánování apriori a jakékoliv - byli to pitomci. ale to neni moje vina. státní plánování je špatné protože lidi bez zodpovědnosti rozhodují o cizím. vlastnické plánování je ta nejnormálnější věc na světě, v rodinných financích stejně jako ve vlastním podnikání a v podstatě i v monarchiích. nebo si myslíš, že monarcha neplánuje zdroje s výhledem staletí, jen protože to "nějaký pitomec" odmítal v česku po pádu doby temna? asi ne. ostatně nevěřím že někdo s mozkem v hlavě odmítl všechny formy a typy plánování, spíš mi to připadá blud na princip klausových špinavých penězích.
Celkem je jedno, jestli plánování centrální nebo nedirektivní. Stále je to plánování ...
jestliže někteří při revoluci odsuzovali plánování ....byli to pitomci ------ ti někteří byliale všichni! A ti pitomci jsou dneska u koryt nebo už za vodou na Bahamách a podobných teritoriích.
Nic si z toho nedělejte, při revoluci se odsuzovala i spousta jiných věcí, které se dnes dělají stejně nebo ještě hůř. Jen když to dělá kapitalista, je to v pořádku, když to dělal socan, bylo to špatné.
"Předmět „osobní finance“ prozatím na českých školách nenajdete" chtěl bych pouze upozornit autora, že tento předmět na české škole určitě najdete viz. např. Osobní a rodinné finance na VŠE v Praze - http://pes.vse.cz/main.php?action=PRED_INFO&id_predmetu=3PE568. Díky za článek a za vyjádření.
Jenže tam se ten kurs učí proto, že ekonomové budou pracovat v bankách a podobných institucích, tak aby věděli, co budou jednou prodávat a na jakých principech tyto produkty pracují. Se skutečným plánováním to až tak moc společného nemá, protože i tady mohou působit různé substituty, česky řečeno co lze bez problému nahradit něčím jiným a mnohdy s naprosto jinou kvalitou (např. čučení na TV nahradím klábosením s kámoši nad dvěma pivky v hospodě.
Doma: najíst se musím, ale je rozdíl, jestli budu jíst doma ohřátého buřta nebo se plácnu přes kapsu a nadlábnu se v interhotelu).