Hlavní navigace

Fed se tento týden zdrží akce

25. 1. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký PMI z průmyslu si podle předběžného odhadu v lednu polepšil z 51,2 bodu na 52,7 bodu, zatímco trh čekal pokles na 51,0 bodu. Prodeje stávajících nemovitostí předčily očekávání, když v prosinci vzrostly o 14,7 % m/m, zatímco trh viděl růst pouze o 9,2 %.

Index amerického Fedu mapující aktivitu v okolí Chicaga v prosinci stoupnul z dolů revidovaných –0,36 bodu na –0,22 bodu (trh –0,15 bodu). Leading index si v souladu s očekáváním pohoršil z 0,5 % na –0,2 %.

PMI z průmyslu v eurozóně klesnul z 53,2 bodu na 52,3 bodu, zatímco trh očekával pokles pouze na 53,0 bodu. Stejný index ve službách si pohoršil z 54,2 bodu na 53,6 bodu, zatímco analytici očekávali stagnaci. Kompozitní index se snížil z 54,3 bodu na 53,5 bodu, zatímco tržní konsenzus očekával zhoršení pouze na 54,1 bodu. • Německý PMI ze služeb spadnul z 53,2 bodu na 52,1 bodu, zatímco trh očekával pokles pouze na 53,0 bodu. Ve službách se tamní PMI snížil víceméně v souladu s tržním očekáváním z 56 bodů na 55,4 bodu. Kompozitní ukazatel si pohoršil z 55,5 na 54,5 (trh 55,1). • Francouzský PMI z průmyslu se podle předběžného odhadu v lednu propadnul z 51,4 bodu na 50,0 bodu, zatímco analytici čekali pouze mírné snížení na 51,3 bodu. Naopak PMI ve službách se zvednul ze 49,8 bodu na 50,6 (trh 50,3 bodu). Kompozitní index se zvýšil z 50,1 bodu na 50,5 bodu (trh 50,3 bodu).

ECB oznámila, že v březnu přehodnotí svou měnovou politiku

Začátek týdne na trhy přinesl jisté uklidnění. Pondělní data z Číny sice mírně zklamala, ale vzhledem k tomu, že toto zklamání nebylo výrazné, tak na něj devizové trhy nereagovaly. Při nízkém počtu zveřejněných dat kalendáři ekonomických událostí dominovalo čtvrteční zasedání ECB. Až do něj bylo obchodování s hlavním měnovým párem poklidné kolem úrovně 1,09 USD/EUR. Po něm se kurz posunul o jeden cent níže a tento týden uzavřel na 1,08 USD/EUR.

Prezident rady guvernéru ECB M. Draghi po zasedání oznámil, že na březnovém zasedání rada guvernéru posoudí a případně přehodnotí svou měnovou politiku, protože od prosince, kdy ECB naposledy snížila svou depozitní sazbu, se stav ekonomiky podstatně změnil. Toto prohlášení zapadá do scénáře ekonomů SG, kteří očekávají, že ECB v březnu ještě sníží svou depozitní sazbu o dalších 10 bb na –0,40 % a prodlouží program dlouhodobých repo tendrů (TLTRO).

Data zveřejněná minulý týden ukazovala horší obrázek ekonomik na obou březích Atlantiku. Americká inflace byla o desetinu slabší, než trh očekával, ale zklamaly i údaje z trhu práce a trhu nemovitostí. V eurozóně zklamal německý ZEW index a zhoršení doznaly podle předběžných odhadů i PMI ve Francii, v Německu a za eurozónu jako celek.

Nejzajímavější událostí tohoto týdne bude zasedání amerického Fedu. Ekonomové SG neočekávají, žádné změny v nastavení úrokové sazby. Nicméně zajímavý bude výstup ze zasedání, který představí pohled členů FOMC na současné zpomalení aktivity nejen ve Spojených státech. I přes horší čísla v posledních týdnech však ekonomové SG neočekávají, že by mělo dojít k výraznější revizi výhledu amerického Fedu pro inflaci či situaci na trhu práce. Na samém konci týdne bude ještě zveřejněn první odhad amerického HDP za poslední čtvrtletí 2015. Trh očekává mezičtvrtletní anualizovaný růst o 0,9 %, SG je opatrnější, když vidí růst pouze na 0,6 %.

Německý Ifo index i indikátory důvěry Evropské komise by měly zvolnit, přesto by se měly stále pohybovat na hodnotách odpovídajících slušné kondici ekonomiky. Francouzský HDP podle SG vykáže v posledním čtvrtletí mírný pokles. Za ním však stojí jednorázové faktory. Německé harmonizované ceny v lednu pravděpodobně zaznamenaly výrazný pokles. Nicméně meziroční inflace by měla mírně vzrůst díky efektům statistické základny ze 0,2 % v prosinci na 0,3 % v lednu.

Fed se tento týden zdrží akce

Česká koruna se již na začátku minulého týdne odpoutala od kurzového závazku a její kurz se vydal i k mírně slabším hodnotám. Ve čtvrtek dosáhnul dokonce kotací kolem 27,05 CZK/EUR. Vysokou volatilitu minulý týden vykazoval kurz polského zlotého, který ze začátku týdne smazal část svých ztrát, které utržil po snížení polského ratingu od agentury Standard & Poor’s. Nicméně ve středu znovu oslaboval a dostal se až na úroveň 4,50 PLN/EUR. Konec týdne byl pro polský zlotý znovu příznivější a jeho kurz se dnes pohybuje blízko hladiny 4,46 PLN/EUR. Závěr týdne se vydařil i maďarskému forintu, který si tak v celotýdenním hodnocení připsal přibližně jedno procento. Oběma měnám pomohly čtvrteční holubičí komentáře z ECB a snížení rizikové averze na globálních trzích.

Z makroekonomických indikátorů byl v uplynulém týdnu v Česku zveřejněn pouze vývoj průmyslových cen v prosinci. Ten ukázal na další propad cen v tomto sektoru. Výrazně k tomu přispěl propad cen komodit na globálních trzích. Ten pokračuje i v lednu, když se ropa minulý týden obchodovala i těsně na 27 USD za barel. Naopak se zvýšily ceny v zemědělském sektoru. Ty v prosinci přidaly 0,8 % m/m a částečně tak korigovaly svůj pokles z listopadu. Ceny služeb se propadly o 0,8 % m/m. Za jejich propadem však stojí výhradně pokles cen reklamních služeb o 9,8 % m/m. Po očištění o tento vliv ceny ve službách stagnovaly. Stejně tak stagnovaly i ceny ve stavebnictví.

skoleni_29_6

Smíšená data přicházela z Polska. Zatímco prosincová zaměstnanost překvapila vyšším růstem, mzdový vývoj na očekávání analytiků nedosáhnl. Stavebnictví výrazně zklamalo, ale průmyslová výroba a maloobchodní tržby naopak překvapily pozitivně. V Polsku je však v současnosti zásadní politický vývoj, který zastiňuje zveřejňované indikátory.

Ani tento týden nebude bohatý na události z regionu. V Česku budou zveřejněny lednové indikátory důvěry. V prosinci statistický úřad naměřil výrazné zlepšení nálady mezi spotřebiteli, což pomohlo i k růstu celkové důvěry v ekonomiku. V Polsku bude zveřejněn HDP za rok 2015. Analytici očekávají, že tamní ekonomika minulý rok přidala 3,5 %. Maďarsko čeká zasedání centrální banky. Ta by podle průzkumu agentury Bloomberg měla ponechat svou klíčovou sazbu beze změny na úrovni 1,35 %. Pozornost se však bude soustředit na prohlášení bankovní rady. Současné podmínky totiž zvyšují pravděpodobnost dalších akcí vedoucích k uvolnění měnových podmínek.

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v Komerční bance

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).