Hlavní navigace

FED nebude nejspíše měnit strategii

Petr Bittner

Trhy včera pokračovaly v reakci na oznámení L. Summerse, že se nebude dále ucházet o post šéfa Fedu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

  • Trhy včera pokračovaly v reakci na oznámení L. Summerse, že se nebude dále ucházet o post šéfa Fedu. Jelikož šlo o největšího jestřába ze zvažovaných kandidátů, klesla tím pravděpodobnost, že Fed v příštím roce dramaticky utáhne měnové podmínky. Sílu tomuto kroku navíc dodává fakt, že již tento týden zasedá FOMC a měl by rozhodnout o snížení dalších nákupů v rámci QE3, což samo o sobě drží trhy v napětí. Bezprostřední reakcí byl pokles benchmarkových výnosů. Německý 10Y odepsal skoro 10 b.b a je na úrovni 1,92%, jeho americký protějšek se po stejném poklesu dostal na 2,78%. 
  • Průmyslová produkce v USA vzrostla v srpnu o 0,4% m/m po té co v červenci stagnovala. To je samo o sobě dobrou zprávou, kterou navíc umocňuje fakt, že zpracovatelský průmysl umazal červencový propad o 0,4% a rostl o 0,7%. Pro americkou ekonomiku to znamená, že její zpomalení ve 3Q by mělo být jen minimální a Fed z tohoto titulu nemusí měnit svůj názor na QE3. 
  • Z ECB opět zazněl uklidňují signál k rostoucím mezibankovním sazbám. Její člen Y. Mersch na přímý dotaz, zda ECB nedochází munice v tomto směru munice, prohlásil, že jí stále zůstává dost nástrojů. Zmínil konkrétně možnost rozšíření dodávek likvidity a další „nestandardní“ nástroje. 
  • Portugalsko prochází od včerejška dalším, tentokrát už posledním kolem revize plnění podmínek záchranného programu ze strany mezinárodních věřitelů. Tento program by měl skončit v půlce příštího roku, kdy by se Portugalci měli vrátit na trh. Aby se vyhnuli žádosti o další kolo bailoutu, oznámil včera premiér Portas, že pokud projdou revizí, zahájí jednání o „preventivním“ úvěru, který by je měl zajistit pro případ, že by jim trh nebyl ochoten půjčovat za přijatelných podmínek. To jestli projdou ale není tentokrát tak jednoznačné jako v předešlých případech. Po prázdninovém přeskupení vlády vzrostl tlak na vyjednání mírnějších podmínek ohledně deficitu. Tomu samozřejmě představitelé trojky nejsou moc nakloněni.