Hlavní navigace

FED nebude nejspíše měnit strategii

Petr Bittner

Trhy včera pokračovaly v reakci na oznámení L. Summerse, že se nebude dále ucházet o post šéfa Fedu.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

  • Trhy včera pokračovaly v reakci na oznámení L. Summerse, že se nebude dále ucházet o post šéfa Fedu. Jelikož šlo o největšího jestřába ze zvažovaných kandidátů, klesla tím pravděpodobnost, že Fed v příštím roce dramaticky utáhne měnové podmínky. Sílu tomuto kroku navíc dodává fakt, že již tento týden zasedá FOMC a měl by rozhodnout o snížení dalších nákupů v rámci QE3, což samo o sobě drží trhy v napětí. Bezprostřední reakcí byl pokles benchmarkových výnosů. Německý 10Y odepsal skoro 10 b.b a je na úrovni 1,92%, jeho americký protějšek se po stejném poklesu dostal na 2,78%. 
  • Průmyslová produkce v USA vzrostla v srpnu o 0,4% m/m po té co v červenci stagnovala. To je samo o sobě dobrou zprávou, kterou navíc umocňuje fakt, že zpracovatelský průmysl umazal červencový propad o 0,4% a rostl o 0,7%. Pro americkou ekonomiku to znamená, že její zpomalení ve 3Q by mělo být jen minimální a Fed z tohoto titulu nemusí měnit svůj názor na QE3. 
  • Z ECB opět zazněl uklidňují signál k rostoucím mezibankovním sazbám. Její člen Y. Mersch na přímý dotaz, zda ECB nedochází munice v tomto směru munice, prohlásil, že jí stále zůstává dost nástrojů. Zmínil konkrétně možnost rozšíření dodávek likvidity a další „nestandardní“ nástroje. 
  • Portugalsko prochází od včerejška dalším, tentokrát už posledním kolem revize plnění podmínek záchranného programu ze strany mezinárodních věřitelů. Tento program by měl skončit v půlce příštího roku, kdy by se Portugalci měli vrátit na trh. Aby se vyhnuli žádosti o další kolo bailoutu, oznámil včera premiér Portas, že pokud projdou revizí, zahájí jednání o „preventivním“ úvěru, který by je měl zajistit pro případ, že by jim trh nebyl ochoten půjčovat za přijatelných podmínek. To jestli projdou ale není tentokrát tak jednoznačné jako v předešlých případech. Po prázdninovém přeskupení vlády vzrostl tlak na vyjednání mírnějších podmínek ohledně deficitu. Tomu samozřejmě představitelé trojky nejsou moc nakloněni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).