Hlavní navigace

Fed: Hike přijde z východu

22. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Prosby centrálních bankéřů rozvíjejících se trhů podle očekávání FED k růstu sazeb nepřesvědčili. Holubičí prohlášení po zasedání a explicitně vyjádřená obava z vývoje zahraničí ale překvapily.

Tak ani v září ne! Ani rozvíjející se trhy, jejichž centrální bankéři prosili FED, ať raději sazby zvedne, než aby prodlužoval tržní obsesi s prvním utažením měnové politiky, jej k takovému kroku nepřesvědčily. To zas tak velké překvapení pro trh nebylo – tržní pravděpodobnost takového kroku klesla v posledních týdnech hluboko pod ½. Nicméně holubičí prohlášení po zasedání a explicitně vyjádřená obava z vývoje zahraničí již překvapivé byly.

Většina pozorovatelů totiž čekala, že FED sice sazby podrží, ale že to udělá „jestřábím způsobem“.  Prohlášení však bylo holubičí.

1) proti červenci FED uznává, že se kromě poptávky domácností zvedá i investiční poptávka, což má dle nás spíše (z pohledu inflace pod cílem) negativní inflační implikace (větší kapacity znamenají dlouhodobě menší riziko poptávkové inflace).

skoleni_29_6

2) FED přiznává, že „tržní očekávané míry inflace“ se snížily a že inflační očekávání odvozené z průzkumů zůstaly stabilní – jinými slovy, trh se vyšší inflace nebojí a neočekává jí.

3) FED evidentně chová větší obavu o vývoj v zahraničí, než se předpokládalo. Zatímco historicky si FED mnohem více všímal ekonomiky domácí než světové, v prohlášení ze září zaznívá, že „nedávný globální vývoj může omezit ekonomickou aktivitu a dále snížit tlak na růst inflace“. Holubičí obrázek dokreslila J.Yellenová, když pak na tiskovce dodala, že vývoj od července („pokles akciových trhů, obavy z Číny, dolar a roztažení kreditních prémií“) již způsobil utažení měnových podmínek a že potřebuje vidět další zlepšení trhu práce, aby se ujistila, že inflace se ke 2 % skutečně ve střednědobém horizontu dostane.
Do konce roku má FED dvě zasedání a pravděpodobnost (která počátkem roku byla skoro 1), že letos sazby zvedne, je nyní menší než poloviční. Navíc se FED nechal zatlačit do pozice, kdy je rukojmím trhů a zahraničí. Jinými slovy, pokud bude Čína dále zpomalovat, těžko čekat, že se k takovému kroku letos odhodlá, zejména pokud nebude vidět domácí růst mezd a/anebo (jádrové) inflace. K růstu sazeb jednou dojde – v letošním roce jsou však klíče k takovému kroku na Dálném východě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).