Hlavní navigace

Nezaměstnanost tradičně rostla

10. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nezaměstnanost v lednu vzrostla, jak je její novoroční tradice. Dostala se na 8,6 % a bez práce je bezmála 630 tisíc lidí.

Nezaměstnanost v lednu vzrostla, jak je její novoroční tradice. Dostala se na 8,6 % a bez práce je bezmála 630 tisíc lidí. Vzhledem k tomu, jaký byl vývoj na konci minulého roku, nejde o nijak překvapivou hodnotu. Hodnota v prosinci byla totiž 8,2 %, tedy o čtyři desetiny procentního bodu méně. V lednu došlo ke zhoršení, protože na úřady práce přichází řada nových uchazečů, kterým skončil pracovní poměr ke konci roku. V letošním roce to bylo nepatrně méně, než před rokem. Proto hodnota 8,6 % není nijak překvapivá a zcela odpovídá typickému průběhu v lednu. Nedošlo ani ke zlepšení, ani ke zhoršení.

V lednu se nově na úřady práce nahlásilo přes 80 tisíc uchazečů, zatímco v jarních a letních měsících to bývá zhruba polovina. Trh práce se teď bude muset vypořádat s tímto návalem. Postupem času by se ale hodnoty měly snižovat a dále klesat. Ještě únor bývá náročný na zapojení uchazečů, březen pak zpravidla přináší první hodnoty poklesu nezaměstnanosti. Ekonomika postupně začíná ožívat a to by se mělo projevit i na trhu práce. Rozhodně neklesne nezaměstnanost ze dne na den, pokles bude pozvolný. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).