Hlavní navigace

Evropské trhy ztrácely

24. 4. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přečtete si komentáře analytiků z J&T Banky

Evropské trhy nevstoupily do nového týdne pravou nohou, když se ztráty hlavních evropských indexů pohybují kolem 3 %, pražská burza sice nezažila bezhlavé výprodeje, nicméně negativní sentiment Evropy při slabé aktivitě následovala poklesem 1,7 %, přičemž zobchodovaný objem nedosáhl ani poloviny průměrného denního objemu. Negativní náladu na trzích zapříčinil souběh několika špatných zpráv, úspěch MMF při navýšení zdrojů pro záchranu, tak zcela vyšuměl. Slabá čísla indexu PMI sestavovaným HSBC přinesla již v pátek Čína, dnes  zklamaly indexy nákupních manažerů v Evropě, zejména pak v průmyslu, kde se údaj za Eurozónu dostal na úroveň 46 bodů.

Politická nejistota pak přišla z Holandska, kde tamní vláda ohlásila rezignaci po té, co se nedokázala dohodnout se svými koaličními partnery na úsporných opatřeních. V prvním kole prezidentských voleb ve Francii pak zvítězil socialista  Francois Hollande, jehož zvolení trhy zejména v souvislosti s Německem a vztahem k fiskální unii vnímají negativně. 

Co se týká pražské burzy, aktivita investorů se soustředila na Komerční banku, která po vzoru evropských bank odevzdala 3,1 % (3 315 Kč),  Erste Group (-0,4 %, 403,6 Kč) před větším propadem ochránilo další nákupní doporučení tentokrát od analytiků UBS. NWR v reakci na horší čísla z průmyslu odevzdalo 4,6 % (121,5 Kč). KITD po ohlášení nové akvizice společnosti Hyro, díky které vydává 2,1 mil. nových akcií kleslo o 7,1 % na 129 Kč. ČEZ zakončil na 758,9 Kč (-1,8 %).

KIT Digital: Negativní. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

KIT Digital oznámil, že podepsal dohodu o koupi australské společnosti Hyro Limited. Tuto akvizici již management dříve avizoval a jejím cílem je posílení pozice na trzích v Asii a Pacifiku jak z pohledu klientské báze, tak z pohledu kvalifikovaných zaměstnanců, které může využít také na jiných projektech. V rámci vyrovnání transakce vydá KIT Digital 2,1 mil. nových akcií, což při páteční závěrečné ceně akcií představuje přibližně 14,5 mil. USD. Podle managementu by se akvizice měla ihned pozitivně projevit do cash flow KITD. Hyro Limited dosáhla v minulém roce tržby okolo 20 mil. USD, nicméně jak na úrovni provozního zisku, tak na úrovni čistého cash-flow byla v záporu. Uzavření transakce se očekává v červnu tohoto roku po schválení ze strany akcionářů Hyro.

Samotnou akvizici vnímáme neutrální vzhledem k tomu, že byla již dříve avizována. Jako negativní však je to, že KITD vydává nové akcie při současné ceně, která je z našeho pohledu (a také podle vyjádření managementu) výrazně podhodnocená.

Unipetrol: Neutrální. DD: Nehodnoceno. Cílová cena: Nehodnoceno.

Unipetrol oznámí své kvartální výsledky za 1Q12 zítra ráno, pravděpodobně ráno před otevřením trhu. Tržby Unipetrolu za 1Q12 odhadujeme na 25,5 mld. Kč (+10,4 % r/r). Na provozním zisku se pozitivně projeví operace s emisními povolenkami (CO2) ve výši přibližně 155 mil. Kč. Provozní zisk (EBIT) by podle indikací managementu měl být za 1Q12 mírně záporný. V našich projekcích očekáváme provozní ztrátu 40 mil. Kč (+571 mil. Kč v 1Q11 a –5 159 mil. Kč v 4Q11). Pozitivní efekt pod úrovní EBIT bude mít vývoj směnných kurzů. Očekává se dopad na finanční zisk kolem +156 mil. Kč. Společnost by podle našich odhadů měla oznámit za první čtvrtletí tohoto roku ztrátu ve výši 284 mil. Kč (+464 mil. Kč v 1Q11 a –6 249 mil. Kč v 4Q11).

Komentář k americkému trhu

Úvod týdne byl ve znamení výprodejů na amerických akciových trzích. Negativní náladu způsobily pro trh „nepříznivé“ výsledky prezidentských voleb ve Francii, rezignace Holandské vlády a také neočekávaně nízká čísla indexů nákupních manažerů. Indexy otevřely hluboko v záporu a během celé obchodní seance postupně umazávaly svoje ztráty. Závěr pak nevyzněl až tak pesimisticky, kde široký S&P index uzavřel na 1366,94 bodech (-0,8 %), DJ (-0,8 %) a technologický Nasdaq (-1,0 %). Stejný průběh mělo také obchodování s komoditami, WTI se z –1,9 % dostalo na –0,8 %. 

Mezi padajícím trhem naopak rostl zemní plyn, který si připsal 4,7 %. Akcie společnosti Wall Mart odepsaly 4,7 % po článku z New York Times o uplácení vrchních politických představitelů v Mexiku, aby rychleji expandovali a dosáhli vyšší tržní podíl. Volatilní seanci měly také akcie Applu, které se obchodovaly pod 560 USD za akcii (závěr 571,7). Po uzavření trhu reportuje výsledky za první kvartál. Dnešek je bohatý na výsledkovou sezónu a také na makro data, oba faktory nám pravděpodobně určí další směrování trhu.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).