Vlákno názorů k článku Evropská unie je jen továrnou na regulace od Jiný Pavel - Nemyslím si, že cesta odstraňování ekologických, sociálních a...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 12. 2011 11:02

    Jiný Pavel (neregistrovaný)

    Nemyslím si, že cesta odstraňování ekologických, sociálních a pracovněprávních omezení je dobrá. Byl jsem měsíc pracovně v Shenzenu, na dohled Hong Kongu. Stav prostředí (mezilidské vztahy, obecné podmínky k životu) jednoznačně katastrofa. A to zřejmě jen slabý odvar proti oblastem s těžbou uhlí nebo prvků vzacných zemin. Číňané v tom jedou dvacet, maximálně třicet let. Indie obdobně. Již dnes mají některé oblasti zcela zničené. To autoru článku jistě nevadí, předpokládám však že by silně protestoval proti stavbě dirty továrny v ulici Nad Kolčavkou a odvolával by se na jím kritizovaná omezení Evropské unie.

  • 18. 12. 2011 3:36

    ekonom (neregistrovaný)

    Na to, aby továrna nevypouštěla svinstva do okolí, není potřeba EU. To si může vyřídit ten, koho poškozuje. Každý by v normální společnosti měl nést odpovědnost za negativa, která způsobí mimo svoje vlastnictví. Tj. toto je ŕešitelné i bez regulací. Tam, kde ne, stačí regulace obce, státu. Regulovat restaurační pulty, žárovky, parkovací místa nebo ájurvêdské byliny z Bruselu je jen pâr z tisíců nesmyslů, které ničí evropskou ekonomiku.

  • 18. 12. 2011 12:54

    Anonymus (neregistrovaný)

    A jak to chceš asi řešit bez regulací? Jak může nést zodpovědnost ten, kdo podle zákona nedělá nic špatnýho?

  • 19. 12. 2011 7:30

    Pavel (neregistrovaný)

    Vždyť to píše - nesmí poškodit jiného. Kdyby někdo sajrajtem kolem své fabriky způsobil nemoc okolobydlících, tak by jim musel hradit veškerou léčbu, ztrátu výdělku, ... a pak už by se moc dobře postaral, aby se mu to nestalo.

    Naopak, právě regulace umožňují ostatní poškozovat. Dnes pokud továrna zamoří okolí sajrajtem XZ, na který neexistují limity a není regulovaný, tak je z obliga, poškození mají smůlu a vše je podle práva. A to je možné právě a jen díky té regulaci.

    Jenže to by musel stát zajistit skutečnou vymahatelnost práva, a do toho se státu nechce, protože to je práce. Zatímco vymýšlení tabulek s limity a různých regulací je docela příjemná zábava, zákonodárci se při tom můžou tvářit, jak jim leží na srdci blaho obyvatel a ještě vydírat politické protivníky a vymáhat si další výhody.

  • 20. 12. 2011 14:12

    Jiný Pavel (neregistrovaný)

    To je právě otázka, jak dokázat, že někdo sajrajtem kolem své fabriky způsobil nemoc okolobydlících. To je právní cestou fakticky nemožné, a proto existují limity obsahu nebezpečných látek v potravinách, vodě, vzduchu atd.. Není to ochrana dokonalá, ale apoň taková. V Číně takové limity nemají a máte možnost jen odejít nebo vymoci své právo právem silnějšího.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).