Hlavní navigace

Evropská komise chce společné dluhopisy

31. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní Restart od Martina Lobotky z České spořitelny

EK včera řekla, co si už dlouho myslíme – že je potřeba přerušit spojení mezi bankami a vládami (tohle vzájemné zachraňování se – „my koupíme za prachy z LTRO Vaše bondy, vy nás rekapitalizujete svými dluhopisy“ prostě nemůže jít donekonečna) a že přímá rekapitalizace bank by měla být na programu dne (zejména ve SPA a hlavně přímo z ESM, čemuž se ale Německo brání a což by vyžadovalo směnu smlouvy, kterou teď právě některé země ratifikují). EK rovněž řekla, že by se EMU měla posunout k bankovní unii a společným bondům. 

No, všechno pěkné myšlenky, a dokonce si myslíme, že nevyhnutelné k překonání evropské situace, ale obáváme se, že Merkelová a spol. se bez toho, aby byli vystrašení na smrt k akci nedokopou. Nejbližší týdny (do řeckých voleb minimálně) bude všechno zřejmě přisterém – maximálně se do akce vrátí ECB a začne kupovat španělské bondy.

Těm včera nepomohla ani slova O.Rehn, který v Bruseli řekl, že EK je připravená dát Španělsku o rok navíc (do 2014) na to, aby snížilo deficit pod 3%. 10Y Bondy se včera dostaly na 6,6%, jenom lehce pod vrcholem z konce listopadu (před LTRO), zatímco německé 10Y jsou lehce pod 1,3%. To je to, co já nazývám divergence. „ECB, kde jsi?“ si musí teď říkat Rajoy.

Včerejší aukce v Itálii taky žádný sakses – 5Y nahoru o 80 bodů (5,66%) proti dubnu, 10Y nad 6%. Tááák, poděkujte Španělsku.

Dnes spousta dat a v USA i v Evropě – za oceánem nejdůležitější druhý odhad HDP za 1Q12 a ADP údaj o zaměstnanosti (což je před pátečními payrolly klíčové), v Evropě teď ráno vyšel německý maloobchod (3M průměr r/r temp růstu se dubnu dostal na nejnižší úroveň od ledna 2010, –1,6% r/r). Z hlediska dnes zveřejňovaných dat to tak vypadá spíše proti EUR, důležitější ale bude dění kolem Řecka a Španělska.

skoleni_27_5

Jo, EURUSD – dostali jsme se pod 1,24 což je tak 2-leté minimum společně měny. Ačkoliv to říkáme neradi, prostor pro další oslabení EUR existuje – do řeckých voleb bude situace napjatá, po nich díky Španělsku také (španělský realitní sektor má prostor pro další pád cen,což se dále podepíše na bankách).

Dnes v regionu hlavně polské HDP za 1Q12, čekáme +0,6% q/q což je jenom o desetinku p.b. více než co čeká trh. Hlavním důvodem zpomalení proti 4Q11 (+1,1% q/q) bude průmysl a stavebnictví. PLN má teď jiné starosti než se ohlížet na makro data (je skoro na 4,40…), takže reakci nečekáme…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).