Hlavní navigace

Evropská data ze včerejška potvrdila obecnou slabost

8. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nejzajímavější byl údaj o továrních zakázkách v Německu, které klesly o 7,8% meziročně

Nejzajímavější byl údaj o továrních zakázkách v Německu, které klesly o 7,8% meziročně. Na poklesu se podílely především zakázky z dalších států EU a v menší míře také pokles domácích zakázek. Pokles je výraznější než se čekalo a potvrzuje zhoršování stavu německé ekonomiky signalizované indexem IFO a indexem nákupních manažerů. 

Italský HDP klesl mezičtvtletně o 0,7% v souladu s očekáváním. Pokles ekonomiky je široce založený a vychází především ze slabé domácí poptávky negativně ovlivněné fiskální restrikcí vynucenou dopady dluhové krize. Italský HDOP klesá čtvrtý kvartál v řadě. Zklamala také čísla o italské průmyslové produkci, která poklesla meziročně o 8,2%, výrazně více než se čekalo. 

•  Prezident bostonského Fedu Rosengren pokládá za pravděpodobné, že se stav americké ekonomiky ve druhém pololetí příliš nezlepší. Slabé vyhlídky ekonomiky jsou podle něj důvodem k dalšímu kvantitativnímu uvolňování. Dodal, že neviděl, že by předchozí kvantitativní uvolňování mělo za následek zvýšenou inflaci. Podle prezidenta dallaského Fedu Fishera by další uvolňování měnové politiky bylo omylem a nebylo by efektivní. Dodal, že by mohlo hrozit, obzvlášť v citlivé době těsně před prezidentskými volbami, že by Fed mohl být pokládán za politicky ovlivnitelný. Další námitkou proti výraznějšímu uvolnění měnové politiky je údajný obtížnější návrat k normálu. Zpochybnil také účinnost závazku Fedu ponechat sazby velmi nízko do konce roku 2014. Inflace podle něj nepředstavuje problém a měla by se držet těsně pod 2%. 

FIN revoluce - tip do článku 1

Ekonomika je podle něj slabá, tvorba pracovních míst nedostatečná. Hlavním problém je podle něj rozpočtová politika. Názory dvou představitelů Fedu ilustrují jeho rozpolcenost. Fisherovi argumenty beroucí do úvahy politický dopad případné akce Fedu podle nás převáží a zabrání, aby Fed něco většího podnikl před prezidentskými volbami. Ke konci roku by však mohl převážit názor, že Fed musí ekonomice pomoci kvůli kombinaci stále slabého trhu práce a nízké inflace. 

• Ratingová agentura Standard&Poor’s snížila výhled na rating Řecka, momentálně ho má na úrovni CCC. Negativní výhled byl zdůvodněn možností, že bude muset Řecko požádat o další pomoc. Šéf ministrů financí eurozóny J-C. Juncker řekl, že odchod Řecka z eurozóny by byl zvládnutelný, ale že by s sebou nesl rizika. Obzvlášť by si podle něj vystoupení odnesli obyčejná Řekové. Do třetice známý investiční guru Mohamed El-Erian řekl, že by vystoupení Řecka z eurozóny nebylo překvapivé. Jeho názor sdílíme. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).