Hlavní navigace

Evropská data trhy nepotěšila

Jana Malíčková

Data z Evropy ale také z USA nepřináší na trh příliš dobré nálady. Ukazatele jsou většinou horší, než bylo očekávání.

Doba čtení: 3 minuty

Zprávy a události

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA za minulý týden vzrostl z 341 tisíc na 362 tisíc (trh 355 tisíc). Lednový index spotřebitelských cen z USA meziměsíčně stagnoval (trh +0,1 %), v meziročním vyjádření se index zvýšil o 1,6 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Prodej existujících domů za leden nečekaně vzrostl o 0,4 % m/m (trh –0,8 %). Předstihové ukazatele za leden vzrostly o 0,2 % m/m, což bylo stejně jako tržní očekávání.

Předběžný únorový index PMI v eurozóně poklesl z lednových 48,6 bodu na 47,3 bod (trh 49,0 bodu). PMI index z průmyslu mírně poklesl ze 47,9 bodu na 47,8 bodu (trh 48,5 bodu) a PMI index ze služeb spadl ze 48,6 bodu na 47,3 bodu (trh 49,0 bodu).

Německý index PMI z průmyslu vzrostl z lednových 49,8 bodu na 50,1 bod (trh 50,5 bodu), ze služeb poklesl z 55,7 bodu na 54,1 bod (trh 55,5 bodu).

České ministerstvo financí pořádalo aukci 39týdenních státních pokladničních poukázek v celkovém objemu 8 mld. CZK. Průměrný výnos činil 0,13 %.

Euro na 6týdenním minimu

Euro včera v poledne oslabilo pod 1,32 USD/EUR a ocitlo se tak na šestitýdenním minimu. Za propadem mohou stát slabá čísla indexu PMI v eurozóně z průmyslu i ze služeb.  Odpoledne a během asijské seance se euro obchodovalo v pásmu 1,316–1,323 USD/EUR.

Včera byl důležitým zveřejněným indikátorem předběžný únorový index PMI. Ten v eurozóně poklesl z lednových 48,6 bodu na 47,3 body. Trh však očekával nárůst na 49,0 bodu. PMI index z průmyslu mírně poklesl ze 47,9 bodu na 47,8 bodu (trh 48,5 bodu) a PMI index ze služeb spadl ze 48,6 bodu na 47,3 bodu (trh 49,0 bodu). Německý index PMI z průmyslu vzrostl z lednových 49,8 bodu na 50,1 bod (trh 50,5 bodu) a přehoupnul se tak do pásma expanze. Německý PMI ze služeb poklesl z 55,7 bodu na 54,1 bod (trh 55,5 bodu). Jelikož se německý a francouzský PMI index z průmyslu zlepšil, zhoršení pravděpodobně nastalo u toho italského a španělského. Zveřejněné údaje zvedají obavy o síle ekonomického oživení v eurozóně.

Dnes bude v Německu zveřejněn konečný údaj o hrubém domácím produktu za 4. čtvrtletí 2012. Tržní konsensus očekává, že tento ukazatel poklesne o 0,6 % na mezikvartální bázi po sezónním očištění. Zároveň se dočkáme německého Ifo indexu za únor. Analytici očekávají ve všech třech složkách (obchodní klima, hodnocení současné situace a očekávání) mírný nárůst. Evropská komise také zveřejní aktualizované ekonomické předpovědi. V USA nebudou zveřejněny žádné makroekonomické indikátory.

Koruna včera oslabila

Česká koruna oproti euru včera dopoledne náhle oslabila o 0,6 %. Odpoledne se na mezibankovním trhu obchodovala kolem 25,50 CZK/EUR.

Polský zlotý oproti euru oslabil o 0,4 %, během dne ale postupně smazával své ztráty. Posilování zlotého patrně nastalo v reakci na zvýšení výhledu dluhového ratingu agentury Fitch, která ho změnila ze stabilního na pozitivní. Ratingová agentura reagovala na snižující se rozpočtový deficit, stabilizující se vládní dluh a výhled na rostoucí ekonomiku země. Maďarský forint během včerejšího dne oslabil o 0,8 % a v závěru obchodování byl kótován kolem 293,5 HUF/EUR.

Nepříznivá nálada byla již na začátku dne podpořena zápisem z posledního jednání Fedu. Podle něho si někteří američtí centrální bankéři myslí, že by americká centrální banka měla přestat nakupovat či alespoň snížit objem nákupu dluhopisů dříve, než se objeví oživení zaměstnanosti. Oslabení české koruny a regionálních měn mohlo být také způsobeno zveřejněním indexu PMI v eurozóně, který v obou složkách oslabil, a stále se nachází v pásmu kontrakce. V Polsku byl zároveň zveřejněn záznam z měnového jednání polské centrální banky. Většina centrálních bankéřů si myslí, že budoucí uvolňování měnové politiky závisí na nadcházejících makroekonomických ukazatelích.

Včera se konala aukce českých 39týdenních státních pokladničních poukázek v objemu 8 mld. CZK. Průměrný výnos dosáhnul 0,13 %.

dan_z_prijmu

Dnes bude v České republice zveřejněn lednový index cen výrobců. Očekáváme meziměsíční nárůst o 0,7 % m/m (tržní konsensus je stejný), v meziroční dynamice čekáme vzrůst o 0,9 % y/y. V regionu žádné makroekonomické ukazatele zveřejněny nebudou.

Česká swapová křivka včera poklesla o 2 bb po celé své délce.

Našli jste v článku chybu?