Hlavní navigace

Evropská centrální banka dnes nepřekvapila

19. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na dnešním zasedání ponechala Evropská centrální banka svůj program kvantitativního uvolňování beze změny.

Stále platí, že od dubna poklesne objem nakupovaných dluhopisů o 20 miliard EUR na 60 miliard EUR, přičemž nákupy aktiv budou probíhat do konce letošního roku.

Omezování nákupu aktiv zahájí podle našeho názoru ECB v červenci 2017, přičemž toto rozhodnutí oznámí na svém březnovém zasedání. Únorová inflace pravděpodobně dosáhne 1,7 %, zatímco HDP za Q4 16 by měl vykázat slušný růst, čímž vznikne tlak na ukončení používání nestandartních nástrojů měnové politiky. ECB tak podle našeho názoru začne od června snižovat objem nakupovaných dluhopisů o 10 mld. EUR měsíčně, což by znamenalo ukončení programu kvantitativního uvolňování v lednu 2018.

Tyto kroky se odrazí i ve vývoji kurzu eura vůči americkému dolaru. Zatímco do března letošního roku očekáváme postupné oslabování eura až na paritu, po březnovém oznámení ECB by se tento trend měl otočit. Společná evropská měna by pak měla začít posilovat, přičemž za celý letošní rok by se v průměru měla nacházet na úrovni 1,05 USD/EUR.

Pokud jde o politiku České národní banky, nepředpokládáme, že by kroky ECB měly na její rozhodování zásadní dopad. Zrušení kurzového závazku se v tuto chvíli bude řídit především domácí faktory. Domácí inflace se již nachází na 2% cíli a kolem této úrovně se bude pohybovat i po zbytek letošního roku. V opuštění závazku ve druhém čtvrtletí letošního roku tedy ČNB nestojí nic v cestě.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).