Hlavní navigace

Evropa si opět posvítí na problémové země

21. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento týden bude z hlediska zveřejňovaných makro údajů v eurozóně mnohem zajímavější než v USA. Na co se trhy budou zaměřovat?

Hlavní trhy 

Makro data: Tento týden bude z hlediska zveřejňovaných makroekonomických údajů podstatně bohatší v EMU. V USA budou zveřejněny pouze data ze sektoru rezidenčních nemovitostí (prodeje nových a existujících domů) a index předstihových ukazatelů. Dopad na trh by měl být omezený. V Evropě budou nejzajímavější předstihové indikátory – index ZEW za Německo a předběžné indexy nákupních manažerů. Měly vy se udržet na úrovních z minulého měsíce až velmi mírně růst, což by potvrdilo stabilizaci ekonomiky na nízké úrovni. V úterý se schází ecofin – ministři budou diskutovat o detailech poskytnutí pomoci bankám z ESM v případě potřeby. Probírat se bude také stav Řecka, Kypru a Španělska. MMF zveřejní svůj výhled pro světovou ekonomiku. Jinak by měl být relativně klid. 

FX a FI: Dolar se opět dostal pod tlak a vrátil se k 1,34 (přes víkend se pak vrátil na 1,33). Hlavním důvodem je patrně trvající nejistota kolem stropu zadlužení a rozpočtových škrtů. Výnosy dluhopisů rostly v průběhu týdne jak v USA tak EMU (Německo) a to především na dlouhém konci výnosové křivky. Důvodem je obava trhu z velmi pomalu se blížícího utahování měnové politiky. V Evropě nejvíce působí diskuse o vracení prostředků z LTRO ECB některými bankami. Rizikovým aktivům se stále relativně daří, komoditám (hlavně průmyslovým kovům) pomohla opět Čína lepším než očekávaným HDP, zrniny podporuje nepřízeň počasí v USA, zlato trpí kvůli strachu trhu z nižší likvidity centrálních bank v budoucnu a ropa Brent se drží poblíž 110 USD/brl (zatímco WTI postupně roste, což vede k zužování spreadu). U akcií bude nyní dominovat výsledková sezóna v USA. 

skoleni_27_5

 Makro data: . V tomto týdnu nás v regionu nečeká absolutně nic kromě spotřebitelské důvěry v ČR. Ne, že by to byl market mover, ale z analytického pohledu to bude zajímavé. Uvidíme totiž, jak na růst DPH od ledna 2013 zareagovali domácnosti a co to znamená pro spotřebu domácností v letošním roce. 

 FI a FX: Kačka nejspíš zůstane kolem 25,5, nevidíme žádné události, které by ji mohly pohnout. Na slova představitelů ČNB koruna v posledních týdnech nereaguje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).