Hlavní navigace

Evropa se hádá, zda pomáhat problémovým členům

14. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Německo je připravené vetovat další pomoc Řecku, pokud nebude přesně plnit podmínky. Finsko se zase postavilo plánu ECB nakupovat italské a španělské bondy.

Člen BoE Adam Posen vidí prostor pro nasazení nových nástrojů pro podporu ekonomiky. Po té, co inflace v UK překvapivě rychle klesla se BoE rozhodla v červenci pro třetí kolo QE. Posenova slova mířila proti úzu centrálních bankéřů, že by soukromá aktiva měly nakupovat jen volené vlády, nikoliv CB.

Podle nejmenovaného představitele vlády je švýcarská CB připravena držet frank k euru na 1,20 i roky, pokud to bude potřeba. CB se loni rozhodla vstoupit do boje proti prudce posilujícímu franku, který začal poškozovat domácí ekonomiku (export). A tento stav platí i dnes.

Významný představitel CDU (které šéfuje A. Merkelová), ostře varoval Řecko, když prohlásil, že je Německo připravené vetovat další tranši pomoci, pokud nebude přesvědčeno, že Řekové plně dodrží podmínky. Trojka bude další uvolnění peněz schvalovat v září. Mimochodem, řecká ekonomika se ve 2Q12 propadla o 6,2% r/r, jen nepatrné zlepšení z –6,5% v 1Q.

A ještě zpět k víkendu, finský ministerský předseda pro německý Spiegel potvrdil, že Finsko je nadále proti plánu ECB nakupovat španělské a italské bondy. Podle něj bude výsledkem jen krátkodobá úleva a on preferuje jiná (trvalá) řešení. V tom má pravdu, ale když oni ta trvalá řešení nějak nejsou na stole (přesněji: na tom správném stole) a rostoucí výnosy SPA a ITA je potřeba řešit dřív než bude pozdě. Navíc, jak už jsme párkrát psali: jelikož možnosti ECB jsou prakticky neomezené, tak už jenom sama deklarace toho, že je ochotna nakoupit cokoliv, může na sražení výnosů stačit. Musí to být ale rázné a důvěryhodné prohlášení. A to se Draghimu zrovna moc nepovedlo. Katainen také nesouhlasí s tím aby ESM dostal bankovní licenci.

skoleni9_11

V Polsku a ČR vyšla data za běžný účet. Obojí v souladu s očekáváním. U ČR přesto jedno negativní překvapení: čisté přímé zahraniční investice (které dlouhodobě kryjí saldo běžného účtu) byly záporné, což se v tento měsíc normálně nestává. Pravděpodobným důvodem je zhoršující se situace v EMU a nižší ochota investovat.

Na rozdíl od pondělka bude dnešek na data poměrně bohatý. V Evropě vyjdou předběžná čísla za HDP za 2Q. V Německu a Francii už ráno vyšlo. To Německé zpomalilo méně než se čekalo, z 0,5% v 1Q na 0,3%. Francie se měla propadnout o 0,1% q/q, nakonec podobně jako v 1Q stagnovala. EMU jako celek by se měla podle analytiků o 0,2% propadnout. V Americe budou zajímavé maloobchodní tržby – trh čeká zlepšení na sezónně očištěných +0,3% m/m. To by byl první růst od března.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).