Hlavní navigace

Evropa otevřela v mínusu

26. 10. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera americké akciové indexy opět neudržely počáteční zisky a ke konci obchodování je zmírnily (S&P 500 +0,30 %, Nasdaq +0,15 %)

Během tohoto týdne tak odepsaly asi 5 % a kupci tak stále zůstávají pod tlakem. Včerejší makrodata dopadla v souhrnu víceméně v souladu s odhady – nové žádosti v nezaměstnanosti klesly na 369 tis., objednávky zboží dlouhodobé spotřeby sice očekávání překonaly, ale bylo to především díky dosti cyklické složce objednávek letadel. Výsledková sezona v USA včera pokračovala například: spotřebitelskou firmou Procter & Gamble (upravený zisk na akcii 1,06 $ proti oč. 0,96 $), biotechnologickou společností Biogen Idec (EPS 1,91 $ proti oč. 1,59 $), energetickou společností ConocoPhillips (EPS 1,44 $ proti oč. 1,19 $) a technologickými firmami Amazon (EPS –0,23 $ proti oč. –0,09 $, navíc za konsensem zaostaly i tržby) a Apple (EPS 8,73 $ proti oč. 8,67 $).

Microsoft včera představil nové Windows 8 (ty poběží na PC, noteboocích i tabletech) a nový tablet Surface. Společnost Colgate-Palmolive oznámila záměr do konce roku 2016 propustit 6 % zaměstnanců. V 14:30 SELČ v USA vychází HDP za 3Q – očekává se mezičtvrtletní (anualizovaný) růst o 1,8 %, což by bylo zrychlení proti 2Q (tehdy činil 1,3 %). Své kvartální výsledky dnes představuje ratingová agentura Moody’s (oč. upravený zisk na akcii 0,62 $, tzn. +15,5 % r/r) a výrobce léků Merck (oč. 0,93 $, tzn. –1,4 % r/r). Asijské akciové indexy klesaly (Nikkei 225 –1,35 %, Hang Seng –1,15 %).

V Japonsku se relativně nejlépe dařilo telekomunikačnímu sektoru a naopak nejvíce klesal sektor základních materiálů. HDP ve Velké Británii za 3. kvartál překonalo konsensus trhu, když ho pozitivně ovlivnila olympiáda. Otázkou je, jak se bude vyvíjet britská ekonomika bez tohoto jednorázového impulzu dále, a zda zůstane mimo recesi. Evropské akciové indexy zahájily obchodování oslabením navzdory lepšímu než očekávanému výsledku indexu spotřebitelské důvěry GfK v Německu, který se zvýšil na 6,3 b. (oč. 5,9 b.). Stejným směrem začalo obchodování i na pražské burze. Martin Krajhanzl (Analytik) +420 224 995 434

– ČEZ: Uchazeči o elektrárnu Dětmarovice nabízí pouze 1 mld. Kč

Uchazeči o elektrárnu Dětmarovice údajně nabízí ČEZu pouze okolo 1 mld. Kč. Na programu mimořádné valné hromady, která se koná 18. prosince, je vyčlenění elektrárny do samostatné dceřiné společnosti, což by umožnilo její prodej. Také nabídky společností Czech Coal a EPH o elektrárny Počerady a Chvaletice vyprší na konci října (LN).

Zprávu vnímáme mírně negativně především kvůli ceně 1 mld. Kč. Očekávali jsme, že cena bude nejméně 3 mld. Kč, tzn. 6 Kč za akcii. ČEZ pravděpodobně prodá elektrárnu Dětmarovice (o výkonu 800 MW), která je především využívaná k pokrytí poptávky během špičky a podle našeho odhadu přispívá méně než 2 % do EBITDA celého ČEZu. Petr Bártek, (Analytik), +420 224 995 227

– Kimberly-Clark ukončuje prodej plenek Huggies 

Společnost Kimberly-Clark ČR oznámila, že od začátku příštího roku končí s prodejem plenek Huggies v Evropě včetně ČR. Ukončení prodeje by nemělo ovlivnit dceřinou společnost v Jaroměři, která slouží jako výrobní závod. Společnost Pegas Nonwoven, která je významným dodavatelem prozatím vyčísluje případné dopady.

Kimberly Clark je jeden z největších zákazníků Pegas NW a pokles produkce v Evropě a ČR bude negativně ovlivňovat hospodaření. Očekáváme, že negativní dopad na ukazatel EBITDA může být okolo 1,5 mil. euro. Odhaduje se, že 50% podíl na českém trhu s dětskými plenkami má P&G a podíl plenek Huggies od Kimberly Clark se pohybuje v rozmezí 15–20 %. Očekáváme, že dopad poklesu produkce Kimberly Clark může být částečně nahrazen vyšší produkcí společnosti P&G (rovněž velmi významný zákazník společnosti Pegas NW)./p>

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).