Hlavní navigace

Evropa otevírá mírným růstem

25. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Přečtěte si Ranní komentář od analytiků České spořitelny

Americké akciové indexy se včera obchodovaly smíšeně (S&P 500 +0,14 %, Nasdaq –0,38 %), když jim z dřívějších ztrát v důsledku slabších makrodat v EMU ke konci obchodování pomohlo prohlášení italského premiéra Montiho, že Řecko pravděpodobně zůstane v EMU a většina členských států je pro vydání společného evropského dluhopisu. Akcie Facebooku včera o další dolar zmírnily předchozí ztráty, i tak se ale cena jejich akcií pohybuje 5 dolarů pod upisovací cenou 38 $ za akcii. 

Týdenní počet nových žádostí v nezaměstnanosti dopadl v souladu s očekáváním (tzn. stagnace na 370 tis.) a dubnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v souhrnném čísle rostly o 0,2 % (tzn. v souladu s konsensuálním odhadem). To bylo ale jen díky vyšší než očekávané složce dopravní techniky, která je volatilní. V pondělí se v USA kvůli státnímu svátku neobchoduje. Asijské akciové indexy se obchodovaly smíšeně (Nikkei 225 +0,20 %, Hang Seng –0,33 %). V Japonsku nejvíce posiloval sektor spotřebitelských služeb a naopak nejvíce odepisoval sektor základních materiálů (tzn. například těžaři). Evropské akciové burzy začaly obchodování mírným růstem. Stejně zahájil den i index pražské burzy. 

Orco: ohlásilo výsledky nad odhady

Orco včera ohlásilo své výsledky hospodaření za 1Q 2012, které dopadli lépe než jsme očekávali. Výsledky byly pozitivně ovlivněny nižšími provozními náklady a vyšším FX ziskem. Čistý zisk byl 2,8 mil. EUR a EBIT vzrostl o 35% na 7,4 mil. EUR, jak čistý tak i provozní zisk byl lepší než naše očekávání. Tržby společnosti poklesly o 17% na 32,6 mil. EUR, a to především díky poklesu v segmentu rezidenčních prodejů, což bylo částečně kompenzováno růstem v investičním segmentu. 

FX zisk vzrostl na 7,3 mil EUR, a to především díky posilování regionálních měn (CEE region) oproti euru. Díky vyšším úrokovým nákladům skončil finanční výsledek ztrátou 4,8 mil. EUR. Společnost Orco poskytla také výhled na celkové tržby v roce 2012, kdy očekává tržby v rozmezí 160 – 180 mil. EUR (bez zahrnutí prodeje Sky office v Dusseldorf). Výhled na tržby je v souladu s naším očekáváním. 

Orco: Restrukturalizace dluhu

Společnost Orco potvrdila již dříve oznámenou restrukturalizaci dluhu, kdy téměř 90% OPG dluhopisů a 85% OG dluhopisů bude přeměněno na akcie OPG. Zbývající dluhopisy by měly být přeměněny na 75 mil. EUR v nově vydaných dluhopisech. Společnost očekává, že NAV na akcii poklesne na 5,8 euro a LTV na 56%. Směna dluhopisů na akcie přinese značné naředěný současných akcií na 108 milionů ze současných 17,1 milionů kusů akcií. Nicméně směnu vnímáme pozitivní, jelikož snížení zadlužení dává společnosti Orco velkou šanci na přežití. 

Unipetrol RPA obdržel žalobu o náhradu škody podané společností I.P. – 95 Unipetrol informoval, že jeho dceřiné společnosti Unipetrol RPA byla doručena Okresním soudem v Ostravě žaloba, v které se společnost I.P. – 95, s.r.o. domáhá nároku na náhradu škody v celkové výši 1,79 mld. Kč (Unipetrol). Žalující strana prohlašuje, že byla poškozena důsledkem neodůvodněného návrhu na zahájení insolvenčního řízení vůči ní ze strany Unipetrol RPA 24.11.2009. Spo­lečnost Unipetrol RPA je jednou z osmi žalovaných, z čehož vyplývá relativně omezený negativní dopad na firmu. Záležitost budeme dále sledovat. 

Autor článku

Autor pracuje jako analytik v České spořitelně

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).