Hlavní navigace

Evropa odolává propadu Ruska a Ukrajiny

23. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ženevská dohoda mezi Ruskem, Ukrajinou a Západem o odzbrojení pro-ruských separatistů zůstává dál pouze na papíře a napětí na východě Ukrajiny roste. Spojené státy zveřejnily fotografie, na kterých se mají na ukrajinském území pohybovat příslušníci ruských speciálních jednotek. Washington rozhodl o přesunu části svých vojáků na východ Evropy a měl by v řádu několika dní zvážit další sankce proti Moskvě.

Evropa je zatím podobně jako SPojené státy vůči napětí na Ukrajině a v Rusku odolná. Ruské akcie jsou opět pod tlakem, zatímco americký index S&P 500 je díky slušným podnikovým ziskům na dostřel od historických maxim. Zatímco HDP v RUsku se v posledním kvartále propadlo, nálada mezi německými podnikateli v dubnu podle předběžných odhadů vystřelila zpátky do blízkosti tříletých maxim. Pokud nedojde k ohrožení dodávek plynu a ropy z Ruska, měla by evropská ekonomika bez větších šrámů přestát propad ruské ekonomiky.

Situace není ale vůbec růžová v Ukrajinské ekonomice, kde průmyslová výroba v březnu meziročně spadla o 7%. Mezinárodní měnový fond by měl v horizontu dní začít projednávat záchranný balík pro Ukrajinu (18 miliard USD). Ve zrychlené proceduře by na hlasování mohlo dojít již příští týden a ukrajinské devizové rezervy i hřivna by se mohly pomalu začít stabilizovat. To ale vedle dohody s MMF bude podmíněno i situací na východu země, kde před květnovými volbami pravděpodobně napětí jen tak nepoleví. Devizové rezervy se od začátku roku propadly o více než čtvrtinu a v tuto chvíli jsou na úrovni 15 miliard dolarů (skoro desetiletá minima).

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).