Hlavní navigace

Eurozóně se ekonomicky stále nedaří

Luboš Mokráš

Včerejší indexy nákupních manažerů v eurozóně potvrdily trvající slabost evropských ekonomik.

Doba čtení: 2 minuty

Předběžný index nákupních manažerů pro Čínu kompilovaný bankou HSBC se naopak zvedl po více než roce nad 50, tedy z kontrakce do růstu. V Evropě je tak malá naděje, že by růst jejího hospodářství v dohledné době výrazněji zrychlil. Hlavní příčinou poklesu HDP v EMU zůstává slabá domácí poptávka negativně ovlivněná úspornými opatřeními ke stabilizaci vládních financí, především na jihu EMU. Mírné zlepšování situace ve světě (nejen v Číně, ale například také v USA, jak mimo jiné ukázal i místní index nákupních manažerů zveřejněný už ve středu) by mělo pomoci i EMU, ale v dohledné budoucnosti se nedají čekat žádné zázraky. Dnes bude zveřejněn německý konjunkturální index IFO, což pomůže dále vyjasnit perspektivu vývoje nevětší evropské ekonomiky.

• Evropský komisař pro hospodářství Rehn řekl, že by příští pondělí ministři financí EMU měli být určitě schopní schválit uvolnění další tranše pomoci pro Řecko. Také podle řeckého ministerského předsedy Samarase není důvod k obavám, zároveň však řekl, že každý další den bez rozhodnutí zatěžuje řecké hospodářství, občany a trhy.

• Situace se komplikuje kolem schválení střednědobého rozpočtu EU. Kancléřka Merkeolvá připustila, že by jeho schválení mohlo být odsunuto na příští rok..

• Španělsko včera začalo předfinancovávat rozpočtový deficit na příští rok. Úspěšně upsalo dluhopisy v hodnotě 3,88 mld EUR, přičemž původní cíl bylo upsat 2,5–3,5 mld EUR. Průměrný výkon dluhopisu splatného v roce 2021 dosáhl 5,517%. Španělé budou v lednu splácet za 28 mld EUR dluhopisů a za celý rok 2013 si bude potřebovat půjčit 207 mld EUR (což je samozřejmě odhad, vyšší než plánovaný deficit státního rozpočtu by potřebu financování navýšil).

• Polský centrální bankéř Bratkowski řekl, že by měly být sazby v Polsku sníženy na 3% „tak rychle jak to půjde“. Na jeho vyjádření se však v předpovědi vývoje sazeb nedá spoléhat, protože bankovní rada je hluboce rozdělena na jestřáby a holubice. Mezi jestřáby patří například další člen bankovní rady Winiecki, který ve středu řekl, že vidí prostor pro maximálně dvě snížení sazeb z 4,5% na 4,0%. Podobný názor má momentálně spíše holubičí člen měnového výboru Zielinska-Glebocka, která čeká snížení sazeb o 50–75bp. Náš momentální názor je poněkud blíže jestřábům. Podle nás sazby do konce prvního čtvrtletí klesnou sazby na 4% jak čeká Winiecki a Zielinska-Glebocka a potom se uvidí. Pokud by se ekonomika nevyvíjela dobře, mohou sazby klesnout ještě o dalšího čtvrt procenta 

dan_z_prijmu

• Dnes zveřejněná struktura německého HDP ukázala, že hlavním zdrojem mírného růstu ve třetím čtvrtletí byla spotřeba domácností a export. Vzhledem je zhoršujícím se makroekonomickým ukazatelům při jen velmi mírném růstu (0,2% mezičtvrtletně) je dobře možný mírný pokles HDP ve čtvrtém čtvrtletí

Další analýzy naleznete na www.investicnicentrum.cz/analyzy. Zasílání analýz na Vaši emailovou adresu si můžete objednat po rozkliknutí Detailu analýzy funkcionalitou „Přihlásit se k odběru“. Pokud nejste registrovaným uživatelem portálu Investičního centra, budete vyzváni k registraci.

Našli jste v článku chybu?