Hlavní navigace

Euro těží ze slabších amerických dat

15. 4. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Euru se včera dařilo. Dolaru přitížil slabší než očekávaný vývoj maloobchodu v USA a přidala se i revize MMF očekávaného vývoje HDP veUSA na 3,1 % místo 3,6 %.

Zprávy a události

Ve Spojených státech maloobchodní tržby v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,9 % (konsenzus 1,1 % m/m), po očištění o prodeje automobilů vzrostly o 0,4 % m/m (konsenzus 0,7 % m/m), tržby v kontrolní skupině (bez pohonných hmot, stavebních materiálů, automobilů a potravin) vzrostly o 0,3 % m/m (konsenzus 0,5 % m/m), únorový údaj byl revidován z 0 % m/m na –0,2 % m/m. Optimismus malých podniků v březnu dosáhl pouze 95,2 bodu (konsenzus 98,5 bodu). Ceny průmyslových výrobců v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, v meziročním srovnání v březnu o 0,8 % poklesly (konsenzus –0,9 % y/y).

Spotřebitelské ceny ve Španělsku v březnu vzrostly v souladu s tržními očekáváními o 0,6 % m/m, v meziročním srovnání se stále drží v záporném pásmu (-0,7 % y/y). Italské spotřebitelské ceny v březnu v meziročním srovnání stagnovaly (konsenzus –0,1 % y/y). Spotřebitelské ceny ve Velké Británii v souladu s tržními očekáváními v březnu meziročně stagnovaly.

Euro těží ze slabších amerických dat

Společné evropské měně se včera dařilo. Na své konto si připsala 1,2 %, když posílila až na úroveň 1,07 USD/EUR. Dolaru přitížil mírně slabší než očekávaný vývoj březnových maloobchodních tržeb, které místo předpokládaných 1,1 % m/m vzrostly pouze o 0,9 %. K tomu se přidala revize MMF očekávaného vývoje HDP ve Spojených státech, podle které by růst v letošním roce měl dosáhnout pouze 3,1 % ve srovnání s původně očekávanými 3,6 %, zatímco v příštím roce by si ekonomika Spojených států měla polepšit o stejné procento, tedy o 3,1 % (původní odhad 3,3 %). Dnes euro otevírá na mírně slabších úrovních (1,064 USD/EUR).

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn vývoj průmyslové produkce za měsíc březen. Ta si podle ekonomů SG v březnu pohoršila o 0,3 % m/m, když v únoru o 0,2 % rostla. Dále se dočkáme údaje ohledně využití kapacit, který by si ve srovnání s únorovou statistikou měl o dvě desetiny pohoršit – na 78,6 bodu. Index hodnotící situaci na trhu nemovitostí (NAHB Housing Market Index) by si měl dva body připsat (na 55 bodů) a zůstat tak bezpečně nad 50ti bodovou hranicí, od které je situace na trhu hodnocena jako pozitivní. První náhled na vývoj průmyslové aktivity v dubnu by měl přinést Empire Manufacturing index, kde se čeká slušný nárůst z 6,9 bodu na 10,0 bodů. Kromě toho dnes také vystoupí čtyři zástupci Fedu (Fisher, Brainard, Lacker a Bullard).

V eurozóně dnes proběhne zasedání Evropské centrální banky. Prezident Draghi pravděpodobně potvrdí dosavadní směřování politiky ECB, tedy záměr pokračovat v programu kvantitativního uvolňování do konce září 2016, popřípadě dokud nebude dosaženo 2% inflačního cíle. ECB se také pravděpodobně pochválí, že se jí v březnu podařilo splnit její záměr nakoupit 60 mld. EUR aktiv. Prezident Draghi také zřejmě zopakuje, že inflační očekávání zůstávají i nadále nízká, zatímco pochybnosti o síle a udržitelnosti ekonomického oživení přetrvávají. Vzhledem k tomu, že se inflace podle ekonomů SG bude držet pod cílem ECB i v letech 2017–18, přistoupí ECB podle SG příští rok k prodloužení a rozšíření (o korporátní dluhopisy) stávajícího programu kvantitativního uvolňování.

V Německu byl dnes ráno zveřejněn finální výsledek březnové inflace. Harmonizovaná inflace byla potvrzena na úrovni 0,1 % y/y kam se vyšplhala z únorových –0,4 % y/y. V meziměsíčním srovnání inflace vzrostla o 0,5 % m/m. Podle ekonomů SG by německá harmonizovaná inflace měla v letošním roce dosahovat v průměru 0,4 %, přičemž v roce 2016 by to měla být 2,0 %. Francouzská inflace by se v březnu měla vrátit do kladných hodnot (+0,1 % m/m), když ještě v únoru činila –0,3 % y/y.

Polská centrální banka ponechá sazby beze změny

Vzhledem k absenci nových domácích makroekonomických zpráv se regionální měny vůči euru včera držely v úzkých pásmech. V dopoledních hodinách kurz koruny prolomil hladinu 27,30 CZK/EUR a podíval se na úroveň 27,28 CZK/EUR. V průběhu dne se však vrátil na 27,34 CZK/EUR a v celodenní statistice skončil prakticky beze změny. Polský zlotý, který krátce posílil pod psychologickou hladinu 4,00 PLN/EUR, si na konec ze svého konta odepsal 0,2 % (na 4,02 PLN/EUR). Nejvíce z celé seance vytěžil maďarský forint, který si připsal 0,2 % (na 296,7 HUF/EUR).

V regionu bude dnes pozornost trhů směřovat do Polska. Zatímco v České republice a Maďarsku bude kalendář ekonomických událostí prázdný, v Polsku nás čeká zveřejnění inflace za měsíc březen a především výsledek zasedání polské centrální banky. Polské spotřebitelské ceny by se od letošního března měly začít postupně sunout směrem nahoru. V meziměsíčním srovnání by měl růst inflace v březnu v důsledku sezónně vyšších cen potravin a vyšších cen pohonných hmot dosáhnout 0,5 % m/m, zatímco v meziročním srovnání by se deflace měla zmírnit z únorových –1,6 % y/y na –1,3 % y/y. Do kladných hodnot by se inflace měla vrátit na konci letošního roku.

skoleni_8_6

Polská centrální banka ponechá úrokové sazby s největší pravděpodobností na stávající úrovni 1,5 %. Ke snížení o 50 bb přistoupila na svém minulém zasedání, kdy zároveň konstatovala, že se jedná o konec uvolňování měnové politiky. Podle ekonomů SG by centrální banka přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb pouze v případě výraznější apreciace polského zlotého vůči euru (pod hladinu 3,8 – 3,9 PLN/EUR) nebo v případě značného propadu cen ropy. Tento scénář však SG nepředpokládá. První zvýšení úrokových sazeb vidí v Q1 16.

Česká swapová výnosová křivka včera mírně snížila svůj sklon, když se na delším konci posunula dolů o 2 bb.

Autor článku

Autorka pracuje jako analytik v Komerční bance.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).