Hlavní navigace

Euro šplhá na dvoutýdenní maximum

28. 7. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro vstoupilo do nového týdne vůči dolaru pozitivně, když si oproti pátečnímu závěru polepšilo o procento a čtvrt.

Zprávy a události

  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA překonaly za červenec tržní očekávání ve výši +3,2 % m/m, když si připsaly 3,4 % m/m. Nicméně směrem k horšímu byl revidován předchozí měsíc (z původně udávaných –1,8 % na –2,1 % m/m). Po očištění o sektor dopravy byl ale zaznamenán vzestup o 0,8 % m/m oproti očekávaným +0,5 % m/m. ● Fed index průmyslové aktivity z Dallasu za červenec zklamal, když si polepšil z –7,0 bodu pouze na  4,6 bodu, zatímco tržní očekávání se pohybovalo v průměru na –3,0 bodu.
  • Meziroční růst peněžní zásoby v eurozóně měřený agregátem M3 v červnu stagnoval na květnových 5,0 % y/y, zatímco tržní konsensus počítal s nepatrným zrychlením na 5,1 % y/y.
  • Ifo index německého podnikatelského klimatu se v červenci nečekaně zvýšil na 108,0 bodu z červnových 107,5 bodu, zatímco trh naopak očekával pokles na 107,2 bodu. Hodnocení současných podmínek se zlepšilo z 113,1 bodu na 113,9 bodu, subindex očekávání pak vzrostl na 102,4 bodu z předchozích 102,1 bodu.
  • Ekonomický sentiment se v Maďarsku během července nepatrně zlepšil na –3,1 bodu z červnových –3,2 bodu. Zatímco podnikatelská důvěra lehce klesla (z 5,1 bodu na 5,0 bodu), důvěra spotřebitelů se zvýšila (z –27,0 bodu na –26,0 bodu).

Euro vstoupilo do nového týdne vůči dolaru pozitivně, když si oproti pátečnímu závěru polepšilo o procento a čtvrt. Zatímco v průběhu včerejší asijské seance se kurz nacházel ještě pod hladinou 1,10 USD/EUR, v průběhu amerického obchodování se již kurz naopak nacházel nad 1,11 USD/EUR.

Společné evropské měně pomohl výsledek německého červencového Ifo indexu. Nečekané zlepšení v obou složkách, tedy současných podmínek i očekávání, po dvouměsíčním poklesu byla důsledkem zlepšené nálady německých podniků jako výsledek dohody mezi Řeckem a jeho věřiteli o zahájení rozhovorů o třetím záchranném balíčku. K tomu včera člen vedení ECB B. Coeuré uvedl, že země eurozóny již nezpochybňují, zda řecký dluh restrukturalizovat, ale spíše zvažují, jak to nejlépe provést. Cílem je učinit zadlužení Řecka dlouhodobě udržitelné, aby se i na dalším řešení mohl podílet MMF. V neposlední řadě dolaru neprospívá fakt, že Fed dnes zahajuje své dvoudenní zasedání. Trhy se začínají obávat ve světle výprodejů na akciových a komoditních trzích holubičího výstupu.

Dnešní ekonomický kalendář přinese první odhad HDP za Q2 15 z první velké země, a to z Velké Británie, kde se oproti prvnímu čtvrtletí očekává zrychlení dynamiky hospodářského růstu. Jinak ale bude pozornost směřovat spíše na americká data. Zde se dočkáme cenového indexu z trhu nemovitostí za květen, předběžných čísel červencových PMI indexů aktivity, červencového Fed indexu průmyslové aktivity z Richmondu a červencové spotřebitelské důvěry. Zejména u ní jsou očekávání povzbudivá. Protože budoucí zvyšování sazeb v USA je i dle s vyjádření centrálních bankéřů závislé na datech, lze v případě překvapivých údajů očekávat kurzovou rekci. Vzhledem k tomu, že naše očekávání jsou spíše nadkonsensuální, dáváme větší pravděpodobnost tomu, že by dnešním vítězem měl být spíše americký dolar. Kvůli zasedání Fedu je ovšem prostor pro dolarové zisky omezen.

Koruna zůstává v blízkosti úrovně kurzového závazku

Na středoevropských devizových trzích panovala v první pracovní den týdne optimistická nálada. Polský zlotý si během včerejšího dne připisoval vůči euru zhruba polovinu procenta, zisky maďarského zlotého dokonce dosahovaly 0,6 %. Zřejmě by posílila i česká měna, tomu však brání kurzový závazek ČNB. Během včerejší seance se kurz opět dostal téměř na dosah hladiny 27,00 CZK/EUR. Zatímco ráno kurz atakoval ještě 27,07 CZK/EUR, v odpoledních hodinách již byl o pět haléřů níže.

Pozitivní náladu na trh vnesly především novinky z ostatních trhů. Podle ECB se pracuje na restrukturalizaci řeckého dluhu, což by mělo ve výsledku vést k dlouhodobé udržitelnosti řeckého dluhu a možnosti zapojení MMF do pomoci Řecku. Příjemné překvapení pak přinesl německý Ifo index očekávání investorů za červenec, který zaznamenal nečekané zlepšení v obou svých složkách – hodnocení současných podmínek i zaměstnanosti.

Ani dnešek nová data z domova či regionu nepřinese. I nadále tak bude vývoj regionálních měn ve vleku vnějších událostí a situace na trhu eura s dolarem. Na charakteru kurzového vývoje české měny by tak dnešní den nic zásadního přinést neměl. Kurz by měl zůstat v blízkosti kurzového závazku.

Domácí výnosy zamířily na úvod týdne níže, dlouhý konec swapové křivky poklesl o cca 3 bb a v podstatě sledoval vývoj svého eurového protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).