Hlavní navigace

Euro si v pondělí mírně polepšilo

27. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro se v pondělí vůči dolaru obchodovalo v úzkém pásmu 1,2947–1,2984 USD/EUR bez výraznější tendence nahoru či dolů.

Investoři totiž čekali na výsledek jednání ministrů financí EMU ohledně Řecka. Po pozitivním výsledku jednání si pak euro připsalo mírné zisky a přiblížilo se k hladině 1,3000 USD/EUR.

Euroskupina dnes v noci oznámila, že bylo dosaženo politické dohody ohledně Řecka. Dlouhodobé udržitelnosti řeckých státních financí se dosáhlo alespoň na papíře, když nové cíle pro vládní dluh jsou 122 % HDP v roce 2020 a dokonce pod 110 % v roce 2022. Zároveň cílovaný primární přebytek ve výši 4,5 % HDP v roce 2014 byl posunut na rok 2016. Přímý odpis řeckých dluhů dohoda neobsahuje. Zvolily se prozatím více politicky průchodné kroky (nižší úrokové sazby a v určitých případech odložení úrokových plateb, prodloužení maturity, zpětný odkup dluhů, převedení zisků z programu SMP, nižší EFSF poplatky).

Nyní dohodu musí schválit jednotlivé parlamenty a další tranši peněz by Řecko mělo obdržet 13. prosince. Řecko tak dostalo další čas (přímý odpis dluhů veřejným sektorem je stejně do německých voleb konaných na podzim 2013 nepravděpodobný). Na papíře tak bylo dlouhodobé udržitelnosti řeckých financí dosaženo, nicméně v realitě nebude a další kroky budou muset být provedeny (nejedná se pouze o implementační rizika v případě prosazování reforem a další fiskální konsolidace, největším problémem je růst, respektive to, že reálná ekonomika oproti očekáváním zklamává).

Pro trhy je tato dohoda nicméně pozitivní zprávou, ze které by měla riziková aktiva alespoň krátký čas těžit. Dnes budou zveřejněna zajímavá data zejména z USA. Objednávky dlouhodobé spotřeby by měly v říjnu poklesnout, mírné zlepšení se očekává u spotřebitelské důvěry. Zajímavý bude i další průmyslový index (tentokrát z okolí Richmondu) a data z trhu nemovitostí.

Zprávy a události

Průmyslový index z okolí Dallasu se v listopadu snížil z 1,8 bodu na –2,8 bodu (trh +2,5 bodu). Německá spotřebitelská důvěra se v prosinci zhoršila z 6,1 bodu na 5,9 bodu (trh 6,2 bodu). Italská spotřebitelská důvěra se v listopadu zhoršila z 86,2 bodu na 84,8 bodu (trh 86,3 bodu). Česká důvěra v ekonomiku v listopadu poklesla z 83,6 bodu na 82,2 bodu. Výrazné zhoršení důvěry bylo zaznamenáno v průmyslu a stavebnictví, mírné zlepšení pak nastalo u spotřebitelů. Naopak v Maďarsku se celkový ekonomický sentiment zlepšil (u spotřebitelů i podnikatelů). Maďarské maloobchodní tržby se v září propadly o 3,1 % meziročně (trh –2,3 %). Polské maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily o 3,3 % meziročně (trh +3,6 %). Míra nezaměstnanosti pak v říjnu v souladu s očekáváním vzrostla z 12,4 % na 12,5 %.

Regionální měny na začátku týdne mírně posilovaly

Regionální měny na začátku týdne posilovaly, zisky však byly velmi skromné. Investoři během dne totiž čekali na výsledek jednání ministrů financí eurozóny ohledně Řecka, což mělo negativní dopad na další riziková aktiva (například evropské akcie se během dne pohybují v červených číslech). Česká koruna se posunula z úrovní okolo 25,40 CZK/EUR pod 25,30 (nejnižší mezibankovní obchod dle agentury Reuters proběhl za 25,26 CZK/EUR). 

Včera jsme se z domácí ekonomiky dočkali ekonomické důvěry, která se v listopadu snížila na 82,2 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2009. Výrazné zhoršení sentimentu nastalo ve stavebnictví a také v průmyslu. Ve stavebnictví se jedná o nejhorší sentiment od září 1999, v průmyslu pak od prosince 2009. Tato data potvrzují špatnou situaci ve stavebním sektoru, kde by mohlo dojít ke stabilizaci až v příštím roce (pokud ovšem vláda dále nesníží výdaje na infrastrukturní projekty). Situace v průmyslu se pak také zhoršuje, to je ovšem vzhledem k poklesu německých objednávek a registrací aut v eurozóně očekávané.

Účto_tip_změny21

Dnes bude zasedat maďarská centrální banka, která by měla dle tržních očekávání snížit sazby o 25 bb (pouze jeden z 24 ekonomů očekává sazby beze změny, ostatní vidí pokles právě o 25 bb).

Česká swapová křivka se v pondělí při malé likviditě posunula mírně dolů přibližně o 1 bb. Následovala tak svůj eurový protějšek.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).