Hlavní navigace

Euro si proti dolaru opět polepšilo

17. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Euru se během minulého týdne proti dolaru opět dařilo. Společná evropská měna si připsala zhruba šest desetin procenta a posílila až na hranici 1,37 USD/EUR, kde své týdenní obchodování uzavřela.

Euru prospěla jednak lepší než očekávaná data pro HDP celé eurozóny i jednotlivých zemí EMU, ale také naopak horší než očekávané statistiky v USA. Úterní vyjádření nové prezidentky Fedu Janet Yellen příliš nových zpráv nepřineslo, když se Yellen vyjádřila pro pokračující omezování kvantitativního uvolňování, pokud tomu budou nasvědčovat ekonomické údaje (především z trhu práce a pro inflaci).Makroekonomické statistiky tak byly opravdu tím hlavním tahounem vývoje na trzích v uplynulém týdnu. V USA zklamaly především lednové maloobchodní tržby, které navzdory očekávané stagnaci poklesly o 0,4 % m/m.

Takzvaná kontrolní skupina tržeb, která odpovídá vývoji spotřeby v HDP, poklesla o 0,3 % m/m oproti očekávanému nárůstu o 0,2 %. Jedná se o další nepříjemné překvapení pro americkou ekonomiku v začátku letošního roku po nepříliš příznivých údajích z trhu práce. Podle ekonomů SG je však na vině především chladné počasí v USA. Jakmile mrazivé teploty pominou, mělo by se i v makroekonomických statistikách projevit pokračující oživení ve Spojených státech a tím i tlak na posílení dolaru.Závěr minulého týdne přinesl první odhady dynamiky HDP v závěrečném čtvrtletí loňského roku v mnoha zemích eurozóny i za EMU jako celek. Až na výjimky překonal růst ekonomiky očekávání trhu. Pro celou eurozónu i pro Českou republiku je bezpochyby nejdůležitější vývoj v Německu. Největší evropská ekonomika v Q4 13 vzrostla o slušných 0,4 % q/q (trh 0,3 %) a její meziroční růst tak zrychlil na 1,4 % (WDA; trh +1,3 %). Očekávání překonal i vývoj HDP ve Francii (+0,8 % q/q oproti očekávaným 0,6 %). HDP celé eurozóny si tak v Q4 13 připsal 0,3 % q/q (trh 0,2 %) a v meziročním vyjádření se tak jeho růst dostal po roce a půl do černých čísel (+0,5 % y/y).

Na strukturu HDP si však budeme muset ještě počkat do března.Začátek nového týdne by na trzích mohl být klidný. V USA totiž budou kvůli svátku trhy zavřené a v EMU se dočkáme jen pár druhořadých údajů. Zajímavější bude až úterý a čtvrtek, kdy se v Evropě dočkáme únorových indikátorů důvěry. Úterý přinese německý ZEW index, čtvrtek pak evropské PMI indexy z průmyslu i ze služeb. Německé indikátory by měly mírně korigovat směrem dolů, stále by však měly ukazovat na pokračující oživení. V USA se ve středu a v pátek dočkáme údajů z trhu nemovitostí za leden, které by opět měly být zasaženy chladným počasím. Euru by se tak proti dolaru mělo dále dařit, i když žádných výraznějších pohybů bychom se dočkat neměli.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).