Hlavní navigace

Euro si polepšilo i přes špatná data ze Španělska

7. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Středeční obchodování bylo pro euro úspěšné. Neznamená to ale, že by mělo vyhráno. Blížící se řecké volby přinesou na trh opět nervozitu.

Zprávy a události

ECB ponechala svoji klíčovou sazby beze změny na úrovni 1,0 %. Původní odhad dynamiky HDP za Q1 12 byl potvrzen na úrovni 0,0 % q/q (meziročně –0,1 %). Spotřeba domácností mezikvartálně stagnovala, fixní investice se pak propadly o 1,4 % q/q. Německý průmysl si v dubnu pohoršil o 2,2 % m/m (trh –1,0 %). Meziročně je pak níže o 0,7 %. Španělský průmysl prohloubil v dubnu svůj meziroční pokles ze 7,5 % na 8,3 % y/y (WDA), když trh očekával pokles pouze o 6,5 %. 

Český průmysl v dubnu vzrostl o 2,2 % y/y (trh +1,2 %). Stavebnictví pak ve stejném měsíci pokleslo o 2,7 % y/y. Obchodní bilance v dubnu skončila v přebytku 22 mld. CZK, když se čekal lepší výsledek (25,0 mld. CZK). Polská centrální banka ponechala dle očekávání svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 4,75 %.

Středa byla pro euro úspěšným dnem

Středeční obchodování bylo pro společnou evropskou měnou úspěšné. Kurz USD/EUR se tak posunul z ranních úrovní okolo 1,2430 až na 1,2560. Tento pohyb je spíše korektivního charakteru, když investoři uzavírají část svých pozic nastavených proti evropské měně. Rozhodně to neznamená, že by euro už mělo vyhráno, blížící se řecké volby přinesou na trh opět nervozitu. Včera byla ze zajímavých dat zveřejněna pouze průmyslová výroba v Německu a Španělsku. Španělská ekonomika si nevede dobře, což potvrdila i data z průmyslu, když tamní výroba poklesla v dubnu o 8,3 % y/y. Nicméně v záporných číslech se nachází i německá výroba, která se snížila meziročně o 0,7 %. Data o HDP za celou EMU pak jen potvrdila, že ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí stagnovala, směrem dolů táhly HDP zejména fixní investice (-1,4 % q/q). V USA žádná zajímavá data zveřejněna nebyla. Zajímavé byly ovšem komentáře představitelů Fedu, které naznačily možnost další monetárního stimulu (Yellen, Lockhart).

ECB na svém včerejším zasedání sazby nezměnila. Dokonce lze říci, že vlastně neudělala skoro nic, a to navzdory zhoršujícímu se ekonomickému prostředí a zvýšenému finančnímu stresu. Nová prognóza ECB se příliš nezměnila a zůstala nadále optimistická, když centrální banka čeká letos pokles o 0,1 % a v příštím roce růst o 1,0 %. Zároveň to vypadá, že se zvětšuje důvěra v pokles inflace, čímž by se otevřela cesta ke snížení sazeb, zvláště pokud se reálná ekonomika zhorší. Trh také do určité míry očekával, že by ECB mohla naznačit třetí dlouhodobý tendr na dodávání likvidity bankovnímu sektoru. Pro to ovšem není dle guvernéra v současné době vhodná doba.
        

Dnes budou trhy pozorně sledovat španělskou aukci (nabízet se budou dluhopisy se splatností v roce 2014, 2016 a 2022). V eurozóně žádná zajímavá data zveřejněna nebudou, v USA se pak dočkáme pravidelných týdenních žádostí v nezaměstnanosti. Budou mluvit i další představitelé Fedu.  

Regionální měny si ve středu připisovaly zisky

Středeční obchodování bylo pro regionální měny příznivé, posilovala i další riziková aktiva, například evropské akcie si připsaly zisky přes 2,0 %. Česká koruna tak posílila z ranních úrovní okolo 25,70 CZK/EUR pod 25,50. Polský zlotý posílil přes 1,0 %, maďarský forint pak necelé 1,0 %.

Polská centrální banka ponechala svoji klíčovou sazbu beze změny na úrovni 4,75 %. Vyjádření guvernéra nepřineslo jasný signál o tom, zda se budou na příštím zasedání zvyšovat sazby. Bankovní rada tak čeká na novou prognózu inflace a HDP. Dle našeho kolegy z Polska je pravděpodobnost zvýšení sazeb na červencovém zasedání nyní 50 % a důležité budou další komentáře členů bankovní rady.  

Z ekonomických dat byly včera zveřejněny česká průmyslová výroba, stavebnictví a zahraniční obchod za duben. Průmyslová výroba vzrostla prakticky v souladu s naším odhadem o 2,2 % y/y, ve srovnání s konsensem se jednalo o pozitivní překvapení. V meziměsíčním srovnání po vyloučení sezónních faktorů jsme zaznamenali nepatrný vzestup o 0,1 %. Směrem k lepším údajům byly revidovány i údaje za březen, když průmysl tehdy vzrostl o 0,1 % y/y namísto původně uváděných –0,7 %. Stavební produkce klesla o 2,7 % m/m (SA, WDA), v meziměsíčním srovnání pak byla nižší o 0,5 %. Dubnový přebytek zahraničního obchodu ve výši 22,0 mld. CZK zaostal za naší i tržní předpovědí. Horší výsledek byl kvůli vyšším importům, které vzrostly o 4,8 % y/y (čekali jsme pouze 2,5 %). Vývozy svojí dynamikou ve výši 8,4 % byly plně v souladu s naším odhadem. Z meziměsíčního pohledu se vývoz snížil o 0,7 % m/m (SA), naopak dovozy se zvýšily o 1,4 %. Vývozy v nominálním vyjádření klesají již druhý měsíc v řadě, což je jen potvrzení oslabující vnější poptávky – německé tovární objednávky za duben meziročně poklesly o 3,8 %, registrace aut v EMU jsou za letošek kumulativně níže o téměř 9 %.

CHP22

Dnes se z domácí ekonomiky žádných důležitých dat nedočkáme (kromě mezd za Q1 12, které by měly reálně meziročně poklesnout o 0,7 % y/y). V Maďarsku bude zveřejněna dubnová průmyslová výroba a státní rozpočet za květen.

 Česká swapová výnosová křivka se posunula paralelně nahoru o přibližně 3–4 bb. Důvodem byl vývoj na eurovém protějšku.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).