Hlavní navigace

Euro si na úvod týdne polepšilo

30. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společná evropská měna si během pondělní seance vůči americkému dolaru polepšila.

Společná evropská měna si během pondělní seance vůči americkému dolaru polepšila. Zatímco první ranní kotace se nacházely ještě těsně pod hadinou 1,3050 USD/EUR, v průběhu amerického obchodování se kurz několikrát přehoupl přes 1,3100 USD/EUR. Euro se tak vyšplhalo na týdenní maximum.

Euro posilovalo navzdory nepříznivým ekonomickým indikátorům. Euro podpořilo po dvouměsíčním vyjednávání jmenování italského premiéra, kterým se stal Enrico Letta. Tomu se pak ve večerních hodinách podařilo získat většinu hlasů v italském parlamentu, když ho podpořily obě hlavní strany (levicová Demokratická strana a pravicová Lid svobody). Naopak makroekonomická data příliš příznivá nebyla. Index ekonomického sentimentu zaznamenal za duben další pokles, a to hlavně kvůli zhoršení sentimentu v podnikatelském sektoru. To dále posílilo očekávání, že ECB na svém čtvrtečním zasedání sníží svou klíčovou úrokovou sazbu a podpoří tak tím ekonomiku. Tato očekávání pak povzbudila inflační data z Německa, která ukázala na dubnové výrazné zpomalení meziroční inflace. Výsledek 1,2 % y/y se nacházel výrazně pod tržním očekáváním ve výši 1,7 % y/y. Kolegové z SG ovšem pochybují, že by snížení sazeb mělo reálný dopad do ekonomiky. Pomohlo by, pokud by v důsledku nižších sazeb oslabilo euro. Včerejší vývoj však byl přesně opačný, když euro posílilo.

Zprávy a události

Osobní příjmy amerických domácností se v březnu zvýšily o 0,2 % m/m a zaostaly za tržním očekáváním ve výši +0,4 % m/m. Osobní výdaje rostly též tempem 0,2 %, tady ovšem trh předpokládal stagnaci. ● Chystané prodeje domů v USA se během března zvýšily o 1,5 % m/m, když konsensus ukazoval na jejich růst o 0,9 % m/m.

Ekonomická důvěra v eurozóně klesla z březnových 90,1 bodu na dubnových 88,6 bodu. Výsledek tak zklamal analytiky, kteří čekali snížení pouze na 89,3 bodu. Výraznější propad zaznamenala důvěra podnikatelů. Důvěra spotřebitelů stagnovala, i když na výrazně nižších úrovních.

Spotřebitelské ceny v Německu se dle předběžného odhadu v dubnu snížily o 0,5 % m/m, když trh čekal jejich pokles pouze o 0,1 % m/m. Meziroční inflace tak spadla na pouhých 1,2 % y/y z březnových 1,8 % y/y. Analytici přitom počítali s dubnovým meziročním nárůstem spotřebitelských cen o 1,7 % y/y.

Dolaru ubližují spekulace, že FOMC potvrdí, že bude pokračovat v časově neomezeném programu kvantitativního uvolňování. Dvoudenní zasedání američtí centrální bankéři zahájí dnes, výsledek tedy bude znám ve středu večer. I když se situace na americkém trhu práce zlepšuje, je jasné, že z pohledu centrálních bankéřů příliš pomalu. Připomeňme, že HDP za Q113 skončil pod tržním očekáváním.

Bohatý na zajímavé ekonomické indikátory bude i dnešek. Z Německa se dočkáme dubnové statistiky z německého trhu práce. Míra nezaměstnaností by měla stagnovat na dubnových 6,9 %. Zato březnová nezaměstnanost za celou eurozónu se zřejmě vyšplhá z únorových 12,0 % na historicky nejvyšších 12,1 %. Číslo tak jenom potvrdí recesní stav evropské ekonomiky. V odpoledních hodinách se z USA dočkáme dubnového PMI indexu průmyslové aktivity z okolí Chicaga a spotřebitelské důvěry za duben. Očekávání jsou poměrně optimistická a na rozdíl od evropských čísel by měla poukázat na fakt, že americká ekonomika roste, i když pomalu.

Účto_tip_změny21

Za regionálními protějšky koruna na úvod týdne zaostávala

Česká koruna včera vůči euru stagnovala a zaostala tak za regionálními měnami, které posilovaly. Vítězem byl jednoznačně maďarský forint, který si včera polepšil o téměř 1,5 %. Polský zlotý se ziskem 0,7 % sice zaostával, česká koruna však neposílila vůbec. Během první hodiny včerejší seance byl zájem o korunu také patrný, což se projevilo v jejím posílení z otevíracích 25,73 CZK/EUR až k 25,66 CZK/EUR. Ještě během dopoledne se však kurz vrátil nad hladinu 25,70 CZK/EUR.

Výše úročené měny profitují z očekávání, že klíčové centrální banky své ekonomiky podpoří. Trhy spekulují na to, že v poslední době nepříznivá makroekonomická data přinutí centrální banky k nějaké formě podpory reálných ekonomik. Americká centrální banka zveřejní výsledek jednání ve středu večer. Spekulace na dřívější ukončení třetího kola kvantitativního uvolňování ve světle horších makroekonomických čísel vzaly za své. Pokud jde o čtvrteční jednání ECB, tržní konsensus počítá se snížením klíčové úrokové sazby o 25 bb na 0,50 %. Naopak, pokud se jedná o českou centrální banku, tady je kurz využíván jako menověpolitický nástroj a tento fakt korunové zisky omezuje. Nová makroekonomická prognóza z dílny ČNB včetně výhledu směnného kurzu bude oznámena ve čtvrtek, kdy se k projednání měnové politiky sejde bankovní rada ČNB.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).