Hlavní navigace

Euro se propadá

25. 7. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Euro se během včerejší seance dále propadalo, když proti euru atakovalo hranici 1,205. Nepomohlo mu hned několik zpráv.

Zprávy a události

Richmondský index výrobní aktivity se v červenci výrazně propadnul na –17 bodů z předchozích –3 bodů. Oslovení analytici naopak čekali mírný vzestup na –1 bodu. ● Předběžný index PMI za celé Spojené státy klesnul v červenci na 51,8 bodu z předchozích 52,5 bodu (odhad 52,0 bodu).

Složený index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně v červenci stagnoval na 46,4 bodu (odhad 46,5 bodu). Index aktivity ve službách vzrostl na 47,6 bodu, v průmyslu pak nečekaně klesl na 44,1 bodu.

Složený PMI v Německu klesl v červenci na 43,3 bodu z červnových 45 bodů, zatímco očekávání ukazovala na nepatrný vzestup na 45,3 bodu. Aktivita klesá v průmyslu i ve službách.

Česká ekonomická důvěra se v červenci snížila na 83,2 bodu z červnových 84,6 bodu. Důvodem byl sektor podnikatelů v průmyslu a službách. Meziročně je index o 7,5 bodu nižší.

Maďarská centrální banka ponechala dle očekávání úrokové sazby beze změny. Její klíčová sazba se nachází stále na 7 %.

Euro se nadále propadá

Německý i francouzský PMI index z výrobního sektoru v červenci výrazně klesl, což svědčí o tom, že hospodářské zpomalení se již naplno promítá i v nejsilnějších zemích Evropy. A rozhodně také neukazují na dobré vyhlídky pro Q3. V tomto kontextu bude velmi sledovaný dnešní německý Ifo index, u kterého se čeká snížení u složky hodnotící současnou situaci i u složky očekávání. Jakékoliv horší číslo by jen přililo olej do ohně a začalo více vyvolávat otázku, zda ekonomika nebude potřebovat další pomoc ze strany ECB.

Další negativní zprávou byla včerejší aukce španělského krátkodobého dluhu, kdy vláda sice prodala cenné papíry na horní hranici plánovaného objemu v objemu 3,04 mld. EUR, nicméně za ceny vyšších nákladů. Navíc výnosy 5letých i 10letých bondů se nacházejí výrazně nad hranicí 7 %, což je dokladem rostoucího přesvědčení, že Španělsko by mohlo požádat o pomoc i pro své veřejné finance.

Do třetice pak agentura Moody’s snížila výhledy na ratingy Německa, Nizozemí a Lucemburska na negativní. Důvodem jsou především obavy z rostoucích tlaků na další finanční pomoc, která povede k výraznějšímu zadlužení těchto zemí. 

Forint podpořilo zasedání maďarské centrální banky

Přes prohlubující se problémy ve Španělsku a neúspěšnou aukci tamějšího krátkodobého dluhu bylo během úterka obchodování s českou korunou relativně klidné. Kurz se na mezibankovním trhu pohyboval v rámci zhruba 11haléřového pásma, přičemž během dne koruna dokonce i postupně zpevňovala. Euro tak bylo možné nakupovat pod hranicí 25,50 korun. Se svými čtvrtprocentními zisky tak včera koruna vévodila regionu. Polský zlotý stagnoval, zatímco maďarský forint o čtvrt procenta oslabil.

Ztráty maďarské měny však byly během dne výraznější. Právě forint je nejvíce citlivou měnou na vývoj finančních trhů a rizikové averze. Část ztrát ale včera umazal díky rozhodnutí maďarské centrální banky ponechat úrokové sazby beze změny. Klíčová úroková sazba se již sedmý měsíc v řadě drží na evropském maximu 7 %. Dle guvernéra byla diskutována i možnost snížení sazeb o 25 bb a oproti červnu se podpora takového kroku v bankovní radě zvýšila. NBH se ale především obává sekundárních dopadů do inflace a předpokládá dosažení inflačního cíle až v roce 2014. Rychlému uvolňování měnové politiky však nenasvědčuje ani současná situace na trzích. Započaté rozhovory s MMF/EU ohledně finanční pomoci by snížení sazeb mohlo na jednu stranu podpořit, nicméně bude především záležet na tom, jak se dále vyvine situace v Evropě. Konsensus nyní počítá se snížením sazeb o 50 bb do konce letošního roku.

Na českém dluhopisovém trhu pak byla obchodní aktivita rovněž nízká a výnosy jen nepatrně vzrostly. Stejným směrem se vydaly i swapy v závěsu za svými evropskými protějšky. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).