Hlavní navigace

Eura z vrtulníku nebudou

22. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

ECB včera na svém zasedání podle očekáváním rozhodla, že nebude měnit měnovou politiku. I přes tento fakt ale euro potvrdilo rostoucí trend, podle kterého se pohybovalo už od oběda, a přidalo pak dalších 0,4 %.

Později se to ovšem ukázalo jako krátkodobý výkyv, když se trh uklidnil s tím, jak kroky ECB během tiskové konference vysvětloval prezident ECB M. Draghi.

skoleni_29_6

Výhled ekonomiky eurozóny není z pohledu ECB růžový. Inflace se bude zvedat spíše až ke konci roku, rizika jdou směrem k horším výsledkům, zejména díky rozvíjejícím se ekonomikám, které zůstávají stále. Další uvolňování měnové politiky není podle slov M. Draghi na pořadu dne, protože je potřeba dát opatřením, které vstoupily v platnost v březnu čas, ale do budoucna tuto možnost nevyloučil. Draghi také odvrátil jakékoliv otázky na „rozhazování peněz z helikoptéry“ s odkazem na to, že o nich rada guvernérů nejednala. Dále také pochválil dobré zkušenosti se zápornými sazbami a ujistil trhy, že sazby zůstanou nízké za horizont programů kvantitativního uvolňování.

Celé vyjádření tedy znamená, že ECB je připravena sáhnout případně k dalším krokům, pokud se ukáže, že současné nastavení měnové politiky nestačí, ale nedojde na žádné experimenty. To by totiž poskytlo pouze další munici kritikům ECB, kteří v poslední době zvýšili svou aktivitu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).