Hlavní navigace

EU chce trestat Rusy

19. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Němci a Francouzi mají plné zuby offshore center s „podivnými“ ruskými penězi a blíží se německé volby

Kypr vládne trhům. Kyperská vláda se snaží ještě změnit podmínky jednorázového bankovního odvodu, který by měl vkladatelům snížit jejich zůstatky v kyperských bankách o 6,75% (do 100 tis. EUR) resp. 9,9% (nad 100 tis. EUR). Objevily se návrhy, aby to bylo 3% a 12% nebo také to, aby do jisté sumy (např. 20 tis. EUR) byl odvod nula a pak aby (vz-)rostl se sumou vkladů. V každém případě však EMU nechce slyšet o tom, že by Kypr měl od střadatelů získat méně než domluvených 5,8 mld. EUR a jak si to udělá je na něm. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, na Kypru jsou teď bankovní prázdniny.  2 postřehy: 1) EMU si za málo peněz (ve srovnání s Řeckem) možná „kupuje“ potenciálně velký problém. 2) když už, tak to měli odstupňovat více – do 100 tis. EUR (což je v rámci EMU limit pojištění vkladů), 100–500 tis., 0,5–1 mil., 1 mil.-10mil a nad 10 mil., například.

A měli by větší šanci dostat skutečně ty, co tam perou peníze – a prodat to ještě jako plus obyvatelstvu. No, Rusi jsou dle očekávání nespokojní, Putina to rozlítilo a vypadá to, že vztahy mezi Ruskem a EU to nezlepší (se Sýrii Rusko asi moc nepomůže). O konečném rozhodnutí se bude hlasovat dnes, uvidíme, možná to ani neprojde (což naznačil mluvčí vlády Ch.Stylianides) a budou to muset nějak změnit. V každém případě uvidíme, jak budou reagovat Portugalci, Španělé a Italové (zejména ti poslední mají hodně čistých fin. aktiv). To bude klíčové pro další průběh dluhové krize – pokud by vzali své bankovní domy útokem, nebude to pěkný pohled.

legislativni_zmeny_21

Trhy sice nadšeny nejsou, ale pohyby nejsou nijak drastické – německé bondy dolů (ale pouze 5 bps.), forint se dostal na více než roční minimum (308) – i když obecné slabosti forintu hodně pomáhá i samotný Orbán (viď. minulý týden revize Ústavy) a posléze se vrátil ke 305–6. Na to reagoval Lajo Kosa z Fideszu, že se mu to zdá slabé… EUR se dostalo k 1,294, což je nejslabší úroveň letos, akciové indexy dolů (0,5%-1%). Když vezmeme do úvahy Itálii a Kypr plus neduživost Francie, je to ještě celkem OK výsledek.

Dnes data za polský průmysl v únoru , čekáme –2,5% r/r což je horší než trh. Horší data jsou částečně daná menším počtem pracovních dní letos (v roce 2012 byl přestupný rok). Horší data můžou oživit očekávání dalšího cutu, i když to by musela být horší o dost (-4%).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).