Zduvodneni zdrazeni CP je zase zvast, jaky lze cekat. Zdrazuji, protoze muzou. Proc ne, kdyz lidi plati, byli by hloupi, kdyby cenu hezky nezvedli.
Nesmysly o lepsim zabezpeceni SHA-2 jsou smesne - tenhle pokrok je nezbytny k tomu, aby udrzeli _standardni_ zabezpeceni - protoze klice se starym sifrovacim algoritmem uz dnes davno nejsou tak bezpecne, jako kdysi. To jejich zkvalitneni rocne zpoplatnene sluzby je tedy jen udrzenim standardu. A za to uz tak dostavali penez az dost.
Kdyz ctu o os. certifikatech, tak me vzdycky nastve, ze tuhle sluzbu neprovozuje stat "zdarma" pro vsechny obcany, stejne jako vydavani obcanskeho prukazu.
Ale to by asi muselo jit o jiny stat, v CR by z toho zas byla neuveritelne predrazena zakazka v radu stovek milionu, kterou by vyhral vhodne zvoleny "kamaradicek", nebo proste ten, kdo nejlepe maze.
Celkove na certifikatech je nejproblematictejsi to, ze musite provozovat misto, kde se overuje totoznost pri prvnim vydani certifikatu. Obnova uz je bez problemu na zaklade puvodniho certifikatu - cena za obnovu by mela byt vyrazne mensi.
Neco stoji udrzovani serveru a systemu, ale neni to zdaleka tolik, aby to ospravedlnilo ty nehorazne ceny za rocni certifikat.
Nejbezpečnější to asi je (pokud je certifikát v čipové kartě), ale rozhodně ne nejpohodlnější a nejpružnější. Zatímco mobil s sebou člověk nosí prakticky neustále, tak čipovou kartu i se čtečkou sotva.
A když to s bezpečností přeženete, může to být kontraproduktivní, např. pokud mají lidi nezapamatovatelná hesla s povinností změny každý měsíc, najdete je často napsaná zespodu na klávesnici nebo myši.
Rozdíl mezi klasickým flash diskem a šifrovací kartou je značný. Strkat flash disk s klíči do neznámého počítače je velké riziko, počítač si může obsah zkopírovat. To v případě karty není možné, klíče nikdy neopouštějí kartu a pokud mám čtečku se samostatnou klávesničkou, pak je celá autorizace plně pod mojí kontrolou. Navíc flash disk můžu ztratit a pokud není jeho obsah šifrován, jsem opět v háji.
Nikdo se tu neminuje, ze by Ceska republika mela uznavat i dig. podpisy z ostatnich zemi EU. To by teoreticky mohlo vytvorit konkurencni prostredi a zlevnit tyhle nesmyslne drahe podpisy.
O tuto problematiku se moz nezajimam, ale nekde na lupa.cz o tom byl clanek. To ze nejake ceske ministerstvo uznava jen ceske autority je pak dalsi priklad, jak jste v te EU jednotni.
tak to patrani bylo na dve veci,
a) to je jak slepeho poslat do knihovny,
b) kolik si za svuj plat koupite cerifikatu ? a kolik v EU ?
c) nasi poslanci berou nejmne v EU ale pokud jejich plat porovnate s prumernou mzdou CR tak berou proti EU 4x vice
d) je spravne - ona ta statni maturita je opravdu nutna, cist a psat je velice malo !
http://domaci.ihned.cz/c1-47830540-prehledne-kolik-berou-poslanci-v-cesku-na-slovensku-ci-v-polsku
TAK SE PODIVEJTE KOLIK SI ZA VASI NASI MINIMALNI MZDU KOUPITE KAPITALISTICKYCH CERTIFIKATU A JINEHO KONZUMNIHO SAJRAJTU
A KDE KONCI VASE PENIZE !!! SKODA ZE NEJSME VSICHNI TAK CHYTRI http://cs.wikipedia.org/wiki/Minim%C3%A1ln%C3%AD_mzda_v_Evrop%C4%9B
Cituji: "Klíč na kartě je tou nejbezpečnější variantou. Klíč se z karty nikdy nedostává do počítače a nemůže být proto odcizen. Veškeré podepisování a šifrování probíhá přímo na kartě, ve které je zabudován miniaturní šifrovací počítač. Ten je jen požádán o podepsání, to na kartě proběhne a vrátí se výsledek. Kartu není možné nijak zkopírovat"
Bohužel problém je v tom, že kartu můžu strčit do zavirovaného počítače a virus si ji požádá o podepsání čehokoliv ho napadne.
A zavirované počítače - to je dnes standard! Proto je ověřování pomocí SMS v mobilu bezpečnější. Pravděpodobnost zavirování mobilu i počítače najednou se (zatím) blíží nule. Samozřejmě si lze představit "chytrý mobil" jako je Android nebo iPhone, který po připojení do počítače chytne virus a bude zobrazovat falešné SMS.
Dokud ten PIN nezadávám na HW klávesnici přímo na kartě (ano, i takové existují), pak to je jen iluzue bezpečí...
I dialog se zadáním PINu je jen software a chytrý virus si s ním poradí. Nezapomeňte, že musíme počítat i s virem na míru, který nainstaluje šéfovi na počítač jeden ze zaměstnanců a podobně.
Co když malware data zmodifikuje těsně před odesláním do karty k podpisu? To nepomůže ani PIN-pad. Něco vidím na monitoru a něco jiné se podepíše a odešle. Například na jiné číslo účtu a nějaká "0" navíc.
Tohle by řešil jedině PIN-pad s displejem, který by zobrazil obsah toho co podepisuji, než to podepíši zadáním pin na PIN-padu. Tohle by umožnilo internetové bankovnictví i v internetové kavárně v Zambezi.
Elektronický podpis zdražil, proč? Protože nějaká pošta rýžuje na něčem co má být zdarma, popřípadě za malý poplatek na dobu nejméně deseti let. Protože ne nějaká, ale česká pošta není schopná držet krok s jinými institucemi a proto své služby zdražuje. Když nezdražuje tak je aspoň neplní. Jejich praktiky jsou na hraně zákona a prakticky pořád jim vše prochází. Ptám se proč.
Říká se tomu tzv: EP ,,elektronický podpis" ale ty šmejdi už vám neřeknou že jsou 2 verze! Každá se platí zvlášť.
Pro komunikaci s OTE systemem potřebujete EP1 (Komerční Certifikát)
Pro komunikaci se státní správou s Daňovým a OSSZ portálem potřebujete EP2 (Kvalifikovaný certifikát)
Pro obyčejného OSVČ každý rok certifikát za skoro 500,-Kč obnovovat?
Ověřit totožnost trvá i cvičené opici pár minut , a za 500Kč na rok trochu drahá legrace.
To mi stále vyjde levněji hlášení na OSSZ, VZP a daňové přiznání poslat poštou
, pro bezne lidi naprosto k nicemu, kdyz podavaji danove priznani 1x za rok....
Docílá tím jen toho že dál budou jen papírovat a přepisovat z papíru do PC.
Myslel jsme že snad už tento rok se něco změní ?..
Navíc ten co vám vydávají tyhle naše "autority" je mezinárodně neplatný.
Nechápu , proč státní správa neakceptuje certifikáty, které bez problémů uznává zbytek světa a musí mít "svoje", které jsou naopak za hranicemi ČR jen bezcená změť dat.
Každopádně Evidentne je toto malá VELKÁ domu a dohoda nějakého pohlavára na kšeft s Českou Poštou , a vydavatelé tak mají zajištěný slušný příjem? ("odborná" firma, která se zná se zadavatelem)