Hlavní navigace

ECB povzbudila společnou evropskou měnu

Viktor Zeisel

Euro se včera posunulo na své letošní maximum proti dolaru a dnes ráno otevřelo na 1,386 USD/EUR. Za posílením společné evropské měny stojí hlavně tisková konference po zasedání evropských centrálních bankéřů.

Evropská centrální banka včera trhy nepřekvapila a ponechala svou úrokovou sazbu beze změny. Na následné tiskové konferenci guvernér ECB M. Draghi prohlásil, že se evropští centrální bankéři shodli, že hospodářské podmínky nevyžadují změnu měnové politiky, což investory přimělo k nákupu společné evropské měny.

cestovko

Dnes nás čekají údaje z amerického trhu práce za únor. Tyto statistiky ještě budou ovlivněny nepříznivým počasím, které v únoru v USA panovalo. Ekonomové SG tak očekávají, že bylo vytvořeno 145 tis. pracovních míst. Co se týče struktury měla by nová čísla kopírovat ta z ledna. Relativně více by jich mělo přibýt ve službách, průmysl a stavebnictví bude zaostávat hlavně kvůli studenějšímu počasí. Dobrou zprávu by mohly přinést revize dat z ledna a prosince.

Míra nezaměstnanosti by se měla držet na 6,6%, tedy mírně nad hladinou, pod kterou již Fed může uvažovat o zvyšování úrokových sazeb. Zveřejněna bude také německá průmyslová produkce za leden. Ta by měla znovu doznat meziměsíčního růstu, poté, co na konci roku mírně klesla. Předstihové indikátory ukázaly na silný začátek tohoto roku v německé ekonomice a nyní je i na tvrdých datech, aby tento trend potvrdily.

Našli jste v článku chybu?