Hlavní navigace

ECB posouvá management krize do vyšších pater

3. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Očekávání před včerejším zasedáním ECB byla vyšroubovaná na maximum. Trh věřil, že od Draghiho uslyší něco velkého. V této optice Super Mario zklamal. Nebyl konkrétní a jeho sliby visí ve vduchoprázdnu.

ECB slíbila, že může intervenovat po boku záchranných fondů eurozóny tak, aby zastavila pád španělských a italských dluhopisů. Důležité detaily ale zatím zůstávají nejisté. Především otázka, kdy se tak může stát. Draghi řekl, že ECB zatím není připravená nic udělat. V tuto chvíli budou možnost intervencí probírat jednotlivé výbory ECB a až pak o nich bude eventuálně hlasovat rada ECB. Vedle toho Draghi podmínil jakékoliv intervence ze strany ECB spoluúčastí EFSF nebo ESM. ESM přitom nezačne fungovat dříve než v druhé polovině září (pokud ho posvětí německý ústavní soud). O eventuální intervence z EFSF by Španělsko a případně Itálie musely požádat výměnou za pravidelné kontroly ve vlastním hospodaření. To může nějakou dobu trvat a být politicky citlivé. Leccos v tomto směru napověděla včerejší odpolední reakce Říma a Madridu – oba premiéři přivítali změnu kurzu ECB, ale odmítli připustit žádost o podporu z EFSF.

Druhou otázkou je celkový objem možných intervencí a jejich sterilizace. Draghi tyto dotazy odbyl s poukazem na jejich předčasnost. Tím dal trhům jasně najevo, že ECB je zatím ve fází nastavování směru, ale stále relativně daleko od konkrétní akce.

Tip do článku - účto fakturace duben

Na druhou stranu, pokud ECB skutečně začne intervenovat po boku záchranných fondů, bude to v krizovém managementu velký krok směrem vpřed. Odpadne nutnost shánět další peníze na navýšení záchranných fondů pro potřeby velkých periferních ekonomik. Itálie a ani Španělsko nebudou pravděpodobně vytlačeny z trhu a budou se s pomocí intervencí ECB a záchranných fondů dál financovat samy. Draghi totiž také nepřímo slíbil, že se stávající věřitelé nemusí bát podřízeného postavení vůči intervenující ECB.

Pokud se eurozóna vydá tímto směrem, bude mířit k výrazně vyšším společným zárukám za národní dluhy, k vyšší inflaci (především v tvrdém jádru), vyššímu morálnímu hazardu, ale současně také výrazně sníží rizika z neřízeného rozpadu eura.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).