Hlavní navigace

ECB plave znovu proti proudu…

30. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bilance Evropské centrální banky se začala smrskávat. Zatímco americký Fed dál tiskne nové peníze o sto šest, ECB již skoro rok do bilance nic většího aktivně nepřikoupila.

Proto se bilance ECB smrskla na nejnižší úrovně za poslední rok (2,93 bilionů eur). Navíc ECB teď bankám umožnila předčasně splácet část peněz půjčených v rámci operace LTRO (Long term repo operations). Část bank proto dnes splatí 137 miliard eur z tříletých půjček ECB v celkové hodnotě přes 1 bilion euro. To celý proces smrskávání bilance ECB ještě urychlí.

Vedení ECB se zatím tento vývoj líbí. Považuje ho za důkaz klesajícího napětí na periferiích a současně to řeší zdánlivě automaticky problém exit strategie z řady mimořádných operací jako LTRO. Kde je tedy problém? ECB je mezi velkými centrálními bankami v této politice zatím úplně sama. A to je boj s větrnými mlýny.

legislativni_zmeny_21

Americký Fed, japonská Bank of Japan a britská Bank of England zatím bilanci buď dál nafukují anebo ji alespoň udržují na stávajících úrovních. I proto euro v posledních měsících začalo výrazněji posilovat. Ne náhodou se tedy na frontě s dolarem obchoduje poblíž ročních maxim (bilance ECB je zhruba na ročních minimech). Potíž je v tom, že eurozóna na takové přitvrzení měnových podmínek není zralá. V závěru roku 2012 z velkých světových ekonomik zaznamenala suverénně nejhorší výkon a i v roce 2013 se bude pohybovat na konci pelotonu. Jinými slovy, pro takovou sílu eura přes výrazné zlepšení vnější bilance eurozóny ještě nedozrál čas.

Stačí letmý pohled do Španělska, kde nezaměstnanost atakuje 27 % a reálné maloobchodní tržby padají meziročně skoro o 14 % (bez jídla). Jedinou spásou španělské ekonomiky v tuto chvíli zůstává export. A silné euro se proto může stát novou noční můrou.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).