Hlavní navigace

ECB dává Kypru nůž na krk

22. 3. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera dala ECB Kypru nůž na krk. Pokud dohoda s Trojkou nebude na stole do pondělka, ztratí kyperské banky přístup k záchrannému balíku likvidity. K čemu by to vedlo?

Série špatných zpráv z eurozóny – eskalace napětí na Kypru, horší podnikatelské nálady a rostoucí politické napětí v Itálii – přispěly k dalšímu tlaku na euro. Nálada se zhoršila i ve střední Evropě. Po mizerném výsledku německých a francouzských PMI (zpochybňujících náběh oživení v eurozóně) začali investoři prodávat i českou korunu. Měnový pár se tak během dne dostal na okamžik nad 25,80 EUR/CZK. Pokud situace na Kypru vyústí v neřízený odchod z eurozóny, může se koruna udržet pod tlakem a atakovat 26,00. Koruna může být v nejbližších dnech také nervózní z blížícího se zasedání ČNB. I když hospodářství za prognózou spíše zaostává a inflace je nižší, neměla by nicméně ČNB výrazně změnit předpokládanou trajektorii kurzu. I proto dál považujeme jiné než verbální intervence proti koruně nad 25,00 EUR/CZK za nepravděpodobné. Další eskalace napětí na Kypru se může na koruně sice podepsat, ale v tuto chvíli věříme, že úrovně okolo 26,00 EUR/CZK budou fungovat jako dostatečně pevné mantinely.

Včera ECB dala Kypru nůž na krk. Řekla, že pokud dohoda s Trojkou nebude na stole do pondělka, ztratí kyperské banky přístup k záchrannému balíku likvidity (ELA). Situace začíná být podle diplomatů v Bruselu poměrně vážná. Podle Wall Street Journal nedostal Brusel do včerejšího večera žádný protinávrh a vzájemná komunikace mezi Kyprem a Trojkou probíhala více skrze média. Moc možností, jak v krátkém časovém horizontu sehnat požadovaných 5,8 miliard euro (které by uvolnily dalších 10 miliard eur od Trojky na pomoc bankám) přitom Kypr nemá. Pokud se znovu nezamyslí nad zdaněním vkladů, s vysokou pravděpodobností bude mít našlápnuto ven z eurozóny.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).