Hlavní navigace

ECB bude prověřovat banky

12. 3. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ECB včera oznámila podrobnosti o prověrce aktiv (AQR) 128 největších evropských bank.
  • Reálné mzdy v ČR loni klesly reálně o 2,9% meziročně a nominálně o 1,8%.. Opticky to vypadá špatně, údaj však byl hodně ovlivněn daňovou optimalizací, která navýšila základ pro rok 2012 a snížila objem mezd v minulém roce, takže reálně to není tak špatné, jak by to mohlo vypadat na první pohled. 
  • ECB včera oznámila podrobnosti o prověrce aktiv (AQR) 128 největších evropských bank. Do srpna bude probíhat prověrka bilancí bank, poté dojde ještě ke strestestům a konečné výsledky by měly být zveřejněny v listopadu. Podstatnou součástí prověrky aktiv bude kontrola modelů a případný revize, které banky při oceňování aktiv používají. Výsledkem celé akce by mělo být obnovení důvěry v evropský bankovní sektor, mezičasem však hrozí, že případné nepříznivé zprávy o zdraví bank uniklé v průběhu prověrky by mohly vést k neklidu na finančních trzích. Pokud vše proběhne bez větších problémů, mělo by ozdravení bankovního sektoru pomoci k podstatnému urychlení oživení v Evropě. Ilustrací, jak se prakticky bude projevovat dopad AQR jsou výsledky italské banky Unicredit, která vykázala ztrátu 15 mld EUR za čtvrté čtvrtletí minulého roku, protože přípravu na AQR využila na „vyčištění“ své bilance. Trh to přijal pozitivně, akcie Unicredit narostly po oznámení výsledků o 6%. 
  • Konečné údaje o vývoji italského HDP ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku potvrdily jeho růst o slabých 0,1%, přesto jede po řadě čtvrtletí recese o dílčí úspěch. Růst byl tažen exportem a investicemi, zásoby z něj ubraly. Spotřeba domácností stagnovala. 
  • Data o vývoji německého zahraničního obchodu potvrdila dobrý stav místní ekonomiky. Export rostl o 2,2% proti očekávaným 1,4%, dovoz rostl dokonce o 4,1%. Silný růst dovozu by mohl být pozitivním příznakem souvisejícím s dostatečnou zásobou objednávek a s tím souvisejícím růstem dovozů surovin a polotovarů. Růst exportu je samozřejmě příznivý také pro investice a zaměstnanost a tedy spotřebu německých domácností. 
  • Dnes jen data o vývoji průmyslu v EMU. Už dříve zveřejněné údaje za jednotlivé státy naznačují, že růst bude solidní a potvrdí pokračování oživení v EMU. 
  • Regionální měny jsou stále pod tlakem kvůli nepolevujícímu napětí kolem Ukrajiny. Projevuje se to hlavně u zlotého, který se k euru blíží k 4,23 a forintu (314 k euru), na který navíc negativně působní očekávaní dalšího poklesu sazeb. Koruna je poměrně odolná, drží se mezi 27,35 a 27,40. Nervozita by měla pokračovat, takže region by měl zůstat pod tlakem
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).