Hlavní navigace

Dvě třetiny Němců nechtějí euro…

18. 9. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dvě třetiny Němců by chtěli zase marku. Tento alarmující posun v oblibě eura v Německu přichází ve chvíli, kdy Španělé a Portugalci rozjíždějí nové kolo protestů proti úsporám.

Je to další připomínka toho, že cesta k narovnání nerovnováh mezi jádrem a periferiemi eurozóny bude politicky vzato ještě hodně bolestivým cvičením.

Dalším důkazem je rozpačitý start projektu společné bankovní unie, který přebytkové země jako Německo nebo Rakousko v tuto chvíli rozhodně nechtějí uspěchat. Slovy rakouského guvernéra Evalda Novotneho “kvalita musí být postavena na první místo” a to může chvíli trvat. Přímá pomoc pro španělské banky ze záchranných fondů tak rozhodně není za rohem.

skoleni11_1

Dřív nebo později bude o pomoc muset požádat i sám Madrid – těžko uvěřit, že by se mu podařilo bez pomoci záchranných fondů a ECB dlouho udržet na trzích.

V USA mezitím propad podnikatelské nálady v New Yorku připomněl, že nehledě na optimismus akciových investorů a sliby Fedu, americký průmysl zatím nemá moc nových objednávek. Nelichotivé vyhlídky přicházející z reálné ekonomiky mohou dnes potvrdit i výsledky největšího leteckého dopravce FedEx. Rozjeté trhy tak mohou na pár dní zařadit zpátečku a chvilku si popřemýšlet o tom, co mega-sliby Fedu a ECB v posledních týdnech změnily a s čím jen tak nepohnou.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).