Hlavní navigace

Důvěra v ekonomiku zůstává stejná

24. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důvěra v ekonomiku v únoru zůstala stejná jako v lednu (5,5 bodu). V rámci ní ale podnikatelé vidí situaci mírně lépe, zatímco spotřebitelé očekávají spíše zhoršení.

Částečný vliv na vývoji má sezónní vývoj, kdy podnikatelé očekávají s příchodem jara i zlepšení situace, a svůj vliv má také intervence.

Podnikatele hlavně v průmyslu a ve stavebnictví hodnotí současnou situaci lépe. V průmyslu ale očekávají, že by v příštích měsících mělo mírně dojít ke zvolnění výrobní činnosti.  Naznačuje to, že rychlý nástup ekonomického oživení nebude v dalších měsících tak důrazný, a podnikatelé přistupují k vyhlídkám do budoucna s respektem. Ve stavebnictví došlo k výraznějšímu zlepšení hodnocení. Tomuto oboru letos přeje počasí a tak stavebníci čekají, že letos by se konečně měli odrazit ode dna.

Mírně horší pohled na situaci mají ale spotřebitelé. Ti hodnotí své vyhlídky do budoucna o něco hůře. Bojí se převážně nezaměstnanosti, která v těchto měsících kulminuje. Prozatím situaci ohledně cen nevnímají razantně hůře. Předpokládám, že v horizontu několika měsíců upraví své očekávání s tím, jak se bude intervence více propisovat do konečných cen. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).